Česká televize - 23. října 2018
Proč v IT pracuje tak málo žen? Proč by neměly být odrazovány stereoptypy o tomto sektoru? A jak složité je najít si práci v tomto oboru v současné době? Na to odpovídaly Barbora Wachtlová, provozní ředitelka Green Fox Academy, a Dita Přikrylová, zakladatelka Czechitas v živém rozhovoru České televize.
Česká televize - 23. července 2018
V Česku aktuálně chybí dvacet tisíc pracovníků v IT. Podle statistik jde přitom o jednu z nejlépe placených profesí. Firmy často nabírají i nezkušené pracovníky, které si vychovají samy. Čím dál víc lidí prochází rekvalifikačními kurzy a zcela tak změní svoje dosavadní pracovní zaměření.
Od Lukáše se v novém díle podcastu dozvíte, jaká byla jeho cesta od zaměstnance KFC až k pozici software developera ve společnosti MIBCON. Proč si pro svoji rekvalifikaci zvolil bootcamp od Green Fox Academy? Proč se později rozhodl pokračovat jako mentor? Co by v obecné rovině doporučil lidem, kteří uvažují o kariérní změně?
Investiční podcast MoneyPenny se tentokrát zaměřil na investice do vzdělání. A jedním z nejzajímavějších způsobů, jak si zajistit vyšší mzdu a jisté pracovní místo, je naučit se programovat. Provozní ředitelka Barbora Wachtlová z Green Fox Academy pak Davidovi se Šimonem vysvětluje, co by se měli naučit, pokud chtějí vydělávat hodně peněz.
Existuje několik důvodů, proč se lidé rozhodnou změnit obor. K těm nejčastějším patří pocit vyhoření, problémy s nalezením práce či touha zlepšit svou životní situaci. Velký průzkum pak ukázal, že k odstartování kariéry v IT stačí dobrý bootcamp. „98 % našich absolventů denně v nové práci využívá to, co se v kurzech naučilo,“ říká Pavla Araudo z Green Fox Academy.
Doktor či právník, nebo třeba baristka, zvukař a trenér. Ti všichni se rozhodli změnit svou původní profesi a rekvalifikovali se na „ajťáky“. Jejich výdělky jsou nyní vyšší než dřív.
V původní profesi někteří brali měsíčně i přes 70 tisíc korun, přesto se ji rozhodli opustit. „Pocit vyhoření uvádí jako důvod pro změnu oboru 35 % našich studentů,“ říká Pavla Araudo z Green Fox Academy. Velký průzkum mezi nováčky v IT také ukázal, že přes 40 % z nich plánuje v budoucnu pracovat v zahraničí.
V IT chybí přes 30 tisíc odborníků a mnohé firmy jsou ochotny přijmout i juniory. V tom viděl svoji šanci Matěj Urbánek. Pro rekvalifikaci se rozhodl během pandemie, když rodinný podnik přišel o veškeré zakázky. „Nebyla práce a mně bylo blbé dostávat plat za nicnedělání,“ vysvětluje. V IT se prosadil díky bootcampu. „Nyní mohu dělat, odkud chci. Navíc dokážu finančně zabezpečit rodinu,“ říká programátor ze společnosti Accenture.
V IT chybí na 30 tisíc odborníků. „Když jsem procházel inzeráty a hledal jsem práci, všude jsem viděl pozice programátora,“ popisuje Adam Sattler realitu pracovního trhu. Toto zjištění spolu s faktem, že i renomované firmy jsou ochotné kvůli kritickému nedostatku lidí přijmout začátečníky, ho přiměly k rekvalifikaci.
Ještě před rokem ji žádná zářná budoucnost nečekala. Přivydělávala si ve fastfoodu a připravovala se na maturitu. Jasno už ale měla v tom, že vychovatelkou v mateřské školce se stát nechce. „Přála jsem si jednou mít vlastní byt a práci, která by mě bavila. Nechtěla jsem žít od výplaty k výplatě,“ vysvětluje Silvie Walla, co ji přimělo k odstartování kariéry v IT. Po střední škole rovnou nastoupila do bootcampu, kde se z ní stala programátorka.
Nejčastějšími důvody rekvalifikace do oboru IT jsou vyhoření a problémy s uplatněním.
Podle kvalifikovaných odhadů z gastronomických služeb a hotelnictví odešla třetina zaměstnanců. Zaměstnanci odcházeli v první vlně zejména do retailu a dopravy, později hledali uplatnění ve službách. Zpátky do pohostinství se zpět vrátil jen zlomek z nich.
13 dlouhých let strávil v AmRestu. Tam se z řadového pracujícího dopracoval až mezi management a měl na starosti digitální projekty KFC. „S programátory jsem úzce spolupracoval delší dobu. Když jsem kvůli zdravotním komplikacím nemohl dělat, rozhodl jsem se pro změnu,“ říká Lukáš Kubec, který absolvoval programovací bootcamp a nyní pracuje jako frontend vývojář ve společnosti Mibcon.
Andrea dělala prodavačku. Zuzana se věnovala daním. Jiřina pracovala jako personalistka a Jana vzdala studium na vysoké. Všechny chtěly změnit směr, kterým se ubíral jejich profesní život. Přály si lepší místo, vzdělání zaměřené na praxi a co nejdříve se dostat do lukrativního oboru. Nastoupily proto do bootcampu programování od Green Fox Academy a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Programátorek je na trhu práce minimum a firmy se o ně doslova popraly. Vydejte se v jejich stopách i vy a nastartujte svou kariéru v IT.
IČO: 07513666
E-mail: ahoj@greenfoxacademy.com
Telefonní číslo: +420 776 476 664
Adresa: Václavské náměstí 837/11, Nové Město (Praha 1), 110 00