Publikováno:
3. srpna 2022

Bez kterého jazyka si programátor v IT ani neškrtne? Bez angličtiny!

Můžeš být machr na Javu, guru Pythonu či mít C# v malíčku, ale pokud nemáš angličtinu minimálně na úrovni B1, tak se závratnou kariérou v IT nepočítej. Dříve či později tvé znalosti začnou zaostávat. Tím, že budeš „civět jako puk“ na videa s nejžhavějšími trendy v technologiích, se je nenaučíš. Navíc, pokud se nedomluvíš s kolegy ani s klienty, nezískáš práci. Potřebuješ ještě další důvody, proč to bez angličtiny v IT nejde? Tak tady jsou!

Možná si říkáš, že na tom úplně špatně nejsi. Vždyť znalosti angličtiny má téměř každý druhý Čech. Jenže ono to tak slavné nebude. Totiž celých 24 % z těch1, co si myslí, že o tomto jazyku mají nějaké povědomí, končí u frází typu „Ach so!“, „Ok!“ nebo „Hi!“. Majstrštykem je pak „My name is…“ 

Jen 15 % z Čechů má angličtinu na běžné komunikační úrovni. Takže jsou schopni se nejen domluvit, ale poslat i email. Pouze sedm procent se může chlubit velmi pokročilou znalostí. Že jsme na tom s angličtinou v Česku tristně, potvrzuje i Barbora Wachtlová, provozní ředitelka bootcampu Green Fox Academy. „38 % zájemců o náš rekvalifikační kurz Junior programátor jsme nemohli přijmout, protože nemělo dostatečnou znalost angličtiny, přičemž požadujeme pouze úroveň B1,“ říká.  

Online studijní materiály 

Tento limit je nastavený z jednoho prostého důvodu a tím jsou studijní materiály. Většina z nich je online a v angličtině. Nebylo by lepší tutoriály přeložit do češtiny a pak s nimi pracovat? Nebylo!!! Jelikož IT není dějepis, kde se můžeš učit z 10 let starých učebnic. Vývoj technologií je překotný, a jestli chceš mít jistotu, že se učíš něco, co následně budeš dennodenně používat, smiř se s tím, že to bude online a v angličtině. Ale má to jednu obrovskou výhodu! Spousta věcí je zadarmo a volně přístupných, čehož s radostí využívají samouci a i tobě to pak bude hodně ulehčovat život, aby sis udržel/a přehled o aktuálním dění v IT.

Nejžhavější trendy a sdílení zkušeností 

Dalším důvodem, proč každý ambiciózní developer potřebuje angličtinu, jsou aktualizace, novinky a technologie, které se začínají rozmáhat. Na diskuzních fórech a v nejrůznějších komunitách si programátoři vyměňují své zkušeností a radí si, když se na něčem zaseknou. Komunity mají často miliony členů a odpověď či pomoc zde přichází většinou do pár minut. Jenže i tady se bez angličtiny nehneš. Pokud nekomunikuješ jazykem, který ostatní členové znají, nezapadneš mezi ně a jsi mimo.

anglictina v IT

Bez zakázek a bez šance na postup v práci

Stejně tak to platí v kanceláři. Dnes již běžně týmy developerů ve velkých firmách tvoří lidé nejrůznějších národností. Když se se svými nejbližšími spolupracovníky nedomluvíš, dříve či později se s tebou podnik rozloučí, protože komunikace i práce budou váznout. Pokud přece jen vydržíš, budeš odsouzený/á na věky zůstat na své pozici, jestliže nezačneš na své angličtině makat. Nikdo tě nikdy nepovýší s vědomím, že se s podřízenými natož s nadřízenými nedomluvíš.  

Takže jestli chceš do IT a někam to opravdu dotáhnout, pilně se uč. Nejen kód, ale i anglická slovíčka. Obojí trpělivě procvičuj a zlepšuj se v tom. Odměna spojená se zářnou budoucností tě pak nemine

-AŠ-

_______________________________________

Zdroj: Magazín ČSU: Čtyři z pěti Čechů se domluví cizí řečí, 2017

I ty máš zelenou pro kariéru v IT.

Přihlas se

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM