Publikováno:
11. února 2019

Nejlepší programovací jazyk dneška?

Je to JavaScript, C++ nebo snad Visual Basic? Odpověď je jednoduchá. O žádném se nedá říct, že je jednoznačně ten „nejlepší“. Každý má svá specifika a každý se hodí pro jiný účel. Pokud byste se však chtěli dozvědět, který jen ten „nejpopulárnější“, skvěle k tomu poslouží např. TIOBE Index.

The TIOBE Programming Community index, jak zní jeho celý název, je jakýmsi indikátorem popularity programovacích jazyků po celém světě. Jeho aktualizace probíhá jednou měsíčně (!) na základě hodnocení mnoha odborníků, poptávky po programovacích kurzech a požadavků firem. K výpočtu ratingu se používá 25 nejlépe hodnocených vyhledávačů, k nimž patří například Google, Yahoo, nebo Bing.

Aktuální TIOBE Index

Ale TIOBE není jediný způsob, jak definovat nebo zjistit populárnost programovacích jazyků. Například známá webová služba GitHub provádí poměrně rozsáhlou analýzu dat z vlastních databází. Protože službu využívá více než 2,1 milionů firem a organizací, jsou analýzy GitHubu považovány za velmi relevantní. Oproti TIOBE považuje GitHub za nejpopulárnější JavaScript, neboť má jednoduše nejvíce uživatelů. Velké světové komunitní servery zabývající se podporou výuky programování si také dělají své vlastní průzkumy a do kritérií zařazují i možnosti uplatnění na trhu, platové ohodnocení, tendenci růstu, či náročnost studia a uživatelskou přívětivost konkrétního programovacího jazyka.

Když si to pak celé dáme dohromady, mezi nejpopulárnější se obecně řadí tyto programovací jazyky:

JavaScript (vznik 1995)

Jeden z nejpopulárnějších programovacích jazyků podle mnoha měřítek. Tento skriptovací jazyk běží v každém webovém prohlížeči a díky prostředím jako je Node.js, Cordova apod. je v něm možné vytvářet i plnohodnotné aplikace pro servery, PC či mobilní zařízení. Díky svému stáří a původně mnohem menším ambicím si v sobě sice nese řadu "zvláštnůstek" a leckdy i vyložených pastí, ale i tak patří díky své jednoduchosti mezi oblíbený odrážecí můstek pro začátečníky. Jeho obrovská popularita mu navíc v posledních letech zajistila rychlý a masivní vývoj, který jej postupně posouvá mezi moderní programovací jazyky. Jistou zajímavostí je, že slovo "Java" zůstalo součástí jeho názvu pouze z marketingových důvodů.

 

Swift (2014)

Relativně nový programovací jazyk, který nahradil svého předchůdce Objective-C, a jehož popularita rychle narůstá. Jedná se o hojně využívaný nástroj pro vývoj aplikací iOS, macOS a Linux. Dobrá volba pro ty, kteří mají zájem podílet se na vývoji produktů značky Apple a mobilních aplikací.

Python (1991)

Populární volba pro začátečníky, neboť Python je jedním z uživatelsky nejpřívětivějších jazyků, jeho syntaxe je srozumitelná a intuitivní.  Avšak stejně dobře „slouží“ i zkušenějším programátorům při vývoji složitějších systémů. Jeho využití je velmi univerzální. Django framework napsaný v jazyce Python se například používá při programování některých populárních webů, jako jsou Mozilla, Instagram a Spotify.

Java (1995)

Jeden z nejrozšířenějších programovacích jazyků na světě i díky široké možnosti jeho uplatnění. Využívá se na programování různých systémů, například kreditních karet, softwaru pro malá zařízení, aplikací pro stolní počítače nebo podnikových aplikací a informačních systémů.  Je také základem pro operační systém Android a jeho aplikace. Tvůrci Javy od počátku kladli důraz napřenositelnost, objektovou orientaci a jednoduchou syntaxi.

C/C++ (1972/1985)

Říká se o něm, že je „starý, ale dobrý“. Programovací jazyk C byl vyvinut již před neuvěřitelnými 46 lety pro potřeby operačního systému Unix a dodnes se používá pro vývoj systémového softwaru i aplikací. Jedním z přímých nástupců C je programovací jazyk C ++. Stojí na základech svého předchůdce, ale je objektově orientovaný. Hodí se proto na vývoj počítačové grafiky, videoher nebo systémů virtuální reality.

Na základě preferencí partnerských společností se v Green Fox Academy během kurzu Junior programátora primárně vyučují programovací jazyky JavaScript, Python a Java.

SHRNUTÍ:

·            Webové aplikace (Front-end): JavaScript

·            Webové aplikace (Back-end): JavaScript, Java, Python, PHP, Ruby

·            Mobilní telefony a aplikace: Swift, Java, C #

·            Počítačové hry, grafika: C ++, C #

·            Desktop aplikace: Java, C ++, Python

·            Programování systémů: C, Rust

Nejbližší rekvalifikační kurz na Junior programátora: od 2. března 2020

Nejbližší part-time kurz základů programování: 3. dubna 2020

Nejbližší fast-track kurz: 14. dubna 2020

Upozornění!
Přijímací řízení a přijímací pohovory probíhají průběžně. Volná místa se postupně zaplňují. Chcete-li tedy mít jistotu, že se do kurzu dostanete, přihlaste se co nejdříve!

Pokračujte a naučte se nejžádanější dovednosti současnosti!

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR