Publikováno:
23. května 2022

No-code, low-code a pro-code: Protiklady, nebo doplňky?

Tři slovní spojení, která se v poslední době skloňují snad ve všech pádech. Ovšem rozlišit, kde jedno končí a druhé začíná, není vždy zcela snadné. Pochopení jejich významu nepomáhají ani samotní odborníci a softwarové firmy. První v nich vidí protiklady, druzí je zase dávají vedle sebe a považují je za synonyma. Je proto na čase v tomto „hokeji“ udělat trochu pořádek a vytyčit pomyslné mantinely!

No code a low-code zažívají boom a experti oběma předpovídají exponenciální růst uživatelů. Za jejich oblibou stojí jednoduchost. Společné mají to, že nástroje, které s nimi pracují, umožňují vytvářet aplikace téměř od nuly. Pokud je potřeba nějaké přizpůsobení, tak se dělá buď zcela bez kódu, nebo jen s minimem programování. 

No-code pro uživatele, low-code pro programátory

Stačí se však na ně podívat o něco blíže, konkrétně z pohledu uživatelů a hned je jasné, o čem je řeč. Řešení postavená na no-code, kde není potřeba práce s kódem, používají zejména běžní uživatelé. Mohou mít sice algoritmické myšlení, ale sami nic neprogramují. Navíc tyto nástroje mají poměrně omezené možnosti použití a brzy můžete narazit na jejich limity, protože musíte pracovat pouze s tím, co daná platforma umožňuje. 

Kurz Salesforce specialisty (no-code)

Naopak low-code je primárně určený pro vývojáře. Ti se při něm nemusí „trápit“ a kódovat vše od nuly, ale mohou využít již připravené věci a detaily pak přizpůsobit na míru. Přestože může programátor většinu aplikace navrhnout ve vizuálním prostředí, stále bude vedle něj využívat editor kódu. Navíc kód se dá poměrně dobře zautomatizovat a díky tomu se s ním dá pracovat v dalších nástrojích. Na rozdíl od no-code může low-code aplikace i „přerůst“ z jednoho oddělení do celé firmy, jelikož pomocí API ji lze snadno propojit s dalšími řešeními.

Kurz Junior programátora (výuka pro-code i low-code)

Pro-code pro speciality

Zatímco no-code a low-code mají určité společné rysy, tak pro-code stojí na zcela opačném konci. Experti sice přiznávají, že první dva přístupy pravděpodobně nahradí v mnoha ohledech plnohodnotné programování, ovšem to si své místo na slunci obhájí. Má a vždy i bude mít nezastupitelnou úlohu při vytváření zcela nových a unikátních řešení, kdy nebude možné využít univerzální šablony. Revoluční projekty tak stále budou vznikat pod rukama software developerů, kteří budou vytvářet kód od A do Z, jak na straně front-endu, tak i back-endu.

Kurz Junior programátora (výuka pro-code i low-code)

Rychlost a cena rozhodují

Jenže málokterá firma ve skutečnosti vytváří něco tak specifického, proto v zahraničí strmě stoupá popularita no-code a low-code řešení. Mnohým podnikům plně dostačují již vytvořená řešení postavená na určité platformě s modulem pro odvětví, ve kterém působí. Navíc tyto nástroje umožňují mnohem rychlejší vývoj a jsou cenově dostupnější. Když se pak objeví problém, často si s ním dokáže poradit samo oddělení, které s nástrojem pracuje, a nemusí zasahovat IT oddělení ani seniorní programátoři. 

V Česku to tak zatím není. Tady je většina vrcholových managerů stále přesvědčená o výjimečnosti svého podniku a jeho potřeb. Ovšem dříve či později vlna low-code a no-code dorazí i k nám a pro-code zůstane vyhrazený unikátním projektům. 

garance kurzu junior programatora

-AŠ-

RELEVANTNÍ ČLÁNKY:

Bootcamp nebo vysoká škola? Velký rádce, jak do IT

KVÍZ: Zjisti, jaký typ vývoje a která specializace ti sedí

Co je no-code? Díky němu můžeš prorazit v IT i bez znalosti kódu

Den v bootcampu: Jak ho zvládnout, poradí studenti i mentoři

Lukáš odešel z manažérské pozice v KFC a stal se front-end vývojářem


I ty máš zelenou pro kariéru v IT.

Přihlas se

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM