Ve světě IT a konkrétně v oblasti vývoje se full-stack v poslední době skloňuje ve všech pádech. Na tento pojem narazíš na každém kroku. Je i tématem číslo jedna mezi HRisty, kteří jsou zodpovědní za nábor developerů. To se odráží také na obsahu nejrůznějších platforem a serverů s nabídkami práce. Otevřených pozic je tam tolik, že už to řeší celá IT komunita.
Dvanáct let stál v čele své vlastní firmy. Podnikání obětoval hodně i téměř veškerý svůj volný čas. Jeho soukromý život trpěl. Nakonec se Jirka rozhodl pro změnu a rekvalifikaci do IT. Jak dnes vypadá jeho běžný pracovní den a splnila se mu všechna očekávání, která měl? Na to i další věci jsme se ho zeptali!
Začít novou kariéru od nuly je náročné. Pokud tě však na cestě za vysněnou prací povede zkušený odborník, získáš skutečnou výhodu. Navrch máš i v případě, kdy v minulosti kráčel podobnou cestou jako ty. Přečti si příběh Dóri, která se z office manažerky stala Salesforce analytičkou a dnes své zkušenosti posouvá dále jako mentorka v našem kurzu CRM specialista/ka.
Jediné klíčové slovo posledních měsíců: „krize“. Názory na to, zda už jsme v krizi nebo jen na jejím pokraji, se různí. Každopádně se shodneme na tom, že většina z nás v této nejisté době preferuje stabilitu – což platí zejména pro naši kariéru. Jaká je budoucnost pro ty, kteří uvažují o změně kariéry a chtěli by vstoupit na bezpečnější trh? Je prostor Salesforce skutečně odolný vůči recesi? Co mohou očekávat ti, kteří na konci roku 2023 pracují v oblasti Salesforce nebo by chtěli začít hned teď?
Dříve dělala účetní. Denně zpracovávala podklady v angličtině a němčině pro fakturaci. Po třicítce si řekla, že to stačilo. Rozhodla se změnit profesi a začala se připravovat na novou kariéru v IT. Součástí toho byl i kurz Hello IT! pro ženy zaměřený na automatizaci. Co se v něm naučila a jak jí to pomohlo získat práci junior testerky? Prozrazuje to v rozhovoru!
Pracovala v HR oddělení nadnárodního farmaceutického gigantu. „Svůj tým jsem měla ráda, ale potřebovala jsem změnu a novou výzvu,“ vysvětluje Vendula Kudějová, co ji přimělo k rekvalifikaci do IT. Díky super intenzivnímu studiu v bootcampu se v novém oboru prosadila a dnes je z ní junior full-stack programátorka ve společnosti LKQ.
Práce ho bavila, ale bál se, že zpohodlní. „Proto jsem se rozhodl pro radikální změnu a přechod do IT. Známý mi doporučil Green Fox Academy s tím, že jeho absolventi patří k nejlepším juniorům na trhu,“ říká Tomáš Kachel. O pravdivosti jeho slov se osobně přesvědčil po dokončení kurzu. Místo získal do týdne. Dnes je z něj ServiceNow Developer ve společnosti Accenture.
Do IT ho lákala vidina vysoké mzdy, kreativita a možnost práce na dálku. Jenže přišlo vystřízlivění. Ono skloubit zaměstnání, rodinu, stěhování a studium není snadné. Své o tom ví Jan Beránek, který nesložil zkoušku a v bootcampu skončil. „Kurz převýšil má očekávání. Teď se budu učit dál pomocí bezplatných kurzů. Nechci totiž zahodit vědomosti, které jsem doposud získal,“ říká.
Kdysi v bootcampu studoval, teď se tam vrací jako expert. „Je třeba si nastavit prorůstové myšlení a neustále rozvíjet své schopnosti,“ radí James Tang všem juniorům, kteří se chtějí prosadit v IT. On sám se toho držel a dnes je vývojářem v jednom z nejúspěšnějších fintech start-upů na světě. Ve společnosti SEON vyvíjí systémy, které jsou schopné odhalit pochybné peněžní transakce a zabránit podvodům.
Mezi experty z praxe, kteří se podělí se studenty bootcampu o své zkušenosti a znalosti, bude i Levente Szabados, docent z renomované univerzity v Heidelbergu a expert na umělou inteligenci. „IT je vzrušující obor. Digitální nástroje pronikají do firem napříč odvětvími, takže odborníků je potřeba stále víc. Bez nich se svět nikam neposune,“ říká v rozhovoru.
IT se dynamicky rozvíjí. Neustále přicházejí novinky a změny. František Tröster radí, jak na ně reagovat a vytěžit z nich pro svou kariéru maximum. „Junioři jsou plní energie a nadšení. Pokud si je udrží, budou dál rozvíjet své nápady a sledovat trendy, stanou jednou v čele týmů,“ říká expert, který v oboru působí přes 20 let a nyní vede víc jak 100členný tým ve společnosti Gen, který má na starosti značky Avast, Norton, Aviru, AVG, CCleaner a další.
Jedenáct let se na volné noze věnoval trénování. Jenže pak přišla pandemie. „Už předtím jsem přemýšlel, že bych chtěl pracovat na dálku, ale teprve lockdown mě přiměl udělat změnu,“ říká Jan Charamza, který se v bootcampu rekvalifikoval do IT. Nyní už přes rok pracuje jako full-stack developer pro největší online supermarket Rohlík.cz. „Dělám přesně to, co jsem si přál a mám možnost si sáhnout na víc technologií. Práce je pestrá,“ pochvaluje si.
Patří mezi nejvýraznější tváře Green Fox Academy. Mentor Aleš Novotný vede kurzy programování i workshopy pro veřejnost. „Baví mě otevírat lidem nové možnosti. To nadšení, když objeví něco nového, je úžasné,“ říká. Ovšem podle něj samotné kódování tvoří jen polovinu znalostí, které si studenti z bootcampu odnášejí.
V oboru působí téměř 20 let a patří k největším odborníkům na agilní vývoj v Česku. Teď se rozhodl Radek Domín své zkušenosti předat dál. „Zajímejte se o byznys hodnotu víc než o používané technologie. Buďte krosfunkční, pokorní a hlavně týmoví hráči,“ radí juniorním programátorům expert, který kdysi ve své první práci přespával na zemi na matraci a dnes vede vývojářské týmy napříč všemi časovými pásmy.
Myslíš-li to s programováním vážně, dobře zvaž, který kurz/intenzivní bootcamp bude pro tebe ten pravý. Vyplatí se ti, když nabídky předem důkladně porovnáš. Zaměř se na to, jestli organizátor poskytuje podporu a jaké budou tvé šance po dokončení kurzu na trhu práce. V tomto druhém článku ti prozradíme, jakými dalšími kritérii by ses měl/a při výběru programovacího bootcampu řídit. Budeš-li se jich držet, tak se do IT dostaneš!
Pokud se chceš naučit kódovat, máš na výběr z mnoha kurzů a intenzivních bootcampů. I když na první pohled mohou vypadat stejně, při bližším zkoumání obvykle zjistíš, že se v mnohém liší. Díky naší dvoudílné sérii článků se při výběru nespleteš. Dozvíš se, na co se máš při posuzování zaměřit, abys pro sebe vybral/a ten nejlepší kurz. Pro začátek se zaměř na základní parametry!
Už dnes se programátoři bez empatie a dobré komunikace neobejdou. Důraz na ně kladou i zaměstnavatelé. Měkké dovednosti jsou pro ně mnohdy důležitější než ty technické. Co musí vývojáři zvládnout a jak si mohou tyto schopnosti zlepšit? Jak ovlivní pracovní trh nástup technologií typu ChatGPT a nakolik se změní požadavky firem? Tyto i mnohé další otázky jsme položili Ivaně Hradecké, organizační psycholožce z bootcampu Green Fox Academy.
Umělá inteligence se skloňuje ve všech pádech. Řeší ji odborníci, média i firmy, které nechtějí zůstat pozadu. Manažeři přemýšlejí, jak z ní vytěží maximum a stále častěji po svých zaměstnancích chtějí, aby se ji naučili používat. V čem ti AI může pomoct a proč bys měl/a právě teď začít přemýšlet o rekvalifikaci na programátora/ku? To ti prozradíme v tomto článku!
Máš peníze na účtu a sleduješ, jak je požírá inflace? Případně přemýšlíš nad tím, jak si zajistit budoucnost? Pak věz, že nejlepší investice je do vzdělání. V IT bootcampu z tebe udělají programátora/ku a naučí tě naplno využívat inteligenci tvou i tu umělou. Po jeho absolvování snadno najdeš uplatnění v nejlukrativnějším oboru současnosti! Pořád váháš? Tady máš další důvody, proč bys měl/a podat přihlášku ještě dnes!
Jak si vedou absolventi kurzu Junior programátora v praxi? To ukázal nejnovější průzkum. V IT se neztratili. Třetina z nich má mediorní či seniorní pozici. 64 % z nich vydělává nad 50 tisíc korun měsíčně a dvě procenta berou dokonce přes 110 tisíc! Zeptali jsme se jich, co je vedlo ke změně kariéry, v jakých oborech dříve působili i jak jsou na tom dnes.
Změna kariéry nikdy není snadná a vyžaduje odhodlání. V bootcampu tě čeká spousta učení, práce na projektech i na sobě samé/m a na konci cesty pak práce v novém oboru! Aby to všechno klaplo, nesmíš podcenit přípravu. A v ní ti pomůže náš e-book!
V poslední době hned několik renomovaných institucí zkoumalo, jak umělá inteligence změní trh práce. Podle americké investiční banky Goldman Sachs připraví o práci na 300 milionů lidí po celém světě. Na druhou stranu jsou i profese, kterých bude potřeba mnohem víc. Německý ekonomický institut uvádí, že do roku 2026 se zvýší poptávka po programátorech o 50 %! Máš se bát o místo, nebo můžeš zůstat v klidu? To se hned dozvíš!
Teorie ji nebavila. Chtěla získat znalosti, které prakticky využije. Po maturitě proto zamířila do IT bootcampu. „V Green Fox Academy jsem se naučila vše potřebné, abych mohla v oboru začít,“ říká Kateřina, která v současnosti pracuje jako junior developerka ve společnosti Kentico.
Umělá inteligence programátory o práci nepřipraví! „Přinese nové příležitosti,“ tvrdí Lukáš Kubec, který pracuje jako software developer ve společnosti Mibcon a zároveň působí jako mentor v bootcampu Green Fox Academy. „Náplň práce programátorů bude díky ní vypadat jinak. AI převezme úkoly, které nikdo nechce dělat,“ prohlašuje.
Seriál Kravaťáci si zamiloval natolik, že po střední škole zamířil na právnickou fakultu. Po promoci se z něj stal právník právní asistence. „V práci jsem byl spokojený, ale možnosti kariérního růstu byly značně omezené,“ vysvětluje Jan Dočekal, proč se rozhodl v bootcampu rekvalifikovat do IT. „Jsem rád, že jsem se rozhodl kariéru změnit. Obor IT nabízí mnoho zajímavých příležitostí,“ říká UI vývojář pracující ve společnosti Mibcon.
Technologické novinky často vyvolávají silné emoce. Jednou z nich je i ChatGPT, který se v posledních měsících dostal do povědomí nejen odborné, ale i široké veřejnosti. Někteří lidé si myslí, že tento chatbot založený na umělé inteligenci bude znamenat konec programátorů. Další v něm vidí obrovskou příležitost. Kdo má pravdu? Stane se ChatGPT skutečně vývojářem a jak už nyní mění práci software developerů? Čtěte dál a dozvíte se to!
Příspěvek na přeškolení můžeš získat od úřadu práce, ale musíš splnit několik kritérií. Musíš být v evidenci nezaměstnaných, absolvovat profesně-poradenský pohovor a díky kurzu, který si vybereš, bys měl/a získat práci v novém oboru. Ovšem to není ani zdaleka vše. Od „pracáku“ můžeš získat i další peníze. Zajímá tě, na kolik si můžeš „sáhnout“? Pak čti dál!
„Jsem jazykový model umělé inteligence a nikoho o práci nepřipravím. Mým úkolem je generovat odpovědi na dotazy uživatelů, kterým pomáhám zefektivnit jejich práci,“ odpovídá na otázku samotný ChatGPT. Počet jeho uživatelů během několika málo měsíců přesáhl 100 milionů. Obrovská popularita řešení společnosti OpenAI není dílem náhody. ChatGPT je jedním z největších a nejpropracovanějších jazykových modelů umělé inteligence, který je v současnosti na trhu. Nad tím, jak změní svět IT a ovlivní práci vývojářů, se zamýšlí Lukáš Vykydal, Lead mentor z bootcampu Green Fox Academy.
Položte tuhle otázku developerům a zvednete je ze židle. Nic jiného totiž v současnosti nebudí takové vášně a diskuze. Možnosti umělé inteligence každým rokem exponenciálně rostou. Chytré stroje brzy nahradí nejednoho zaměstnance. Jenže až donedávna samotné vývojáře nenapadlo, že by i oni mohli být v ohrožení. Opravdu na ně jednou dojde? Nebo má AI limity, kvůli kterým nepřekročí svůj stín?
Pokud se chceš naučit programovat, můžeš si vybrat z mnoha kurzů. I když se na první pohled kurzy zdají podobné, mohou se v mnohém lišit. V této dvoudílné sérii článků se dozvíš ty nejdůležitější informace, kterým bys měl/a věnovat pozornost při výběru toho nejvhodnějšího kurzu pro tebe.
Poptávka po IT odbornících roste celosvětově a to zaměstnancům přináší mnoho možností. Která kariérní cesta je pro tebe ta nejvhodnější? A která z nich je nejvíce perspektivní? V této sérii článků představíme ty kariérní oblasti IT, které mají dlouhodobý potenciál uplatnění na trhu práce. Tentokrát se ponoříme do backendu.
Chtěla se stát výtvarnicí. Jenže studium teorie nebylo pro Andreu to pravé. Po odchodu z univerzity měla potíže najít uplatnění, proto začala pracovat jako prodavačka v obchodu s oblečením. „Nebyla to práce, kterou bych chtěla dělat celý život,“ vysvětluje, proč se rozhodla pro rekvalifikaci do IT. Po absolvování bootcampu nastoupila do společnosti Accenture, kde nyní pracuje jako vývojářka Salesforce Marketing Cloudu.
Téměř 44 tisíc inzerovaných pozic v IT se objevilo vloni na největších pracovních serverech v Česku. Třetina z nich byla vhodná i pro juniory. Poptávka po lidech v oboru je stále obrovská. Jak zjistit svou cenu na trhu práce a jaké trendy aktuálně vládnou IT, o tom se v podcastu Junior Guru rozpovídal Tomáš Ervín Dombrovský, hlavní analytik společnosti LMC, pod níž patří pracovní portály Jobs.cz, Práce.cz a Seduo. Přečti si, co zajímavého v rozhovoru zaznělo!
Na první dobrou to zní skvěle. Od organizátora bootcampu dostaneš garanci práce. Pokud nebudeš mít místo v oboru do šest měsíců od dokončení kurzu, vrátí ti školné. Jenže čím déle nad tím přemýšlíš, tím víc ALE tě napadá. Co když budeš muset nastoupit někam, kam nebudeš chtít? Co když tě strčí na podřadnou pozici? Přestaň rozvíjet nesmyslné teorie a radši si přečti, jak to celé doopravdy funguje!
Jako zástupce vedoucího prodejny Penny Marketu si sáhl na dno svých sil. O mnoho lepší to nebylo ani v gastronomii. „Obor během Covidu ztratil hodně a nikdo v něm pak nechtěl dělat. Navíc jsem si přál práci, kde bych se mohl dál rozvíjet,“ vysvětluje Kryštof Jukin, proč se rekvalifikoval do IT. Díky bootcampu se z něj stal back-end programátor a nyní se ve společnosti 1.PF podílí na vývoji interních aplikací pro Mercedes.
Prezenční studium bootcampu má mnoho výhod. Jsi v centru dění a můžeš utužit vztahy se spolužáky. Jenže když nebydlíš v Praze a denní dojíždění nepřipadá v úvahu, čeká tě hodně perné období, než v hlavním městě najdeš místo, kde budeš moct složit hlavu. V Praze jsou totiž ceny za ubytování astronomické. Než ale přistoupíš na vydřidušský nájem, vyzkoušej naše tipy. Třeba ti pomohou.
Jasně, že se můžeš naučit programovat i bez pomoci a po večerech. Jenže popravdě jen málokdo má tak silnou vůli, že u samostudia vydrží a základy kódu si osvojí. Pokud potřebuješ disciplínu a mít nad sebou bič, je bootcamp pro tebe to pravé místo. Dostaneš řád s povinnou docházkou a zkouškami. Můžeš se ale také spolehnout na vedení zkušených mentorů a zapálené spolužáky, díky kterým tě studium bude bavit a udržíš si potřebnou motivaci.
Měly různá vzdělání i praxi. Zvolily odlišné cesty a teď zastávají jiné pozice. Ovšem to, co je všechny spojovalo, byla touha změnit profesi a prosadit se v IT. Všechny tři to dokázaly! Z Andrey je programátorka. Anita pracuje jako CRM specialistka a Fannie se věnuje kyberbezpečnosti. Přečti si jejich příběhy a najdi v nich inspiraci.
Kdysi přijímali v Mibconu nováčky jen na doporučení. Jenže jak společnost rostla, ukázalo se, že potřebuje i další zdroje nových zaměstnanců. Proto začal Mibcon spolupracovat s organizátory rekvalifikačních kurzů. „Green Fox Academy ví, co dělá, a umí se studenty pracovat jak po lidské, tak i po odborné stránce,“ uvádí Karel Moldřík, vedoucí divize vývojářů SAP ze společnosti Mibcon, která zaměstnává již devět absolventů bootcampu. Jaké s nimi má zkušenosti a jaké hlavní výhody plynou z partnerství, se dočtete v rozhovoru.
To nemůže fungovat! Absolventi jsou rychlokvašky. Přesně takové řeči vedou ti, kdo vůbec netuší, jak bootcampy fungují. Jestli chceš do IT a nehodláš trávit roky samostudiem či na vysoké škole, je tahle možnost pro tebe tou pravou. V zahraničí zažívají boom a také v Česku se tento typ vzdělávání prosazuje stále častěji. V čem tkví kouzlo úspěchu bootcampu? To ti právě teď prozradíme.