Publikováno:
25. května 2022

Co je no-code? Díky němu můžeš prorazit v IT i bez znalosti kódu

Láká tě IT? Pokud tě od kariéry v něm odrazuje to, že vytvoření funkčního kódu je pro někoho bez potřebných znalostí téměř nadlidský úkol, pak věz, že existuje také jiná, snazší cesta. Prorazit v tomto oboru můžeš i bez znalosti kódu díky no-code technologiím! Zajímá tě, o co vlastně jde a jak ti mohou ulehčit start? Pak čti dál!

Situace se mění. Co bylo dříve vyhrazeno pouze zkušeným programátorům, je nyní přístupné všem. No-code programování je hnací silou digitální transformace. Ovlivňuje však i náš běžný život. Může se stát třeba příčinou toho, proč si brzy vytvoříš vlastní webové stránky nebo začneš pracovat v IT.

Co je to no-code programování?

No-code programování umožňuje vývojářům vytvářet software či některé jeho části bez nutnosti psát kód. Je to možné díky speciálním nástrojům (tzv. no-code platformám), které obsahují šablony, což jsou předdefinované bloky kódu. Tyto bloky nesou informace pro počítač o tom, co a jak má udělat. Programátor je nijak neupravuje, pouze si vybere, co a jak chce použít při tvorbě své aplikace. Při tom využívá grafické prostředí a funkci drag-and-drop (táhni a pusť). Takže nedochází k úpravám textu kódu jako při klasickém programování.

bootcamp green fox academy

Jednoduchým příkladem využití no-code programování je tvorba webových stránek pomocí nástrojů, jako je Divi nebo Elementor. Ty umožnují vytvářet webovky bez nutnosti psaní kódu. Další ukázkou je tlačítko pro nákup v e-shopu. Místo klasického programování si v databázi no-code platformy najdeš potřebný blok kódu a ten pak jednoduše jedním tahem přidáš na stránku.

Proč je no-code tak populární?

Jeho hlavní výhodou je, že software mohou vytvářet i lidé, kteří by se jinak jeho vývojem nemohli zabývat. Firmám tak pomáhá řešit problémy s nedostatkem kvalifikovaných programátorů na trhu práce. Pokud totiž podniky přesunou část svého vývoje do méně náročného prostředí (v tomto případě no-code), mohou přijmout i méně zkušené programátory či přeškolit své vlastní lidi. Díky tomu se IT otvírá i těm, kteří nemají pokročilé znalosti kódování.

Věděl/a jsi,že prestižní výzkumná společnost Gartner předpokládá, že v roce 2025 bude 70 % nových aplikací pocházet z low-code či no-code vývoje? Jejich podíl se tak zvýší o čtvrtinu oproti roku 2020.

Budoucnost IT je tedy úzce spojená s no-code vývojem, jehož atraktivita a popularita rychle roste. Pokud právě přemýšlíš o změně profese, rozhodně o tomto oboru začni uvažovat. V IT je totiž spousta pozic a specializací a stačí si jen vybrat tu, která ti sedne nejvíc.

Jaký je rozdíl mezi no-code a low-code programováním?

Tyto termíny se často zaměňují, ale jsou mezi nimi významné rozdíly. Low-code je ve srovnání s no-code o něco složitější. Nabízí širší možnosti přizpůsobení kódu, ale také vyžaduje alespoň základní znalosti klasického programování. Bez něj není možné vývoj doladit a dokončit.

Zatímco při no-code vývoji developer nepíše žádný kód, při low-code ano. Oproti klasickému programování, kdy se nepoužívá grafický editor s funkcí drag-and-drop, v low-code vývoji je jeho běžnou součástí.

Výhody no-code programování

No-code neslouží jen jako vstupní brána do IT pro začátečníky. Firmy i programátoři si ho cení hlavně kvůli jeho přínosům. K těm hlavní patří:

● Rychlejší vývoj

Ve srovnání s klasickým programováním zrychluje no-code vývoj vytváření digitálních řešení o 40 až 60 %. Firmy tak mohou rychleji uvádět své produkty na trh. Programátoři totiž tráví méně času údržbou kódu a dokážou automatizovat opakující se úlohy.

● Lepší propojení obchodních a technických týmů

Obchodníci či markeťáci často nerozumí technickým požadavkům a nárokům programátorů, což platí i naopak. Protože je však no-code systém srozumitelnější, mohou mezi sebou týmy snáze komunikovat. Díky tomu se vytvoří lepší propojení mezi obchodními a IT odděleními a minimalizují se nedorozumění.

● Flexibilita při programování

No-code umožňuje programátorům snadnější přechod mezi různými zařízeními a systémy. Například při programování webových stránek na no-code platformě lze snadno přizpůsobit jejich fungování na notebooku a chytrém telefonu současně.

Nevýhody no-code programování

I když no-code zažívá boom, nejde o univerzální řešení. Proto je potřeba mít na paměti i omezení, která jsou s ním spojena.

● Předdefinované bloky mohou být příliš omezující

Protože programátoři nevytvářejí kód, jsou zcela závislí na platformě a její databázi. Dříve či později se mohou dostat do bodu, kdy se zaseknou a nebudou schopni udělat to, co by bylo možné klasickým programováním.

● Vlastnictví kódu a menší kontrola

Při no-code programování musíš plně spoléhat na tvůrce platformy, ať už jde o bezpečnost nebo kvalitu služeb. Jelikož programátor nevlastní blok kódu, nemůže jej ani upravovat. Ovšem s ohledem na rostoucí konkurencí v oblasti no-code platforem nejsou na místě obavy o bezpečnost nebo nedostatek funkcí. Výrobci obojí neustále vylepšují.

Nejlepší využití pro no-code programování

Na no-code vývoj sází společnosti, které upřednostňují efektivitu před možností upravovat a vlastnit samotný kód. Jde zejména o firmy, které jej využívají pro interní systémy. Jedná se například o přizpůsobení větších CRM nebo ERP systémů na míru konkrétním potřebám společnosti. No-code aplikace se uplatňují při vytváření databází klientů, sledování metrik pro personální oddělení (čas a docházka) atd.

Příklady no-code platforem

No-code platformy mohou využít jednotlivci (např. pro automatizaci úkolů), ale i velké korporace pro vývoj aplikací nebo integraci více podnikových systémů. Mezi nejoblíbenější no-code nástroje patří WordPress (správa webového obsahu), Zapier (automatizace úkolů) nebo Zendesk (služby zákazníkům). U platforem pak jasně vede Salesforce. Tu využívají tisíce společností po celém světě a další stále přibývají. Představuje skvělou příležitost, jak začít kariéru v IT.

Nahradí no-code programování to klasické?

Ne! No-code programování nikdy zcela nenahradí tradiční programování. Je jeho doplňkem. Na trhu práce budou vždy chybět zkušení developeři a specialisté na no-code jejich postavení neohrozí. No-code vývoj však dokáže částečně nahradit a zjednodušit jejich práci. Zvládne vyřešit mnohé opakující se úlohy, což programátorům ušetří čas. Díky tomu se mohou věnovat složitějším úkolům a skutečným problémům. Pro firmy představuje kombinace no-code a pro-code vývoje způsob, jakým mohou snáze dosáhnout svých cílů.

S tím však souvisí celá řada dalších věcí. Jak se no-code vývoj rozšiřuje, roste také potřeba nových odborníků, kteří nejsou. Otevírá se tak šance pro všechny, kteří by v oboru IT rádi pracovali. Začít s no-code programováním je totiž mnohem snazší a rychlejší než s tím klasickým.

Co bude dál?

V současnosti existují stovky no-code platforem, které nabízejí nástroje pro tvorbu webových stránek, aplikací nebo zefektivnění podnikových procesů. Dá se očekávat, že jejich počet bude i v dalších letech strmě růst. Tomu bude nahrávat také fakt, že potřeba klasických vývojářů už nyní převyšuje jejich nabídku. Což nutí firmy, které chtějí udržet krok s konkurencí a rychle se rozvíjejícími technologiemi, přesouvat menší či větší část vývoje do no-code prostředí.

Pracovní místa, jako jsou Salesforce specialisti, konzultanti a analytici, se tak stávají velmi atraktivní. Počet nabízených pozic exponenciálně roste a firmy i u nich začínají nabízet zajímavé finanční ohodnocení, štědré benefity a všechny vymoženosti, kterou jsou pro IT sektor typické. Je tedy jen na tobě, zda se tím necháš zlákat.

-AŠ-

RELEVANTNÍ ČLÁNKY:

Kariérní kompas

Nový buzzword: Low-code, tohle o něm musíte vědět

Velký třesk na trhu práce! Low-code zcela změní pravidla

Bude patřit budoucnost low-code technologiím? Experti mají jasno!

Chceš se stát programátorem? Tak na tyhle věci zapomeň!

5 důvodů, proč může být low-code pro tebe

I ty máš zelenou pro kariéru v IT.

Přihlas se

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM