Tři slovní spojení, která se v poslední době skloňují snad ve všech pádech. Ovšem rozlišit, kde jedno končí a druhé začíná, není vždy zcela snadné. Pochopení jejich významu nepomáhají ani samotní odborníci a softwarové firmy. První v nich vidí protiklady, druzí je zase dávají vedle sebe a považují je za synonyma. Je proto na čase v tomto „hokeji“ udělat trochu pořádek a vytyčit pomyslné mantinely!
No code a low-code zažívají boom a experti oběma předpovídají exponenciální růst uživatelů. Za jejich oblibou stojí jednoduchost. Společné mají to, že nástroje, které s nimi pracují, umožňují vytvářet aplikace téměř od nuly. Pokud je potřeba nějaké přizpůsobení, tak se dělá buď zcela bez kódu, nebo jen s minimem programování.
Stačí se však na ně podívat o něco blíže, konkrétně z pohledu uživatelů a hned je jasné, o čem je řeč. Řešení postavená na no-code, kde není potřeba práce s kódem, používají zejména běžní uživatelé. Mohou mít sice algoritmické myšlení, ale sami nic neprogramují. Navíc tyto nástroje mají poměrně omezené možnosti použití a brzy můžete narazit na jejich limity, protože musíte pracovat pouze s tím, co daná platforma umožňuje.
Kurz Salesforce specialisty (no-code)
Naopak low-code je primárně určený pro vývojáře. Ti se při něm nemusí „trápit“ a kódovat vše od nuly, ale mohou využít již připravené věci a detaily pak přizpůsobit na míru. Přestože může programátor většinu aplikace navrhnout ve vizuálním prostředí, stále bude vedle něj využívat editor kódu. Navíc kód se dá poměrně dobře zautomatizovat a díky tomu se s ním dá pracovat v dalších nástrojích. Na rozdíl od no-code může low-code aplikace i „přerůst“ z jednoho oddělení do celé firmy, jelikož pomocí API ji lze snadno propojit s dalšími řešeními.
Kurz Junior programátora (výuka pro-code i low-code)
Zatímco no-code a low-code mají určité společné rysy, tak pro-code stojí na zcela opačném konci. Experti sice přiznávají, že první dva přístupy pravděpodobně nahradí v mnoha ohledech plnohodnotné programování, ovšem to si své místo na slunci obhájí. Má a vždy i bude mít nezastupitelnou úlohu při vytváření zcela nových a unikátních řešení, kdy nebude možné využít univerzální šablony. Revoluční projekty tak stále budou vznikat pod rukama software developerů, kteří budou vytvářet kód od A do Z, jak na straně front-endu, tak i back-endu.
Kurz Junior programátora (výuka pro-code i low-code)
Jenže málokterá firma ve skutečnosti vytváří něco tak specifického, proto v zahraničí strmě stoupá popularita no-code a low-code řešení. Mnohým podnikům plně dostačují již vytvořená řešení postavená na určité platformě s modulem pro odvětví, ve kterém působí. Navíc tyto nástroje umožňují mnohem rychlejší vývoj a jsou cenově dostupnější. Když se pak objeví problém, často si s ním dokáže poradit samo oddělení, které s nástrojem pracuje, a nemusí zasahovat IT oddělení ani seniorní programátoři.
V Česku to tak zatím není. Tady je většina vrcholových managerů stále přesvědčená o výjimečnosti svého podniku a jeho potřeb. Ovšem dříve či později vlna low-code a no-code dorazí i k nám a pro-code zůstane vyhrazený unikátním projektům.
-AŠ-