Publikováno:
24. března 2022

Studium z pohodlí domova má svá pravidla

Láká vás úspora času, peněz i energie a přemýšlíte o tom, že byste místo prezenčního studia zvolili formu online? Pak vězte, že také učení z domova má svá pravidla. Bez sebekázně, vyhrazeného místa a podpory ostatních členů domácnosti to nezvládnete. Pokud se však budete držet těchto rad, dokážete být efektivní a svého cíle rekvalifikovat se do IT dosáhnete.

Jestliže jste v posledních dvou letech měli aspoň po nějakou dobu home office, pak jste si už svá vlastní pravidla určitě nastavili a zjistili jste, co vám pomáhá nebo vás rozptyluje. Díky tomu bude pro vás bude online studium snazší. Bude-li to pro vás novinka, pak si musíte před startem kurzu vytvořit správné podmínky. 

Základem je dobré internetové připojení, protože výuka v bootcampu Green Fox Academy probíhá naživo. Musíte tedy být schopni sledovat online lekce bez sekání, výpadků apod. S tím souvisí i další technické vybavení – počítač či notebook s web kamerou, mikrofonem a sluchátky. Ovšem tady není důvod k panice, pokud vaše technika už něco pamatuje. Studium zvládnete i na ní. Jen si ověřte, že máte nainstalované všechny nejnovější aktualizace.    

1. Vstup zakázán!

Máte-li vybavení, pak je na čase přeorganizovat domácnost. Měli byste si vytvořit místo, které bude zasvěcené vědění. Ideální je místnost, ze které si uděláte studovnu (pracovnu). Je-li váš byt malinký, postačí klidnější kout. Tento prostor by měl být jen váš a neměli byste se o něj s nikým dělit. Klidně na dveře či na zeď vyvěste provozní dobu. Díky ní budou vaši nejbližší vědět, kdy vás mohou vyrušit a kdy vstoupit nesmějí. 

Počítejte také s tím, že jak budou ubíhat dny, budou se vám na stole množit poznámky. A dejte si pozor, aby to byly jen ty papíry. Máte-li sklony v zápalu získávání vědomostí odkládat hrnky od kávy, talířky od svačin všude okolo, vždy je po skončení výukového dne ukliďte. Jinak se vaše zóna brzy promění v chlívek, ve kterém 'poroste' i něco víc než jen vaše dovednosti.      

2. Pravidelný režim je základ

Mise, na kterou se vydáte a na jejímž konci bude práce v IT, vyžaduje odhodlání a disciplínu. Denní rozvrh kurzu vám s ní částečně pomůže. Jeho dělení na bloky a přestávky vám bude určovat denní režim. Ovšem mimo tuto dobu to bude jen na vás. Určete si čas, kdy budete vstávat, a ten dodržujte. Odkládání budíčku je tabu, stejně jako divoké večírky v týdnu. 

3. Neflákejte se, ale také to nepřehánějte

Největší úskalí studia i práce z domova je to, že nad vámi není kontrola. Mnohé to tak svádí k lenošení a prokrastinaci. Pokud jste typ, který nad sebou potřebuje bič a někoho, kdo vás bude 'honit', zvažte raději prezenční studium v učebně. Celé studium bootcampu je postavené na vaší motivaci. Mentoři i psychologové vám dodají odvahu či rady, ale k učení vás nikdo z nich nutit nebude. To je jen a jen na vás.

Máte-li naopak tah na branku a dobrou sebekázeň, pak uvidíte pokroky rychle. Dejte si však pozor, abyste se nedostali do opačného extrému. Přípravu a samostudium nepřehánějte. Rekvalifikace není sprint, nýbrž maraton, proto je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Myslete tedy i na odpočinek a relaxaci.

4. Nezapomínejte komunikovat

Domácí 'izolace' může mít také značné dopady na mezilidské vztahy. Neměli byste proto v žádném případě dopustit, aby se z vás během kurzu stali samotáři. Využívejte naplno všechny možnosti práce ve studijní skupině. Neomezujte své kontakty jen a pouze na úkoly. Vytvořte si se spolužáky něco jako podpůrnou skupinu a sdílejte s nimi své dojmy, problémy i úspěchy. Mluvte o svém studiu také se svými nejbližšími. Nebudou sice rozumět konkrétním problémům, co řešíte, ale zaslouží si vaši pozornost. 

5. Odměňujte své blízké i sebe 

Pro vaše okolí je kurz také náročný. Během něho často musí váš partner či partnerka převzít mnohé vaše úkoly, ať jde o péči o rodinu či domácí práce. Nemá to lehké a přesto za vámi stojí a podporuje vás. Proto pro své nejbližší občas nachystejte nějaké překvapení. Vezměte je o víkendu na výlet, na oběd či večeři a případně  nějaký drobný dárek dokáže vykouzlit úsměv na tváři. 

Odměňujte však i sebe. Stanovte si cíle - krátkodobé denní i ty dlouhodobější. Když je splníte, udělejte si radost. Díky tomu vás neopustí motivace a půjde vám vše snáze. Velkou odměnu si pak nechte na konec. Až složíte závěrečné zkoušky a převezmete diplom, vyrazte na dovolenou, či si splňte větší přání. Čeká vás pak totiž nová práce a s ní nový život.

-AŠ-

IT specializace karierni kompas

RELEVANTNÍ ČLÁNKY:

Jaký počítač je potřeba k programování

Čas na restart kariéry

Kvíz: Jaký typ programátora jste?

Programovat se může naučit každý, chce to jen trpělivost říká mentorka Anna

Den v bootcampu: Jak ho zvládnout, poradí studenti i mentoři

Katarina pomáhá přijít na svět novým programátorům

I ty máš zelenou pro kariéru v IT.

Přihlas se

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM