Fenomén Big Data naprosto změnil svět podnikání. Kvůli němu roste potřeba expertů, kteří dokážou proměnit chaos v řád. Jejich úkolem je vytvářet a provozovat systémy pro správu dat, jež organizaci umožní čištění, transformaci a analýzu milionů datových bodů.
Někteří odborníci odhadují, že do roku 2025 bude na světě vytvořeno a uloženo 200 zettabytů dat. Už jen samotné ukládání těchto dat je problém. Ovšem mnohem větší výzvu pro firmy představuje to, jak je proměnit v hodnotu a získat z nich potřebné informace, které mohou efektivně 'zpeněžit'.
Obrovské množství shromažďovaných informací je důsledkem digitalizace. Aby je firmy dokázaly vytěžit, na to potřebují správné lidi (datové inženýry) a technologie. Jedině oni totiž dokážou data uspořádat do použitelného formátu, s kterým následně mohou pracovat datoví vědci či analytici. Datoví inženýři jsou tak v celém procesu nepostradatelní.
Datový inženýr je IT odborník, jehož hlavním úkolem je připravovat data pro analytické nebo provozní využití. Odpovídá za nastavení celého systému správy dat a zajišťuje, aby byla potřebná data k dispozici v použitelné a strukturované podobě. Jeho úkolem je zajistit snadnou dostupnost dat a optimalizovat Big Data ekosystém v organizaci. Díky tomu může firma využívat data k vyhodnocování a optimalizaci výkonnosti.
Stručně řečeno, datoví inženýři vytvářejí významnou hodnotu tím, že automatizují a optimalizují složité systémy a transformují data do takové podoby, aby je bylo možné obchodně využít.
Datový inženýr pracuje v oddělení Data Science spolu s odborníky z mnoha dalších oblastí. Tým se obvykle skládá z datového analytika, BI inženýra, správce databáze, datového architekta, datového vědce a inženýra kvality dat. Přestože se práce v zásadě odehrává ve skupině, může být tato pozice dobrou volbou i pro introverty. Celý pracovní den lze totiž zvládnout i jen s několika slovy při konzultacích se svým týmem. Ale je také možné se vybrat si kariérní cestu, kde je komunikace mnohem víc, ať už se zákazníky nebo při řízení týmu.
Potřeba datových inženýrů úzce souvisí s nutností zpracovávat data. V roce 2019 společnost Dice Insights uvedla, že datový inženýr je jednou z nejoblíbenějších profesí v technologickém průmyslu. V žebříčku popularity se umístil dokonce před IT technikem, webovým designérem i databázovým architektem.
Kariéra datového inženýra je dobře placená, ale je také náročná. Pokud se rozhodneš pro tuto práci, budeš jedním z těch, kdo bude rozhodovat o tom, zda bude firma úspěšná. Jedině pokud správně zpracuješ data a zpřístupníš je datovým vědcům, analytikům a managementu, můžou oni udělat správná klíčová rozhodnutí. I to je jeden z důvodů, proč mají datoví inženýři vyšší platy, než je průměr v IT, a proč většina společností nabízí velmi flexibilní pracovní úvazky.
Pokud se rozhodneš pro práci datového inženýra, musíš umět řešit problémy a také se budeš muset naučit programovat. Bez znalosti Pythonu a Javy se neobejdeš. Výhodou a zároveň i nevýhodou je, že poptávka po specialistech je vysoká, přičemž odborníci na trhu práce chybí, takže tě bude čekat spousta práce. Proto je klíčové, aby ses naučil/a dobře hospodařit se svým časem a dokázal/a jsi si určovat priority. Při práci také využiješ své logické a analytické schopnosti, které ti pomohou pochopit a porozumět fungování různých systémů. Jestli máš navíc rád/a čísla a data, pak je tahle práce pro tebe přímo stvořená.
Chceš získat speciální IT dovednosti, které jsou na trhu práce opravdu ceněné? Pokud se zajímáš o data a máš logické myšlení, může pro tebe být práce datového inženýra tou pravou. Přihlas se do našeho kurzu Junior programátor, kde si nové dovednosti rychle osvojíš.
-AŠ-
Nový buzzword: Low-code, tohle o něm musíte vědět
Den v bootcampu: Jak ho zvládnout, poradí studenti i mentoři
Velký třesk na trhu práce! Low-code zcela změní pravidla
Kvíz: Jaký typ programátora jste?