Příspěvek na přeškolení můžete získat od úřadu práce poměrně jednoduše. Stačí, když budete v evidenci nezaměstnaných, absolvujete profesně-poradenský pohovor a kurz, který si vyberete, bude dostatečně dobrý na to, abyste získali v novém oboru práci. Ovšem to není ani zdaleka vše. Od „pracáku“ můžete získat i další peníze. Zajímá-li vás, jak a na kolik si můžete „sáhnout“, pak čtěte dál.
Ajťáci a skvělé měkké dovednosti? Ještě nedávno to byl protimluv. Teď to začíná být synonymum. Dobrá komunikace a práce v týmu jsou v současnosti pro mnohé personalisty důležitější než technické znalosti. U nich jsou ochotni občas přimhouřit oko. To ale v případě soft skills neplatí! Chceš-li odstartovat kariéru v IT, musíš je mít na úrovni.
To nemůže fungovat! Absolventi jsou rychlokvašky. Přesně takové řeči vedou ti, kdo vůbec netuší, jak bootcampy fungují. Jestli chceš do IT a nehodláš trávit roky samostudiem či na vysoké škole, je tahle možnost pro tebe tou pravou. V zahraničí zažívají boom a také v Česku se tento typ vzdělávání prosazuje stále častěji. V čem tkví kouzlo úspěchu bootcampu? To ti právě teď prozradíme.
Lucie učila angličtinu. Sandra pracovala jako mzdová účetní. Simona připravovala kávu a ze Silvie se měla stát učitelka v mateřince. Ačkoliv mají rozdílnou minulost, přece všechny čtyři něco spojuje. Tím je rozhodnutí změnit kariéru a rekvalifikovat se do IT. Díky bootcampu Green Fox Academy se staly programátorkami a nyní pracují pro prestižní firmy jako Rohlík.cz, Accenture či CES EA. Přečti si jejich příběhy a inspiruj se jimi!
Budu šetřit! Najdu si líp placenou práci! Naučím se anglicky. Skoncuji s prokrastinací. Přestanu se stresovat, zhubnu a najdu si víc času na sebe a rodinu. Podobně bude nejspíš vypadat soupis novoročních předsevzetí nejednoho z nás. Mimochodem, dává si je každý druhý Čech. Jenže třetina to vzdá po pár dnech a čtvrtina po měsíci. Když se ale budeš držet těchto rad, dosáhneš všech cílů, které si vytýčíš.
Roky pracovala Anita D. jako učitelka výtvarné výchovy. O změně kariéry přemýšlela dlouho a nakonec se rozhodla pro rekvalifikaci do IT. Zvolila kurz CRM specialist(k)y, který pořádá Green Fox Academy. Po jeho absolvování jí stačily dva týdny a měla novou práci. Co se v kurzu naučila, čím ji platforma Salesforce zaujala a co má společného s indoor lezením? To vše se dozvíte v jejím příběhu.
Pročítáš webovky a dochází ti, že bootcamp je přesně to, co hledáš? Všechno se zdá super a pak narazíš na jednu podstatnou věc. Školné! Když máš dostatečné úspory, není co řešit. Pokud však zůstatek na tvém účtu ukazuje mnohem nižší částku, nezoufej. Existuje řešení v podobě splátek. Je jen na tobě, kterou variantu zvolíš. Než se ale rozhodneš, měl/a by sis odpovědět na tyto tři otázky.
„Lidi z IT jsem vždy považovala za strašné 'bedny' s nevídaným skillem,“ svěřuje se Sandra Nimmerrichterová. Oči mzdové účetní otevřela až práce ve firmě věnující se počítačovým hrám. „Spřátelila jsem se s programátory. Když jsem zjistila, co obnáší jejich práce, došlo mi, že bych to zvládla taky. Ta představa mě nadchla,“ říká. Programovat se naučila v bootcampu a nyní pracuje pro nadnárodní společnost Accenture jako ServiceNow Developer.
Vedl tým obchodníků ve firmě, která se zabývala pokladními systémy. Krutý náraz reality přišel s pandemií. „Ukázalo se, že jediné, na čem firmy nebudou šetřit, jsou programátoři,“ říká Adam. Protože se nechtěl ve složité situaci ocitnout znova, rozhodl se v bootcampu rekvalifikovat na programátora. Dnes pracuje jako .NET vývojář ve společnosti Smarty.cz.
Jako sportovec a trenér hledal nejprve uplatnění ve školství. Vedl hodiny tělesné i technické výchovy a také informatiky. Jenže bojoval se systémem vzdělávání. „Bohužel u nás se neučí děti samostatně přemýšlet. Dokola se jim zadávají úkoly a cvičí se z nich ovce,“ smutní Pavel Zeman, kterého tento přístup přiměl změnit obor. I když jen trošku. Díky bootcampu se z něj stal programátor a nyní jako junior mentor v Green Fox Academy pomáhá dalším lidem do IT.
Čísla nelžou. 98 % absolventů Green Fox Academy získalo práci v IT a denně v ní využívá to, co se v kurzu naučilo. Navíc všichni chtějí v novém oboru zůstat. Jasno mají také v tom, že kurz Junior programátora za to stál! 87 % z nich by ho doporučilo svým přátelům. Průzkum odhalil i další zajímavosti. Jednou z nich je také to, že za dva roky 85 % absolventů pracuje už na mediorní pozici s průměrným měsíčním platem 65 tisíc korun.
Systém, který měl na starosti v hotelu, ho občas doháněl k šílenství. „Říkal jsem si, že kdybych uměl programovat, udělal bych to líp,“ vzpomíná Charlie. Když pandemie postihla cestovní ruch, rozhodl se pro změnu. V bootcampu se rekvalifikoval na junior programátora a záhy začal budovat kariéru v IT. „Nový obor miluji a jsem rád, že jsem do něj šel,“ říká ServiceNow developer ze společnosti FX Innovation.
Je jedničkou v Česku. Ke špičce patří i na Slovensku a v Maďarsku. Díky Green Fox Academy se do IT dostalo už více než 4 000 lidí a bude jich ještě víc. Úspěšný bootcamp totiž získal klíčového investora. Vlastníkem většinového podílu se stala slovenská private equity společnost Sandberg Capital.
Nemám našetřeno. Nemám čas. Teď není ta správná doba. Přesně tak znějí nejčastější výmluvy, proč lidé oddalují rekvalifikaci. Jde o zásadní krok v životě, který je potřeba si dobře promyslet, ale na druhou stranu platí, že když se chce, všechno jde. Navíc čím dříve se do IT dostanete, tím rychleji si nejen platově polepšíte. Překážkou nemusí být ani finance. Třeba školné za bootcamp pro programátory můžete začít splácet až po nástupu do nové práce.
Mít peníze na účtu je skvělá věc. Jenže v době, kdy inflace dosahuje 18 %, úspory rychle ztrácí na hodnotě. Spořicí účty, termínované vklady ani investice nedokážou tento propad zastavit. Proto stále více lidí přemýšlí, jak volné finanční prostředky co nejlépe využít. Někdo si pořizuje nové auto, další volí vzdělávací kurzy. Stojíš i ty před zásadním rozhodnutím? Než ho učiníš, přečti si pro a proti, která ti pomohou si správně vybrat.
Láká vás naučit se kódovat a změnit profesi, ale přijde vám částka přes sto tisíc příliš? Pak se na to díváte ze špatného úhlu. Investice do vlastního vzdělání dává smysl a rozhodně nejde o vyhozené peníze. Nástupní plat junior programátorů je minimálně 45 000 Kč. Navíc se pak můžete těšit, že vám plat poroste dvakrát rychleji než ten současný.
Narodil se do policejní rodiny. Navíc od dětství miloval Kobru 11. Jenže realita byla od televizního seriálu dost odlišná. Proto Matěj Urbánek nastoupil do rodinné firmy, ale tu paralyzoval Covid. „Nechtěl jsem brát peníze zadarmo, proto jsem začal přemýšlet o rekvalifikaci,“ říká. Odvahu mu dodal i kamarád, který dříve dělal plavčíka a v bootcampu se z něj stal programátor. „Změnil svůj život z 0 na 100 a má dobrý prachy. Na to jsem slyšel,“ směje se. Dnes to má Matěj taky tak a pracuje jako Cloud Analyst ve společnosti Accenture, kde se věnuje low-code vývoji.
Během studia na střední škole si přivydělávala ve fastfoodu. „Stát 12 hodin na nohou, běhat po mastné podlaze a dělat práci za čtyři lidi najednou, nebylo nic pro mě. Uvědomila jsem si, že musím udělat něco se svým životem,“ říká Silvie Walla. Přihlásila do bootcampu pro junior programátory a nyní pracuje jako junior developerka ve společnosti CES EA. „Jít do kurzu bylo nejlepší rozhodnutí v mém životě,“ prohlašuje a dodává: „Buď budeš věřit hejtům na netu, že se to za 4 měsíce nedá, nebo do toho vrhneš po hlavě jako já a změní se ti život!“
Dříve Adam Sattler rozdával po nocích karty a sledoval s kamennou tváří kuličku rotující po ruletě. Při hledání jiné práce ale narazil. „Když jsem procházel inzeráty, všude jsem viděl pozici programátora,“ vysvětluje, co ho přimělo k rekvalifikaci. Necelý měsíc po dokončení bootcampu Green Fox Academy nastoupil na pozici .NET a Sitecore developera do společnosti Internet Projekt.
Je to nejskloňovanější slovo v IT! Firmy na něj pějí chválu. Jedna skupina programátorů ho miluje, druhá nenávidí. Personalisté, kteří mají za úkol sehnat odborníky, si rvou vlasy. Low-code je prostě fenomén současnosti a budoucnost vývoje softwaru. Zjednodušuje jej, zrychluje a hlavně zlevňuje. Pokud jste se s ním doposud seznámili, tak tohle je základ, jenž byste měli znát.
Když přišla Amanda Lynn Jenys do Česka, snila o tom, že bude lékařkou. Jenže narazila na jazykovou bariéru. Druhou variantou bylo programování. Ovšem ani to v podání české vysoké školy nebylo ono. „Začala jsem tedy učit, ale přesto jsem se ke kódování chtěla vrátit,“ vysvětluje Američanka, co ji přimělo k rekvalifikaci.
Ačkoliv se DevOps v poslední době skloňuje ve všech pádech, jen málokdo přesně ví, co se za tímto pojmem ve skutečnosti skrývá. Jasno ale mají přední analytické firmy, které mu předpovídají zářnou budoucnost. Podle nich trh DevOps dosáhne za čtyři roky 15 miliard dolarů. Přitom ještě v roce 2018 šlo o „pouhé“ 3,42 miliardy. S aktuálním boomem tohoto přístupu k vývoji softwaru souvisí i prudký nárůst poptávky po odbornících.
Práce programátora je lukrativní, láká stále více lidí a to i čerstvé maturanty. Klíčová otázka, kterou si většina ze zájemců o obor IT pokládá, je, jak a kde získat potřebné znalosti a dovednosti. Bude lepší tradiční vysoká škola nebo bootcamp, který je rychlejší? Obě varianty mají mnoho výhod a ty hlavní, které vám pomohou se rozhodnout, najdete v tomto porovnání.
Toužila po dobře placené práci a jistotě. To ji přivedlo do bootcampu Green Fox Academy. Po jeho absolvování nastoupila na pozici ServiceNow developerky. Práce s low-code platformou ji baví. Konečně má prestižní zaměstnání se spoustou kreativních úkolů! Jak zvládla skloubit studium s prací a jaké to je, dělat s platformou, které bude patřit budoucnost? Přečtěte si Dalmin příběh a vše se dozvíte!
Můžeš být machr na Javu, guru Pythonu či mít C# v malíčku, ale pokud nemáš angličtinu minimálně na úrovni B1, tak se závratnou kariérou v IT nepočítej. Dříve či později tvé znalosti začnou zaostávat. Tím, že budeš „civět jako puk“ na videa s nejžhavějšími trendy v technologiích, se je nenaučíš. Navíc, pokud se nedomluvíš s kolegy ani s klienty, nezískáš práci. Potřebuješ ještě další důvody, proč to bez angličtiny v IT nejde? Tak tady jsou!
Fenomén Big Data naprosto změnil svět podnikání. Kvůli němu roste potřeba expertů, kteří dokážou proměnit chaos v řád. Jejich úkolem je vytvářet a provozovat systémy pro správu dat, jež organizaci umožní čištění, transformaci a analýzu milionů datových bodů.
Na univerzitě přičichl k tvorbě webů. To ho sice chytlo, jenže studovat několik let obor, ve kterém ho bavil jen jeden předmět, nedávalo Jakubovi Frýdkovi smysl. Opustil proto vysokou školu a nastoupil do práce. „Dělat pojišťováka během pandemie mi vyhovovalo, ale nikdy jsem neplánoval, že bych se tím dlouhodobě živil,“ říká. Když objevil možnost rekvalifikace na programátora v bootcampu, neváhal a do změny kariéry se pustil naplno.
Zájem o přírodní vědy jí přivedl ke studiu biologie a medicíny. Jenže Simoně Rejdugové brzy došlo, že tato cesta není pro ni tou správnou. Z univerzity odešla a tři roky se živila přípravou kávy. Pak ale vypukla pandemie. „Chvíli jsem byla bez práce a uvědomila jsem si, že tento obor není zrovna nejjistější. Proto jsem začala uvažovat o změně,“ prozrazuje. Díky bootcampu se stala programátorkou a nyní pracuje pro největší český online supermarket Rohlík.cz.
Programováním se živil Miroslav Jiránek už dříve. Jenže v jeho případě mělo specifickou podobu. „Prvně jsem si musel načíst veškerou elektrodokumentaci, porozumět fyzice a teprve pak jsem se mohl pustit do kódování,“ popisuje práci programátora v oboru automatizace. Když zjistil, že to jde i jinak, neváhal. Pustil se do rekvalifikace a nyní již pracuje jako backend developer ve společnosti Asseco Solutions.
Láká tě IT? Pokud tě od kariéry v něm odrazuje to, že vytvoření funkčního kódu je pro někoho bez potřebných znalostí téměř nadlidský úkol, pak věz, že existuje také jiná, snazší cesta. Prorazit v tomto oboru můžeš i bez znalosti kódu díky no-code technologiím! Zajímá tě, o co vlastně jde a jak ti mohou ulehčit start? Pak čti dál!
Tři slovní spojení, která se v poslední době skloňují snad ve všech pádech. Ovšem rozlišit, kde jedno končí a druhé začíná, není vždy zcela snadné. Pochopení jejich významu nepomáhají ani samotní odborníci a softwarové firmy. První v nich vidí protiklady, druzí je zase dávají vedle sebe a považují je za synonyma. Je proto na čase v tomto „hokeji“ udělat trochu pořádek a vytyčit pomyslné mantinely!
Ještě nedávno dělala Andrea asistentku prodeje. Amanda učila angličtinu. Jiřina pracovala v personalistice a Jana řešila, co bude dělat po odchodu z vysoké školy, kterou nedokončila. Všechny si přály změnit svou profesní dráhu. Chtěly lepší práci v lukrativním oboru. Rozhodly se proto naučit se programovat v bootcampu Green Fox Academy. Následujte je i vy a prosaďte se v IT. Programátorek je málo a firmy se o ně doslova rvou.
Dříve pracovala jako učitelka angličtiny a HR manažerka. V roce 2020 se rozhodla Amanda Lynn Jenys změnit profesi. Přihlásila se do bootcampu Green Fox Academy a díky kurzu při zaměstnání mohla už za pár měsíců začít budovat novou kariéru v IT. Nastoupila do prestižní společnosti Barclays, kde se zabývá největší CRM platformou na světě. Přečtěte si její příběh a pohled na svět no-code programování.
Kódovat začala Anna krátce po dokončení vysoké školy. Humanitní obor totiž nenabízel patřičnou perspektivu do budoucna. Proto se rozhodla absolvovat kurz Junior programátora od Green Fox Academy a změnit směr své kariéry. Po dokončení bootcampu se v novém oboru chvíli hledala. Nakonec ale našla to pravé a stala se Salesforce vývojářkou. Co dělá a jaké dovednosti vyžaduje její specializace? To se dozvíte v jejím příběhu!
Chcete do IT, ale váháte, jakou cestu zvolit? Mentor Lukáš Janeček vám poradí! „Vysoká škola je super volba pro lidi, kterým vyhovuje tradiční styl výuky, chtějí titul a znát všechnu teorii,“ říká někdejší student FIT ČVUT a doplňuje: „Bootcamp je naopak pro ty, kteří se potřebují rekvalifikovat nebo se nechtějí trápit s vysokoškolskou matikou.“ Že je školné v bootcampu vysoké? „Investice do kurzu se vám po roce vrátí. 100% zhodnocení ročně vám nabídne jenom bitcoin nebo Green Fox Academy,“ směje se.
Dnes už programátorům nestačí jen napsat skvělý kód! O jejich úspěchu rozhoduje komunikace a schopnost práce v týmu. Jak se dají tyto měkké dovednosti rozvíjet? Jaký přístup by měly zvolit společnosti a jak by mělo vypadat firemní prostředí? Na tyto i další otázky odpovídá psycholožka Katarina Grujičić z bootcampu Green Fox Academy, který se na 'výchovu' nových software developerů specializuje.
Přesně daný itinerář s rozpisem na minuty od 9 do 18 hodin pro každý pracovní den a k tomu ještě příprava v osobním volnu. Tak vypadá denní rozvrh studentů super intenzivního kurzu Junior programátora. Jak ho „přežít“, udržet krok se spolužáky a přitom dělat potřebné pokroky, prozradí nejen studenti, ale i mentor, který si sám bootcampem prošel. Každý na to má totiž svůj originální návod.
13 let dlouhých let strávil v AmRestu. Tam se z řadového pracujícího dopracoval až mezi management a měl na starosti digitální projekty KFC. „S programátory jsem úzce spolupracoval delší dobu. Když jsem kvůli zdravotním komplikacím nemohl dělat, rozhodl jsem se pro změnu,“ říká Lukáš Kubec, který absolvoval programovací bootcamp a nyní pracuje jako frontend vývojář ve společnosti Mibcon.
Láká vás úspora času, peněz i energie a přemýšlíte o tom, že byste místo prezenčního studia zvolili formu online? Pak vězte, že také učení z domova má svá pravidla. Bez sebekázně, vyhrazeného místa a podpory ostatních členů domácnosti to nezvládnete. Pokud se však budete držet těchto rad, dokážete být efektivní a svého cíle rekvalifikovat se do IT dosáhnete.
Dvakrát vyrazila na studijní pobyt do Číny. „Cesty na východ mi daly hodně, třeba manžela,“ říká se smíchem Lucie Yarish. Nakonec však zvolila jinou profesní dráhu než učení. Přihlásila se do bootcampu a stala se programátorkou. Aktuálně pracuje pro největší online supermarket Rohlík.cz.