Poptávka po IT odbornících roste celosvětově a to zaměstnancům přináší mnoho možností. Která kariérní cesta je pro tebe ta nejvhodnější? A která z nich je nejvíce perspektivní? V této sérii článků představíme ty kariérní oblasti IT, které mají dlouhodobý potenciál uplatnění na trhu práce. Tentokrát se ponoříme do backendu.
Pokud se chceš naučit programovat, můžeš si vybrat z mnoha kurzů. I když se na první pohled kurzy zdají podobné, mohou se v mnohém lišit. V této dvoudílné sérii článků se dozvíš ty nejdůležitější informace, kterým bys měl/a věnovat pozornost při výběru toho nejvhodnějšího kurzu pro tebe.
Seriál Kravaťáci si zamiloval natolik, že po střední škole zamířil na právnickou fakultu. Po promoci se z něj stal právník právní asistence. „V práci jsem byl spokojený, ale možnosti kariérního růstu byly značně omezené,“ vysvětluje Jan Dočekal, proč se rozhodl v bootcampu rekvalifikovat do IT. „Jsem rád, že jsem se rozhodl kariéru změnit. Obor IT nabízí mnoho zajímavých příležitostí,“ říká UI vývojář pracující ve společnosti Mibcon.
Teorie ji nebavila. Chtěla získat znalosti, které prakticky využije. Po maturitě proto zamířila do IT bootcampu. „V Green Fox Academy jsem se naučila vše potřebné, abych mohla v oboru začít,“ říká Kateřina Lexová, která v současnosti pracuje jako junior developerka ve společnosti Kentico.
„Jsem jazykový model umělé inteligence a nikoho o práci nepřipravím. Mým úkolem je generovat odpovědi na dotazy uživatelů, kterým pomáhám zefektivnit jejich práci,“ odpovídá na otázku samotný ChatGPT. Počet jeho uživatelů během několika málo měsíců přesáhl 100 milionů. Obrovská popularita řešení společnosti OpenAI není dílem náhody. ChatGPT je jedním z největších a nejpropracovanějších jazykových modelů umělé inteligence, který je v současnosti na trhu. Nad tím, jak změní svět IT a ovlivní práci vývojářů, se zamýšlí Lukáš Vykydal, Lead mentor z bootcampu Green Fox Academy.
Položte tuhle otázku developerům a zvednete je ze židle. Nic jiného totiž v současnosti nebudí takové vášně a diskuze. Možnosti umělé inteligence každým rokem exponenciálně rostou. Chytré stroje brzy nahradí nejednoho zaměstnance. Jenže až donedávna samotné vývojáře nenapadlo, že by i oni mohli být v ohrožení. Opravdu na ně jednou dojde? Nebo má AI limity, kvůli kterým nepřekročí svůj stín?
Chtěla se stát výtvarnicí. Jenže studium teorie nebylo pro Andreu to pravé. Po odchodu z univerzity měla potíže najít uplatnění, proto začala pracovat jako prodavačka v obchodu s oblečením. „Nebyla to práce, kterou bych chtěla dělat celý život,“ vysvětluje, proč se rozhodla pro rekvalifikaci do IT. Po absolvování bootcampu nastoupila do společnosti Accenture, kde nyní pracuje jako vývojářka Salesforce Marketing Cloudu.
Téměř 44 tisíc inzerovaných pozic v IT se objevilo vloni na největších pracovních serverech v Česku. Třetina z nich byla vhodná i pro juniory. Poptávka po lidech v oboru je stále obrovská. Jak zjistit svou cenu na trhu práce a jaké trendy aktuálně vládnou IT, o tom se v podcastu Junior Guru rozpovídal Tomáš Ervín Dombrovský, hlavní analytik společnosti LMC, pod níž patří pracovní portály Jobs.cz, Práce.cz a Seduo. Přečti si, co zajímavého v rozhovoru zaznělo!
Na první dobrou to zní skvěle. Od organizátora bootcampu dostaneš garanci práce. Pokud nebudeš mít místo v oboru do šest měsíců od dokončení kurzu, vrátí ti školné. Jenže čím déle nad tím přemýšlíš, tím víc ALE tě napadá. Co když budeš muset nastoupit někam, kam nebudeš chtít? Co když tě strčí na podřadnou pozici? Přestaň rozvíjet nesmyslné teorie a radši si přečti, jak to celé doopravdy funguje!
Jako zástupce vedoucího prodejny Penny Marketu si sáhl na dno svých sil. O mnoho lepší to nebylo ani v gastronomii. „Obor během Covidu ztratil hodně a nikdo v něm pak nechtěl dělat. Navíc jsem si přál práci, kde bych se mohl dál rozvíjet,“ vysvětluje Kryštof Jukin, proč se rekvalifikoval do IT. Díky bootcampu se z něj stal back-end programátor a nyní se ve společnosti 1.PF podílí na vývoji interních aplikací pro Mercedes.
Prezenční studium bootcampu má mnoho výhod. Jsi v centru dění a můžeš utužit vztahy se spolužáky. Jenže když nebydlíš v Praze a denní dojíždění nepřipadá v úvahu, čeká tě hodně perné období, než v hlavním městě najdeš místo, kde budeš moct složit hlavu. V Praze jsou totiž ceny za ubytování astronomické. Než ale přistoupíš na vydřidušský nájem, vyzkoušej naše tipy. Třeba ti pomohou.
Jasně, že se můžeš naučit programovat i bez pomoci a po večerech. Jenže popravdě jen málokdo má tak silnou vůli, že u samostudia vydrží a základy kódu si osvojí. Pokud potřebuješ disciplínu a mít nad sebou bič, je bootcamp pro tebe to pravé místo. Dostaneš řád s povinnou docházkou a zkouškami. Můžeš se ale také spolehnout na vedení zkušených mentorů a zapálené spolužáky, díky kterým tě studium bude bavit a udržíš si potřebnou motivaci.
Měly různá vzdělání i praxi. Zvolily odlišné cesty a teď zastávají jiné pozice. Ovšem to, co je všechny spojovalo, byla touha změnit profesi a prosadit se v IT. Všechny tři to dokázaly! Z Andrey je programátorka. Anita pracuje jako CRM specialistka a Fannie se věnuje kyberbezpečnosti. Přečti si jejich příběhy a najdi v nich inspiraci.
Kdysi přijímali v Mibconu nováčky jen na doporučení. Jenže jak společnost rostla, ukázalo se, že potřebuje i další zdroje nových zaměstnanců. Proto začal Mibcon spolupracovat s organizátory rekvalifikačních kurzů. „Green Fox Academy ví, co dělá, a umí se studenty pracovat jak po lidské, tak i po odborné stránce,“ uvádí Karel Moldřík, vedoucí divize vývojářů SAP ze společnosti Mibcon, která zaměstnává již devět absolventů bootcampu. Jaké s nimi má zkušenosti a jaké hlavní výhody plynou z partnerství, se dočtete v rozhovoru.
To nemůže fungovat! Absolventi jsou rychlokvašky. Přesně takové řeči vedou ti, kdo vůbec netuší, jak bootcampy fungují. Jestli chceš do IT a nehodláš trávit roky samostudiem či na vysoké škole, je tahle možnost pro tebe tou pravou. V zahraničí zažívají boom a také v Česku se tento typ vzdělávání prosazuje stále častěji. V čem tkví kouzlo úspěchu bootcampu? To ti právě teď prozradíme.
Před více než třemi roky pověsil Lukáš Vykydal na hřebík kariéru fitness trenéra a rozhodl se naplno věnovat své druhé vášni – počítačům. Absolvoval programovací bootcamp a zalíbilo se mu v něm natolik, že v Green Fox Academy zůstal i po složení závěrečných zkoušek. Nejdřív jako mentor a nyní jako vedoucí vzdělávání. „Pustit se do rekvalifikace bylo nejlepší rozhodnutí co se seberealizace a práce týče,“ prohlašuje.
Máte různorodý kolektiv? Gratulujeme! V IT jde totiž o vzácnost. Může za to fakt, že pouze necelá čtvrtina žen v Česku má digitální znalosti přesahující základní úroveň. Přitom i Slovenky jsou na tom o něco málo lépe. S počítačem si rozumí 27 % z nich. Ovšem také toto číslo je ve výsledku tristní. Je tedy potřeba motivovat ženy, aby zvýšily své IT dovednosti. Jde o jednu z nejlepších investic do budoucna.
Jedenáct let se na volné noze věnoval trénování. Jenže pak přišla pandemie. „Už předtím jsem přemýšlel, že bych chtěl pracovat na dálku, ale teprve lockdown mě přiměl udělat změnu,“ říká Jan Charamza, který se v bootcampu rekvalifikoval do IT. Nyní už přes rok pracuje jako full-stack developer pro největší online supermarket Rohlík.cz. „Dělám přesně to, co jsem si přál a mám možnost si sáhnout na víc technologií. Práce je pestrá,“ pochvaluje si.
Téměř 9,5 roku pracoval Yoad Barok pro izraelskou společnost EL AL. Začínal v Paříži, pak následoval Tel Aviv a Praha. Právě zde ho zastihla pandemie. „Manželka v té době čekala první dítě a celý komerční letecký průmysl se přes noc zastavil. Následovalo hodně bezesných nocí,“ svěřuje se Yoad. Nelehká situace ho přiměla jít do bootcampu a rekvalifikovat se do IT. „Jediné, čeho lituji, je to, že jsem ten krok neudělal dřív,“ prohlašuje developer pracující pro společnost Accenture.
Přes 500 zaměstnavatelů a více jak 900 zaměstnanců napříč obory vyzpovídala společnost Hays, která se věnuje náboru. Odpovědi ukázaly zajímavé trendy. Dobrou zprávou je, že 56 % podniků bude letos přijímat nové lidi! Mzdy pak plánuje zvýšit 69 % zaměstnavatelů. Ovšem ani to firmám nemusí stačit v případě ajťáků. Ti totiž průměrně najednou řeší pět až šest nabídek.
Práce programátora je lukrativní, láká stále více lidí a to i čerstvé maturanty. Klíčová otázka, kterou si většina ze zájemců o obor IT pokládá, je, jak a kde získat potřebné znalosti a dovednosti. Bude lepší tradiční vysoká škola nebo bootcamp, který je rychlejší? Obě varianty mají mnoho výhod a ty hlavní, které vám pomohou se rozhodnout, najdete v tomto porovnání.
V dubnu odstartují v Česku první bezplatné kurzy Hello IT! pro ženy. V Maďarsku už běží dva roky a za tu dobu jimi prošlo téměř 250 žen. I přesto, že výukové programy trvají 150 hodin, se našly studentky, které je zvládly za měsíc. Jednou z nich je i 25letá Fannie. Jak to dokázala a co jí kurzy daly, se dozvíte v tomto rozhovoru.
Do kurzu Hello IT! nastupovala Kristýna jako matka a studentka vysoké školy. Volného času měla minimum. Přesto kurz zvládla, a to díky své vytrvalosti a velkému odhodlání. Byla jednou z prvních žen, které program, jenž je realizován ve spolupráci s INCO Academia – Work in Tech, dokončily. Jak dokázala vše skloubit a jak se vyrovnávala s každodenními výzvami? To se dozvíš v rozhovoru!
500 absolventek! Přesně tolik žen prošlo za jediný rok bezplatnými kurzy Hello IT!, které pořádá Green Fox Academy ve spolupráci se společnostmi INCO a Google. Jednou z nich je i Bětka, která se během studia stala matkou. Přesto, stejně jako ostatní dámy, zvládla i ona na 150 výukových hodin. Jak dokázala skloubit studium s péči o miminko, se nám svěřila v rozhovoru.
Zblízka sledovala změny, které přinesla digitalizace do jejího oboru. Nástup nových technologií ovšem zásadně ovlivnil i pracovní trh. Marie, která pracuje jako účetní a finanční kontrolorka, se proto rozhodla zvýšit svou kvalifikaci a přihlásila se do kurzu Hello IT! pro ženy. Co jí dal a jak chce využít v praxi znalosti, které v něm získala? Přečti si její příběh a všechno se dozvíš!
Najít do týmu nového developera není vůbec snadné. Aby vše fungovalo, musí mít uchazeč nejen potřebné technické dovednosti, ale je také potřeba, aby zapadl do kolektivu. Jinak nastane problém. Jak tomu předejít a přitom zefektivnit nábor? Jak probíhá samotný proces matchmakingu a proč může organizátor rekvalifikačních kurzů nabídnout víc, než obyčejní headhunteři? To vše a mnohem víc vysvětluje Tomáš Bican, manažer B2B z bootcampu Green Fox Academy.
Během studia na střední škole si přivydělávala ve fastfoodu. „Stát 12 hodin na nohou, běhat po mastné podlaze a dělat práci za čtyři lidi najednou, nebylo nic pro mě. Uvědomila jsem si, že musím udělat něco se svým životem,“ říká Silvie Walla. Přihlásila do bootcampu pro junior programátory a nyní pracuje jako junior developerka ve společnosti CES EA. „Jít do kurzu bylo nejlepší rozhodnutí v mém životě,“ prohlašuje a dodává: „Buď budeš věřit hejtům na netu, že se to za 4 měsíce nedá, nebo do toho vrhneš po hlavě jako já a změní se ti život!“
Ajťáci a skvělé měkké dovednosti? Ještě nedávno to byl protimluv. Teď to začíná být synonymum. Dobrá komunikace a práce v týmu jsou v současnosti pro mnohé personalisty důležitější než technické znalosti. U nich jsou ochotni občas přimhouřit oko. To ale v případě soft skills neplatí! Chceš-li odstartovat kariéru v IT, musíš je mít na úrovni.
Lucie učila angličtinu. Sandra pracovala jako mzdová účetní. Simona připravovala kávu a ze Silvie se měla stát učitelka v mateřince. Ačkoliv mají rozdílnou minulost, přece všechny čtyři něco spojuje. Tím je rozhodnutí změnit kariéru a rekvalifikovat se do IT. Díky bootcampu Green Fox Academy se staly programátorkami a nyní pracují pro prestižní firmy jako Rohlík.cz, Accenture či CES EA. Přečti si jejich příběhy a inspiruj se jimi!
Budu šetřit! Najdu si líp placenou práci! Naučím se anglicky. Skoncuji s prokrastinací. Přestanu se stresovat, zhubnu a najdu si víc času na sebe a rodinu. Podobně bude nejspíš vypadat soupis novoročních předsevzetí nejednoho z nás. Mimochodem, dává si je každý druhý Čech. Jenže třetina to vzdá po pár dnech a čtvrtina po měsíci. Když se ale budeš držet těchto rad, dosáhneš všech cílů, které si vytýčíš.
Roky pracovala Anita D. jako učitelka výtvarné výchovy. O změně kariéry přemýšlela dlouho a nakonec se rozhodla pro rekvalifikaci do IT. Zvolila kurz CRM specialist(k)y, který pořádá Green Fox Academy. Po jeho absolvování jí stačily dva týdny a měla novou práci. Co se v kurzu naučila, čím ji platforma Salesforce zaujala a co má společného s indoor lezením? To vše se dozvíte v jejím příběhu.
Pročítáš webovky a dochází ti, že bootcamp je přesně to, co hledáš? Všechno se zdá super a pak narazíš na jednu podstatnou věc. Školné! Když máš dostatečné úspory, není co řešit. Pokud však zůstatek na tvém účtu ukazuje mnohem nižší částku, nezoufej. Existuje řešení v podobě splátek. Je jen na tobě, kterou variantu zvolíš. Než se ale rozhodneš, měl/a by sis odpovědět na tyto tři otázky.
„Lidi z IT jsem vždy považovala za strašné 'bedny' s nevídaným skillem,“ svěřuje se Sandra Nimmerrichterová. Oči mzdové účetní otevřela až práce ve firmě věnující se počítačovým hrám. „Spřátelila jsem se s programátory. Když jsem zjistila, co obnáší jejich práce, došlo mi, že bych to zvládla taky. Ta představa mě nadchla,“ říká. Programovat se naučila v bootcampu a nyní pracuje pro nadnárodní společnost Accenture jako ServiceNow Developer.
Vedl tým obchodníků ve firmě, která se zabývala pokladními systémy. Krutý náraz reality přišel s pandemií. „Ukázalo se, že jediné, na čem firmy nebudou šetřit, jsou programátoři,“ říká Adam. Protože se nechtěl ve složité situaci ocitnout znova, rozhodl se v bootcampu rekvalifikovat na programátora. Dnes pracuje jako .NET vývojář ve společnosti Smarty.cz.
Jako sportovec a trenér hledal nejprve uplatnění ve školství. Vedl hodiny tělesné i technické výchovy a také informatiky. Jenže bojoval se systémem vzdělávání. „Bohužel u nás se neučí děti samostatně přemýšlet. Dokola se jim zadávají úkoly a cvičí se z nich ovce,“ smutní Pavel Zeman, kterého tento přístup přiměl změnit obor. I když jen trošku. Díky bootcampu se z něj stal programátor a nyní jako junior mentor v Green Fox Academy pomáhá dalším lidem do IT.
Čísla nelžou. 98 % absolventů Green Fox Academy získalo práci v IT a denně v ní využívá to, co se v kurzu naučilo. Navíc všichni chtějí v novém oboru zůstat. Jasno mají také v tom, že kurz Junior programátora za to stál! 87 % z nich by ho doporučilo svým přátelům. Průzkum odhalil i další zajímavosti. Jednou z nich je také to, že za dva roky 85 % absolventů pracuje už na mediorní pozici s průměrným měsíčním platem 65 tisíc korun.
Systém, který měl na starosti v hotelu, ho občas doháněl k šílenství. „Říkal jsem si, že kdybych uměl programovat, udělal bych to líp,“ vzpomíná Charlie. Když pandemie postihla cestovní ruch, rozhodl se pro změnu. V bootcampu se rekvalifikoval na junior programátora a záhy začal budovat kariéru v IT. „Nový obor miluji a jsem rád, že jsem do něj šel,“ říká ServiceNow developer ze společnosti FX Innovation.
Je jedničkou v Česku. Ke špičce patří i na Slovensku a v Maďarsku. Díky Green Fox Academy se do IT dostalo už více než 4 000 lidí a bude jich ještě víc. Úspěšný bootcamp totiž získal klíčového investora. Vlastníkem většinového podílu se stala slovenská private equity společnost Sandberg Capital.
Nemám našetřeno. Nemám čas. Teď není ta správná doba. Přesně tak znějí nejčastější výmluvy, proč lidé oddalují rekvalifikaci. Jde o zásadní krok v životě, který je potřeba si dobře promyslet, ale na druhou stranu platí, že když se chce, všechno jde. Navíc čím dříve se do IT dostanete, tím rychleji si nejen platově polepšíte. Překážkou nemusí být ani finance. Třeba školné za bootcamp pro programátory můžete začít splácet až po nástupu do nové práce.
Mít peníze na účtu je skvělá věc. Jenže v době, kdy inflace dosahuje 18 %, úspory rychle ztrácí na hodnotě. Spořicí účty, termínované vklady ani investice nedokážou tento propad zastavit. Proto stále více lidí přemýšlí, jak volné finanční prostředky co nejlépe využít. Někdo si pořizuje nové auto, další volí vzdělávací kurzy. Stojíš i ty před zásadním rozhodnutím? Než ho učiníš, přečti si pro a proti, která ti pomohou si správně vybrat.