Máš už jasno v tom, že se chceš prosadit v IT, ale váháš nad konkrétní specializací? Vybrat tu správnou není zrovna jednoduché, protože jich existuje několik desítek. Rozlišují se nejen podle technologií, ale i zkušeností. Uspět však můžeš také v případě, že si nevěříš na programování. Možností je zkrátka spousta. Přečti si následující rady, udělej si kvíz a hned budeš vědět, kterým směrem se máš vydat.
Programováním se živil Miroslav Jiránek už dříve. Jenže v jeho případě mělo specifickou podobu. „Prvně jsem si musel načíst veškerou elektrodokumentaci, porozumět fyzice a teprve pak jsem se mohl pustit do kódování,“ popisuje práci programátora v oboru automatizace. Když zjistil, že to jde i jinak, neváhal. Pustil se do rekvalifikace a nyní již pracuje jako backend developer ve společnosti Asseco Solutions.
Dříve pracovala jako učitelka angličtiny a HR manažerka. V roce 2020 se rozhodla Amanda Lynn Jenys změnit profesi. Přihlásila se do bootcampu Green Fox Academy a díky kurzu při zaměstnání mohla už za pár měsíců začít budovat novou kariéru v IT. Nastoupila do prestižní společnosti Barclays, kde se zabývá největší CRM platformou na světě. Přečtěte si její příběh a pohled na svět no-code programování.
Kódovat začala Anna krátce po dokončení vysoké školy. Humanitní obor totiž nenabízel patřičnou perspektivu do budoucna. Proto se rozhodla absolvovat kurz Junior programátora od Green Fox Academy a změnit směr své kariéry. Po dokončení bootcampu se v novém oboru chvíli hledala. Nakonec ale našla to pravé a stala se Salesforce vývojářkou. Co dělá a jaké dovednosti vyžaduje její specializace? To se dozvíte v jejím příběhu!
Tři slovní spojení, která se v poslední době skloňují snad ve všech pádech. Ovšem rozlišit, kde jedno končí a druhé začíná, není vždy zcela snadné. Pochopení jejich významu nepomáhají ani samotní odborníci a softwarové firmy. První v nich vidí protiklady, druzí je zase dávají vedle sebe a považují je za synonyma. Je proto na čase v tomto „hokeji“ udělat trochu pořádek a vytyčit pomyslné mantinely!
Chcete do IT, ale váháte, jakou cestu zvolit? Mentor Lukáš Janeček vám poradí! „Vysoká škola je super volba pro lidi, kterým vyhovuje tradiční styl výuky, chtějí titul a znát všechnu teorii,“ říká někdejší student FIT ČVUT a doplňuje: „Bootcamp je naopak pro ty, kteří se potřebují rekvalifikovat nebo se nechtějí trápit s vysokoškolskou matikou.“ Že je školné v bootcampu vysoké? „Investice do kurzu se vám po roce vrátí. 100% zhodnocení ročně vám nabídne jenom bitcoin nebo Green Fox Academy,“ směje se.
Dnes už programátorům nestačí jen napsat skvělý kód! O jejich úspěchu rozhoduje komunikace a schopnost práce v týmu. Jak se dají tyto měkké dovednosti rozvíjet? Jaký přístup by měly zvolit společnosti a jak by mělo vypadat firemní prostředí? Na tyto i další otázky odpovídá psycholožka Katarina Grujičić z bootcampu Green Fox Academy, který se na 'výchovu' nových software developerů specializuje.
Fenomén Big Data naprosto změnil svět podnikání. Kvůli němu roste potřeba expertů, kteří dokážou proměnit chaos v řád. Jejich úkolem je vytvářet a provozovat systémy pro správu dat, jež organizaci umožní čištění, transformaci a analýzu milionů datových bodů.
Láká tě IT? Pokud tě od kariéry v něm odrazuje to, že vytvoření funkčního kódu je pro někoho bez potřebných znalostí téměř nadlidský úkol, pak věz, že existuje také jiná, snazší cesta. Prorazit v tomto oboru můžeš i bez znalosti kódu díky no-code technologiím! Zajímá tě, o co vlastně jde a jak ti mohou ulehčit start? Pak čti dál!
Přesně daný itinerář s rozpisem na minuty od 9 do 18 hodin pro každý pracovní den a k tomu ještě příprava v osobním volnu. Tak vypadá denní rozvrh studentů super intenzivního kurzu Junior programátora. Jak ho „přežít“, udržet krok se spolužáky a přitom dělat potřebné pokroky, prozradí nejen studenti, ale i mentor, který si sám bootcampem prošel. Každý na to má totiž svůj originální návod.
13 let dlouhých let strávil v AmRestu. Tam se z řadového pracujícího dopracoval až mezi management a měl na starosti digitální projekty KFC. „S programátory jsem úzce spolupracoval delší dobu. Když jsem kvůli zdravotním komplikacím nemohl dělat, rozhodl jsem se pro změnu,“ říká Lukáš Kubec, který absolvoval programovací bootcamp a nyní pracuje jako frontend vývojář ve společnosti Mibcon.
Láká vás úspora času, peněz i energie a přemýšlíte o tom, že byste místo prezenčního studia zvolili formu online? Pak vězte, že také učení z domova má svá pravidla. Bez sebekázně, vyhrazeného místa a podpory ostatních členů domácnosti to nezvládnete. Pokud se však budete držet těchto rad, dokážete být efektivní a svého cíle rekvalifikovat se do IT dosáhnete.
Dvakrát vyrazila na studijní pobyt do Číny. „Cesty na východ mi daly hodně, třeba manžela,“ říká se smíchem Lucie Yarish. Nakonec však zvolila jinou profesní dráhu než učení. Přihlásila se do bootcampu a stala se programátorkou. Aktuálně pracuje pro největší online supermarket Rohlík.cz.
Počítej s tím, že během bootcampu si sáhneš na dno. Studium je náročné a udržet pozornost není vždy jednoduché. Aby se z tebe stal software developer, budeš muset podávat vrcholové výkony, a to opakovaně. Stejně jako sportovci před olympiádou a během ní i ty musíš být v nejlepší formě. Fyzické i psychické. Proto jsou tyhle věci během kurzu tabu.
Dříve pracoval Barnabáš Kádár jako sociolog. Touha rozvíjet technické dovednosti ho však přivedla k programování. Pustil se do něj naplno a stal se z něj datový inženýr, který nyní sám vyučuje programování v Pythonu. Co přesně obnáší práce datového inženýra, jaké znalosti jsou pro ni potřeba a komu tato profese sedne? To se dovíte v rozhovoru s Barnabášem!
Jedenáct let se na volné noze věnoval trénování. Jenže pak přišla pandemie. „Už předtím jsem přemýšlel, že bych chtěl pracovat na dálku, ale teprve lockdown mě přiměl udělat změnu,“ říká Jan Charamza, který se v bootcampu rekvalifikoval na junior programátora. Nyní pracuje jako full stack developer pro online supermarket Rohlík.cz! „Dělám přesně to, co jsem si přál, a navíc ve firmě, kam jsem se chtěl dostat,“ pochvaluje si.
Na univerzitě se naučil zdokonalovat výrobní procesy. Když pak začal pracovat jako průmyslový inženýr, došlo mu, že i jeho kariéra by si zasloužila vylepšit. „Po večerech jsem sám programoval. Když jsem se dostal do flow, uvědomil jsem si, že bych se tím chtěl živit,“ říká Štěpán Klon. Po absolvování bootcampu se mu jeho přání splnilo. Nyní pracuje ve společnosti Konica Minolta IT Solutions na pozici solution developer .NET.
Je to nejskloňovanější slovo v IT! Firmy na něj pějí chválu. Jedna skupina programátorů ho miluje, druhá nenávidí. Personalisté, kteří mají za úkol sehnat odborníky, si rvou vlasy. Low-code je prostě fenomén současnosti a budoucnost vývoje softwaru. Zjednodušuje jej, zrychluje a hlavně zlevňuje. Pokud jste se s ním doposud seznámili, tak tohle je základ, jenž byste měli znát.
Popularita low-code platforem raketově roste po celém světě a firmy se doslova předhánějí, aby do svých týmů získaly nové odborníky. Toho využila i Nikolett Tarjáni-Dobosová. Někdejší dietoložka se rekvalifikovala do IT a nyní už skoro dva roky pracuje jako low-code programátorka v Německu. Na nový obor narazila náhodou, když hledala práci. „Bylo to štěstí,“ říká. Čím se nyní zabývá a jak probíhá její den? Zeptali jsme se jí na to! A řeč došla i na mýty a předsudky, které se s low-code vývojem pojí.
Ještě nedávno dělala Andrea asistentku prodeje. Amanda učila angličtinu. Jiřina pracovala v personalistice a Jana řešila, co bude dělat po odchodu z vysoké školy, kterou nedokončila. Všechny si přály změnit svou profesní dráhu. Chtěly lepší práci v lukrativním oboru. Rozhodly se proto naučit se programovat v bootcampu Green Fox Academy. Následujte je i vy a prosaďte se v IT. Programátorek je málo a firmy se o ně doslova rvou.
Podle odhadů poroste trh s low code vývojovými platformami o 31,3 % ročně, a to až do roku 2030. V tu chvíli dosáhne podle společnosti P&S Intelligence hodnoty téměř 191 miliard dolarů. Tento boom s sebou nese obrovskou poptávku po low code vývojářích a zásadně tak mění trh práce. O tomto fenoménu a příležitostech, jež nabízí, diskutovali odborníci a zde jsou jejich nejzásadnější postřehy.
Práce programátora je lukrativní, láká stále více lidí a to i čerstvé maturanty. Klíčová otázka, kterou si většina ze zájemců o obor IT pokládá, je, jak a kde získat potřebné znalosti a dovednosti. Bude lepší tradiční vysoká škola nebo bootcamp, který je rychlejší? Obě varianty mají mnoho výhod a ty hlavní, které vám pomohou se rozhodnout, najdete v tomto porovnání.
Aktuálně je v Česku 210 tisíc ajťáků. Ti představují pouhá čtyři procenta ze všech pracujících. Ovšem to by se mělo v nejbližších letech radikálně změnit. Odborníci odhadují, že do pár let jich bude desetkrát tolik. Číslo raketově vzroste díky tomu, že se z lidí pracujících s počítači stanou „programátoři“ využívající low code či no code nástroje. Právě oni by podle Gartneru měli jednou vyvíjet až 80 % softwaru.
Šest let se rodák z New Yorku věnoval v Česku dětem. Připravoval pro ně program v družině i pohybové aktivity. Pandemie ale vše změnila. „Naučila mě, že se musím umět přizpůsobit,“ říká Michael Preston Lluesma, který se při práci rekvalifikoval na programátora. Za pouhé čtyři měsíce po dokončení kurzu nastoupil do společnosti Mews na pozici QA Automation Engineer.
Narodil se do policejní rodiny. Jeho děda, sestřenice i sestra absolvovali akademii. „Pro mě to tak bylo nejjednodušší rozhodnutí ohledně studia. Navíc jsem už od dětství miloval seriál Kobra 11,“ vypráví Matěj Urbánek. Jenže realita byla od televizní akce dost odlišná, proto došlo na záložní plán a rekvalifikační kurz programování. Nyní Matěj pracuje pro společnost ServiceNow a věnuje se low-code platformám.
Poslední tři roky strávil Pavol Rehák v logistice. „Ze začátku mě práce bavila, ale rychle jsem zapadl do stereotypu. Vadilo mi prostředí skladu,“ říká a doplňuje: „Navíc jsem se zamiloval do programování.“ Nakonec se vydal za hlasem svého srdce a díky bootcampu se stal junior backend programátorem a nyní pracuje ve společnosti CES EA.
Začínala jako backend programátorka. Nakonec se však nechala Jiřina Kopsová zlákat do nadnárodní firmy, kde vyměnila klasické programování za low code. Zajímá vás, v čem vidí jeho hlavní výhody a nakolik pro ni byla změna složitá? Pak čtěte dál!
Poptávka po softwarech na míru extrémně roste. Dnes už v podstatě na všechno existuje nějaká aplikace, ať už se týká osobního nebo pracovního života. Jenže to nestačí. Firmy i uživatelé chtějí stále víc. Roste tak tlak na zkrácení času, aby se nápad co nejrychleji zrealizoval.
Jak roste trh low-code, tak se množí i fámy, které se s ním spojují. Mnozí tomuto fenoménu vůbec nerozumějí, a proto snadno uvěří nesmyslům. Tady je pět těch největších omylů a mýtů, které se ve spojitosti s low-code objevují. Zjistěte, kde se vzaly a co za nimi stojí!
Koronavirus přiměl Zdeňka k rekvalifikaci. „Dříve či později by na ni stejně došlo,“ říká. Ač by se mohlo zdát, že v době, kdy v Evropě zuří pandemie, to bude mít s hledáním práce v novém oboru složitější, opak byl pravdou. Jako absolvent kurzu Green Fox Academy a Salesforce developer si mohl vybírat hned z několika nabídek! Jak nyní vypadá jeho pracovní den? Jaké dovednosti pro tuto profesi potřebuje? To vše i mnohem víc se dozvíte v následujícím rozhovoru.
Původně chtěl být kardiologem, ale skončil na radiologii. „Lékař v dnešní době tráví mnohem více času s počítačem než s pacienty,“ poznamenává Jan Malý. Právě toto poznání, každodenní práce s přístroji, speciálním softwarem a databázemi ho přiměla změnit obor. Absolvoval programovací bootcamp a nyní pracuje jako junior developer ve společnosti Mibcon.
Informatika ho bavila už na gymnáziu a po zkušenostech z vysoké školy se rozhodl jí věnovat naplno. „Nechtěl jsem však čekat dalších pět let,“ říká Michail Richardson. Po jednom semestru na VŠ si cestu do IT zkrátil. Absolvoval bootcamp Junior programátor Green Fox Academy a dnes pracuje jako back-end developer s platformou Microsoft Dynamics 365 ve společnosti Accenture.
Sladit rodinu, práci a své sny je mnohdy nadlidský úkol. Ale jak dokazuje Jiřina Kopsová, všechno jde, když se chce. „Nikdy bych nevěřila, že se stanu programátorkou,“ směje se někdejší HR specialistka. Ale ona to dokázala! Díky rekvalifikačnímu kurzu Junior programátor Green Fox Academy změnila svou profesi i život. Zároveň inspirovala další ženy. Zkrátka nikdy není pozdě „vrátit se do školy“ a jít si za svým cílem. Ten svůj si Jiřina splnila a nyní pracuje jako ServiceNow Developer ve společnosti Accenture.
Připravoval výrobní dokumentaci pro voliéry v zoologických zahradách. Byly mezi nimi také voliéry v zoologických zahradách. A to nejen těch v Česku, ale i ve světě. Jenže v zaměstnání nebyl Jakub Choc spokojený. „Chtěl jsem změnu a někam se posunout,“ vysvětluje, co ho přivedlo do rekvalifikačního kurzu programování. Bootcamp úspěšně dokončil a nyní pracuje jako junior programátor v největším českém online supermarketu Rohlík.cz.
Diana pracovala jako dietoložka. Zatoužila však po nových výzvách a větším uznání. Proto se rozhodla změnit obor a nastoupila do kurzu Junior programátor Green Fox Academy. Nyní pracuje jako backend software developer v nadnárodní společnosti. Komu by tuto specializaci doporučila? Jak vypadá její běžný pracovní den? A jaké dovednosti jsou pro profesi programátora potřeba? To vše a mnohem víc se dozvíte v následujícím rozhovoru.
Maturitu složil na prestižním pražském gymnáziu Jana Keplera, přesto ze školy odcházel znechucený. „Z vůle rodičů jsem pak nastoupil na vysokou, ale po dvou týdnech jsem z ní utíkal jako o život,“ svěřuje se Jan Tichý. Univerzita pro něj nepřipadala v úvahu, proto vsadil na bootcamp a stal se programátorem. Nyní pracuje ve společnosti Mibcon jako frontend developer.
Sám si tou cestou prošel před dvěma roky. Tehdy pověsil Lukáš Vykydal na hřebík kariéru fitness trenéra a rozhodl se naplno věnovat své druhé vášni – počítačům. Absolvoval programovací bootcamp a zalíbilo se mu v něm natolik, že v Green Fox Academy zůstal i po složení závěrečných zkoušek. „Výhodou je, že vím, čím si studenti procházejí. Dokážu jim poradit, jak mají rozložit síly na jednotlivá témata, či co mohou udělat proto, aby nápor zvládli a byli v pohodě,“ říká mentor, o kterém někteří studenti tvrdí, že má až nadlidskou trpělivost.
Součástí týmu Green Fox Academy je od září 2021. Mezi ostatními mentory vyniká, a to nejen svými programátorskými schopnostmi. Fronéma Lark je certifikovaný life kouč, nebinární osobnost a vyznavač polyamory. „Jsem rád, když moje otevřenost někomu pomůže si uvědomit, že v životě potřebuje změnu, ale je to soukromá záležitost. Práce se nijak netýká,“ říká.
Pandemie a s ní spojený lockdown zastihly Franka Uhala v Mexiku, kde byl na praxi v hotelu. V tu chvíli začal přemýšlet o změně oboru. „Od bootcampu jsem nečekal žádné zázraky. Když ale zpětně vidím pokrok, kterého jsem dosáhl, přijde mi skoro až neuvěřitelný,“ říká s úsměvem ServiceNow developer pracující pro společnost Accenture.
Vedl marketingový tým, který zajišťoval tiskové a e-mailové kampaně pro několik desítek farmaceutických firem v Česku i na Slovensku. „Postupem času jsem zjistil, že mě čím dál víc láká ta technická stránka věci,“ vysvětluje Marek Honzal, proč se pustil do rekvalifikace a rozhodl se stát junior programátorem.