Publikováno:
26. května 2022

Jaký typ vývoje a specializace vám v IT nejvíc sedne?

Máš už jasno v tom, že se chceš prosadit v IT, ale váháš nad konkrétní specializací? Vybrat tu správnou není zrovna jednoduché, protože jich existuje několik desítek. Rozlišují se nejen podle technologií, ale i zkušeností. Uspět však můžeš také v případě, že si nevěříš na programování. Možností je zkrátka spousta. Přečti si následující rady, udělej si kvíz a hned budeš vědět, kterým směrem se máš vydat.

Už dávno neplatí jen dělení na backend a frontend. K hlavním směrům se přidal i fullstack a do popředí se razantně derou také platformy Salesforce a ServiceNow či datové vědy. Netušíš, v čem je rozdíl? Pak bude lepší začít od začátku.

Existují tři základní cesty, které se liší v tom, jak moc budeš při své práci pracovat s kódem a čemu se budeš věnovat.

kvíz banner


1) NO-CODE: Ajťákem bez programování 

Tohle je nejsnazší a nejrychlejší cesta, jak můžeš v IT prorazit. I když si hodně lidí myslí, že to bez kódu nejde, opak je pravdou. Pracovat s low-code platformami totiž můžeš i jako specialista. S tím, jak se tyto technologie rozšiřují, tak exponenciálně stoupá poptávka po lidech, kteří to s nimi umí. Na to poukázal i prestižní časopis Forbes, podle kterého právě obchodní administrátoři a analytici patří mezi deset nejrychleji rostoucích pracovních pozic na síti LinkedIn. 

Takže pokud se nechceš trápit s kódem, tohle je pro tebe jasná volba. Prosadit se není složité a v IT můžeš být díky kurzu už za dva měsíce. Stejně tak tuto specializaci můžeš zvolit v případě, že máš větší ambice a plány a hledáš jen vhodný odrazový můstek. Když začneš na pozici specialisty, tak to ještě neznamená, že na ní budeš věčně. Jsi-li dost ambiciózní, můžeš rychle růst a stoupat po kariérním žebříčku.

Tzv. no-code programování představuje nejjednodušší variantu, jak se dostat do IT. To v podstatě nemá s klasickým kódováním, jak si ho představuješ, nic společného. Jde o vytváření aplikací pomocí grafického rozhraní, a proto láká hlavně neprogramátory.

Kód bude tvůj kamarád, otázkou je, jak velký: LOW-CODE nebo PRO-CODE?

Druhou variantou je, že se rozhodneš věnovat programování. V tomto případě je na zvážení, jak moc hluboko chceš do něj proniknout. 

2) LOW-CODE: Kódování pouze kreativních prvků

Naopak o něco složitějšího low-code programování zažívá doslova boom. Milují ho firmy i programátoři. Jeho výhodou je, že budeš pracovat s již vytvořenou platformou a tu si přizpůsobíš svým potřebám. Tedy, když to hodně zjednodušíme, tak nemusíš programovat úplně vše. Ušetříš si tedy hodiny úmorné práce a získaný čas můžeš věnovat vymýšlení a tvorbě speciálních prvků. Nebaví-li tě nudné a rutinní úkoly, ale rád/a vyzobáváš takové ty „bonbonky“, pak tenhle směr je přesně pro tebe. Navíc zde uplatníš i své další znalosti, zvláště ty z oblastí HR, obchodu či logistiky. Mezi aktuálně nejžádanější specializace v tomto směru patří Salesforce a ServiceNow.

3) PRO-CODE: Programování na plný plyn

Říkáš-li si, že nechceš pracovat s něčím, co už někdo vymyslel, ale chceš naopak začít od „píky“, pak zaměř svoji pozornost na pro-code. Tito programátoři tvoří vše od začátku až do konce. Počítej ale s tím, že bez pořádné dávky trpělivosti se neobejdeš. Rozčilovat se ovšem budeš jen nad chybami svými či tvých nejbližších kolegů a případné přešlapy dokážeš sám/a opravit, aniž bys musel/a čekat na zásah někoho zvenčí. Tvá představivost pojede na plné obrátky a do určité míry je i jedno, s jakým jazykem začneš. Máš-li odvahu a kuráž, ponoř se do Javy či C#. Oba tyto jazyky patří k nejžádanějším, takže se budoucnosti bát nemusíš. Jenže tím dilema v případě pro-code programování teprve začíná.

Být vidět, nebo skrytě vše ovládat?

To zásadní, co si musíš totiž zvolit, je, zda se budeš věnovat backendu či frontendu. Každému sedí něco jiného. Chceš-li, aby byla tvoje práce vidět na první pohled a nemusel/a jsi nikomu složitě vysvětlovat v odborných pojmech, co vlastně děláš, pak ti bude sedět frontend. Tvou starostí bude, aby web či aplikace skvěle vypadaly a dobře se zobrazovaly na různých typech zařízení. Máš-li cit pro grafiku a estetické cítění, tady ho uplatníš na maximum. Minimálně v tom, že dokážeš přesně grafikovi a UX designérovi vysvětlit, co od nich očekáváš.

Jsou-li pro tebe barvičky nepodstatné pozlátko a jde-li ti o funkčnost, neváhej a dej se na backend. Tvé abstraktní myšlení a logika si tu přijdou na své. Budeš vytvářet řešení toho, jak fungují stránky či aplikace na pozadí a jak komunikují se serverem. Zkrátka bez tebe nic běžet nebude. I proto patří backend vývojáři k nejlépe placeným profesím vůbec!

Pro nerozhodné

Pokud váháš mezi frontendem a backendem a láká tě obojí, zkus fullstack, který spojuje oba endy. Jestliže se staneš programátorem s touto specializací, dokážeš udělat web od A do Z. Tvou nespornou výhodou bude komplexní znalost procesů. Budeš-li pracovat pro velkou firmu, počítej s tím, že zde budeš nejspíš na pozici spojky mezi týmy frontend a backend programátorů. V případě menších podniků naopak bude vše na tobě.

Svůj život zasvětíš datům 

Čtvrtý směr v rámci pro-codu v sobě má něco z programování, ale kód je jen prostředek, který slouží k tomu, aby ses mohl/a ponořit do dat. Jestli jsi fanoušek tabulek, databází a rád/a se hrabeš v údajích, pak vsaď na kariéru datového inženýra. Firmy bez nich nedokážou žít, protože právě jim vděčí za to, že jsou schopny poznat své zákazníky, pozorovat trendy a díky tomu upravovat své obchodní modely. Jestliže jsi analytický typ a ještě k tomu pořádku milovný/á, tahle specializace bude tvou prací snů.

Studenti při výuce v Green Fox Academy

K tomu, aby sis vybral/a to, co ti bude v IT sedět nejvíc, ti pomůže pár odpovědí v našem kvízu. Stejně tak ti napoví i osobní zkušenost v podobě workshopu. Pokud potřebuješ nápovědu, kde získáš potřebné znalosti, pak věz, že ideálním místem je bootcamp Green Fox Academy. Tam tě připraví na všechny výše zmíněné specializace a navíc ti dají i garanci práce v oboru. Pak už to bude jen na tobě. Když si budeš dál udržovat rozhled v nových technologiích, porostou nejen tvé znalosti, ale i plat a na trhu práce se rozhodně neztratíš.

green fox bootcamp

-AŠ-

RELEVANTNÍ ČLÁNKY:

Co je no-code? Díky němu můžeš prorazit v IT i bez znalosti kódu

Nový buzzword: Low-code, tohle o něm musíte vědět

No-code, low-code a pro-code: Protiklady, nebo doplňky?

Příběhy 4 žen, které se prosadily v IT. Inspirujte se

Přípravu kávy vyměnila Simona za práci programátorky


I ty máš zelenou pro kariéru v IT.

Přihlas se

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM