Publikováno:
5. září 2021

Jaký počítač je potřeba k programování

Už jste se rozhodli. Naučíte se programovat a stane se z vás software developer! Jenže najednou si uvědomíte, že vám k tomu něco chybí. A odhodlání to rozhodně není. Trhlina je ve vašem hardwaru. Současný notebook totiž ještě pamatuje éru cédéček a zamrzává se stejnou pravidelností, s jakou vy potřebujete kafe. V tom případě se s ním rozlučte a pořiďte si nový. Možná vás překvapí, že nepotřebujete žádné „dělo“, abyste na něm dokázali kódovat.

Odpověď na otázku „Jaký počítač je potřeba k programování“ je totiž až překvapivě snadná. Počítač! I když mobily a tablety slaví nebývalý rozmach, kódovat se na nich prakticky nedá. Něco málo na nich jde sice procvičovat, ale nikam vás to neposune. Takže rozhodovat se můžete jen mezi notebookem a desktopem. Volba je už pak čistě na vás a záleží, co vám zkrátka vyhovuje více. Ovšem ať už sáhnete po první či druhé variantě, pak se o něj nedělte. Počítač, na kterém budete programovat, by totiž měl být plně pod vaší kontrolou a nikdo jiný by ho neměl používat.

Nejpoužívanější operační systém se všemi aktualizacemi

Hodně důležitý je výběr operačního systému. Volit byste měli mezi těmi nejpoužívanějšími – Windows a macOS. Opatrní buďte pak u Linuxu. Androidu či ChromeOS se radši rovnou vyhněte. Pokud se vám na nich vůbec podaří s programováním začít, brzy narazíte na problémy. V praxi na nich totiž téměř nikdo nekóduje a najít někoho, kdo by vám v případě potíží poradil, může být nadlidský úkol. Budete-li se učit programovat v bootcampu, rekvalifikačním kurzu či se soukromým lektorem, zeptejte se jich, na čem oni pracují a kterým operační systém vám doporučí. U všech ale platí to, že musíte mít nainstalované nejaktuálnější verze.

programování ve třídě
Počítač na programování nemusí být drahý

Internet pro komunikaci a sdílení

Co se týká další výbavy, pak programování na notebook či stolní počítač neklade žádné přemrštěné nároky. Plně postačí 8 GB RAM a výhodou pak je SSD disk. Jediné, co je opravdu nutné a bez čeho se neobejdete, je připojení k rychlému internetu, abyste v případě potřeby mohli sdílet obrazovku či se účastnit videohovorů. Navíc pro všechny programátory i ty úplné začátečníky je internet nekonečným zdrojem vědomostí. Dá se na něm najít spousta materiálů, návodů a videoukázek, ze kterých můžete čerpat.

Nový počítač není vždy nutný

Jestliže se chcete pustit do programování, pak to ovšem automaticky neznamená, že si musíte hned pořídit nový počítač. Pokud ten váš současný splňuje všechna potřebná kritéria a je v dobré kondici, klidně začněte s ním. Je totiž velká pravděpodobnost, že s vámi minimálně na začátku vaší programátorské cesty udrží krok. Takže si nelamte hlavu s tím, jaký počítač je potřeba k programování. Pravděpodobně ten váš kontrolou požadavků projde a nemusíte hned šetřit na nový. Pokud parametry nesplní, stejně byste ho dříve či později museli inovovat.

-AŠ-

I ty máš zelenou pro kariéru v IT.

Přihlas se

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM