Publikováno:
6. ledna 2022

Kvíz: Jaký typ programátora jste?

Máte už jasno v tom, že se chcete stát software developerem, ale váháte nad konkrétní specializací? Vybrat tu správnou není zrovna jednoduché, protože jich existuje několik desítek. Rozlišují se podle programovacích jazyků, technologií i zkušeností. K tomu, abyste se rozhodli správně, vám pomůže následující kvíz i rady.

Už dávno neplatí jen dělení na backend a frontend. K hlavním směrům se přidal i full stack a do popředí se razantně derou také zaměření na platformy Salesforce a ServiceNow. Netušíte, v čem je rozdíl? Pak bude lepší začít od samého začátku.

Existují tři základní cesty, které se liší v tom, jak moc budete při své práci vytvářet svůj vlastní kód. No code programování v podstatě nemá s klasickým kódováním, jak si ho představujete, nic společného. Jde o vytváření aplikací pomocí grafického rozhraní, a proto láká hlavně neprogramátory. Je ještě plenkách a zázraky od něj nečekejte. Minimálně u nás je ještě přehlíženou disciplínou. 

kvíz banner


Kódování pouze kreativních prvků

Naopak o něco složitějšího low code programování zažívá doslova boom. Milují ho firmy i programátoři. Jeho výhodou je, že pracujete s již vytvořenou platformou a tu si přizpůsobujete svým potřebám. Tedy, když to hodně zjednodušíme, tak nemusíte programovat úplně vše. Ušetříte si tedy hodiny úmorné práce a takto získaný čas  můžete věnovat vymýšlení a tvorbě speciálních prvků. Nebaví-li vás nudné a rutinní úkoly, ale rádi vyzobáváte takové ty „bonbonky“, pak tenhle směr je pro vás ten pravý. Navíc zde uplatníte i své další znalosti, zvláště ty z oblastí HR, obchodu či logistiky. Mezi aktuálně nejžádanější specializace v tomto směru patří Salesforce a ServiceNow.    

Programování na plný plyn

Říkáte-li si, že nechcete pracovat s něčím, co už někdo vymyslel, ale naopak začít od „píky“, pak zaměřte svoji pozornost na pro code. Tito programátoři tvoří vše od začátku až do konce. Počítejte ale s tím, že bez pořádné dávky trpělivosti se neobejdete. Rozčilovat se ovšem budete jen nad chybami svými či vašich nejbližších kolegů a případné přešlapy dokážete sami opravit, aniž byste museli čekat na zásah někoho zvenčí. Vaše představivost zde pojede na plné obrátky a do určité míry je i jedno, s jakým jazykem začnete. Chcete-li si to zjednodušit, zvolte přátelský Python. Máte-li odvahu a kuráž, ponořte se do Javy či C#. Všechny tyto tři jazyky patří k nejžádanějším, takže se o budoucnost nemusíte bát. Jenže tím dilema v případě pro code programování teprve začíná.

Být vidět, nebo skrytě vše ovládat?

To zásadní, co si musíte totiž zvolit, je, zda se budete věnovat backendu či frontendu. Každému sedí něco jiného. Chcete-li, aby byla vaše práce vidět na první pohled a nemuseli jste nikomu složitě vysvětlovat v odborných pojmech, co vlastně děláte, pak vám bude sedět frontend. Vaší starostí bude, aby web či aplikace skvěle vypadaly a dobře se zobrazovaly na různých typech zařízení. Máte-li cit pro grafiku a estetické cítění, tady ho uplatníte na maximum. Minimálně v tom, že dokážete přesně grafikovi a UX designérovi vysvětlit, co od nich očekáváte.

Jsou-li pro vás barvičky nepodstatné pozlátko a jde-li vám o funkčnost, pak neváhejte a dejte se na backend. Vaše abstraktní myšlení a logika si tu přijdou na své. Budete vytvářet řešení toho, jak fungují stránky či aplikace na pozadí a jak komunikují se serverem. Zkrátka bez vás nic běžet nebude. I proto patří backend vývojáři k nejlépe placeným profesím vůbec! 

garance kurzu junior programatora

Pro nerozhodné 

Pokud váháte mezi frontendem a backendem a láká vás obojí, existuje varianta – tzv. full stack, který spojuje oba endy. Jestliže se stanete programátorem s touto specializací, dokážete udělat web od A do Z. Vaší nespornou výhodou bude komplexní znalost procesů. Budete-li pracovat pro velkou firmu, pak počítejte s tím, že zde budete nejspíš na pozici spojky mezi týmy frontend a backend programátorů. V případě menších podniků  naopak bude vše jen na vás. 

K tomu, abyste si vybrali to, co vám bude sedět nejlépe, vám pomůže pár odpovědí. Stejně tak vám napoví i osobní zkušenost v podobě workshopu. Ať už si zvolíte jakoukoliv specializaci a cestu, vězte, že o svoji profesní budoucnost se strachovat nemusíte. Budete-li si udržovat rozhled v nových technologiích, pak porostou nejen vaše znalosti, ale i plat a rozhodně se na trhu práce neztratíte.

-AŠ-


Staň se i ty programátorem/kou!

Poznej naše kurzy programování:

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM