Kariérní kompas

Zjisti, která specializace ti sedí
KVÍZ

Back-end vývojář/ka (pro-code)

Čemu se věnuje?

V případě back-endu se jedná o vývoj kódu na straně serveru (tzn. vše, co se děje na serveru): správa databází, příjem internetové komunikace atd. Jde o tu část vývoje webové stránky, kde se zpracovávají data, tj. část, která není vidět na monitoru, ale běží na pozadí. Nějaká forma back-endu existuje téměř všude – ve webové či mobilní aplikaci. Ovšem najdou se i výjimky. K nim patří například kalkulačka v mobilu nebo hra, kde hráč hraje sám.

Bez čeho se neobejdete?

Back-end slouží mnoha uživatelům, takže je nutné dobré zabezpečení správy a ukládání dat.

Je přesně pro vás…

Pokud nepotřebujete dělat práci, jejíž výsledky jsou hned vidět na obrazovce uživatele, a milujete-li abstraktní úkoly.

Příklad z praxe

Díky back-endu jste schopni se zaregistrovat na sociální síť, přihlásit se, vyhledávat v seznamu přátel, prohlížet si jejich fotky a chatovat s nimi. Stojí na pozadí jakékoliv interakce, která se objeví někomu jinému na monitoru nebo ji provede někdo jiný, a vy ji chcete vidět nebo k ní přistupovat na jiném počítači.

Věděli jste, že?

V této oblasti uplatníte dobré logické a algoritmické myšlení.

I když se často říká, že právě back-end developeři jsou chytřejší než jiní programátoři, není to pravda.

Richard full-stack vývojář

Full-stack vývojář/ka (pro-code)

Čemu se věnuje?

Full-stack je mix back-endu a front-endu. Obvykle se mu věnuje programátor, který v hloubi duše preferuje jednu oblast, ale se svými znalostmi si poradí v obou. A také ví, co oba endy potřebují. V projektových týmech takový člověk často dělá prostředníka mezi back-endisty a front-endisty.

Bez čeho se neobejdete?

Musíte mít vhled do obou oblastí (back-endu i front-endu) a musíte znát celý proces vývoje. Tedy musíte být „použitelný“ na obou endech.

Je přesně pro vás…

Pokud vás zajímají obě oblasti a nechcete se zaměřit pouze na jednu. A chcete-li řešit komplexní procesy a mít vhled do celé webové aplikace, ne pouze do určité technické oblasti.

Příklad z praxe

Full-stack je typický spíše pro malé firmy, kde je málo vývojářů. Zároveň jde o dobré zaměření, chcete-li pracovat na tvorbě malých webů jako freelancer. V případě větších projektů, pak počítejte s pozicí spojky, kde uplatníte své full-stack znalosti.

Věděli jste, že?

Tato oblast i pojmenování je v poslední době velmi populární a téměř se stalo módním slovem.

I když budete full-stack developer, vždy se vám bude líbit jeden end víc.

Trendem současné doby je posun back-endu i front-endu směrem k full-stacku.

sára front-end vývojářka

Front-end vývojář/ka (pro-code)

Čemu se věnuje?

Soustředí se na weby a jejich zobrazení. Nejde o data, ale o to jak weby vypadají a fungují.

Bez čeho se neobejdete?

Cílem front-endu je, aby web vypadal cool a zároveň se dobře zobrazoval na celé škále zařízení různých značek a také v různých prohlížečích. Součástí front-end je i programování, které umožňuje práci s částmi webu. Jde například o zoom, drag and drop (uchopení a přetažení). Laicky řečeno, jedná se přesně o tu funkcionalitu, když v e-shopu s oblečením najedete kurzorem na obrázek a fotka (či detail) se vám zvětší.

Je přesně pro vás…

Pokud je pro vás důležité, aby vaše práce byla vidět na první pohled.

Příklad z praxe

Na vaší oblíbené sociální síti přicházejí data z back-endu, abyste se mohli podívat, jaké fotky máte v galerii. Ovšem jak se tyto obrázky zobrazí a jak je můžete posouvat pomocí šipek, je již práce front-endu.

Věděli jste, že?

Abyste se mohli stát front-end developerem, nemusíte být grafik a ani nemusíte mít vyvinutý extra cit pro estetiku. Tyto umělecké věci má totiž obvykle na starosti UX designér (každá společnost to však má nastavené trochu jinak). Pokud však máte umělecké cítění, určitě jej využijete.

I když se na první pohled může zdát, že je tato oblast jednodušší než back-end, rozhodně tomu tak není!

Front-end

A DevOps-os az, aki a webes alkalmazások szervereivel dolgozik, hogy azok megfelelően szolgálják ki a felhasználókat.

Vývojář/ka platformy Salesforce nebo ServiceNow
(low-code)

Čemu se věnuje?

Toto odvětví vývoje softwaru je o rozšiřování platformy (např. ServiceNow nebo Salesforce) pomocí vlastních produktů, včetně integrace platformy se stávajícími procesy a systémy.

Bez čeho se neobejdete?

Musíte mít znalosti komplexního systému. Budete jednat s klienty, kde využijete své soft skills. Ty jsou sice důležité pro každého software developera, ale v této specializaci jsou klíčové. Musíte efektivně a správně komunikovat s ostatními lidmi, kteří jsou také zapojení do daného projektu.

Je přesně pro vás…

Pokud se zajímáte o podnikové procesy, např. IT, HR, finance, logistiku atd. Pokud vás zajímá „surový“ kód, ale je pro vás také důležité vidět a rozumět vašim obchodním procesům, pak je tato oblast pro vás tou pravou.

Příklad z praxe

HR proces větší společnosti se skládá z více kroků – náboru, výběru, školení atd., což se často řeší v Excelu a jde o velmi zdlouhavý proces. Vývojář ServiceNow obvykle pracuje na takových projektech, kde je třeba individuálně rozšířit možnosti platformy a integrovat je do stávajících systémů společnosti.

Věděli jste, že?

Tato oblast se v posledních letech dynamicky rozvíjí.

Všechny prognózy se shodují na tom, že tento trend bude určovat vývoj softwaru i v dalším období.

Still can't decide which path to choose?

Download our Career Compass that can provide you with the most important information about the career paths available to you after finishing our Junior Developer Course at any time!

Jaká specializace se k tobě hodí?

Loading...
 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM