Publikováno:
30. dubna 2020

Bootcampy jsou budoucností vzdělávání a rekvalifikací

Doba se mění a s ní i pracovní trh. Profese, které byly ještě před pár lety na výsluní, ztrácí lesk. Zkostnatělé systémy vzdělávání většinou nové potřeby zaměstnavatelů ignorují. Ti pak marně hledají odborníky, jež potřebují. Na druhé straně jsou zoufalí absolventi oborů, kteří nemohou najít uplatnění. Jaká je tedy budoucnost vzdělávání? Ve světě se ukazuje, že tím jsou bootcampy. Tedy několikaměsíční intenzivní školení, v nichž se zájemci mohou rekvalifikovat.

Revoluce 4.0 a s ní spojený nástup automatizace a digitalizace se začíná projevovat. Každoročně stoupá poptávka po IT odbornících. Některé profese hlásí meziroční nárůst ve stovkách procent. Například u software developerů jde konkrétně o 572 %. Jenže zatímco firmy se snaží zoufale s vývojem udržet krok a najít specialisty na nově vytvořené pozice, společnost jako celek před změnami zavírá oči.

Dynamický vývoj trhu práce a opožděné školství

To dokazují čísla z vysokých škol. Zatímco roste poptávka po ajťácích, počet studentů tohoto oboru paradoxně klesá. Od roku 2011 se snížil o čtvrtinu. Není tak divu, že čtyři z pěti firem mají problém obsadit volné místo ve svém IT oddělení. Na druhou stranu zájem o diplom z humanitních věd se těší stejné oblibě.

České školství zatím nereflektuje změny, k nimž dochází. Výsledkem toho je, že mnozí absolventi nemohou už nyní ve svém oboru získat uplatnění. V budoucnu na tom budou ještě mnohem hůře. Doba jde rychle kupředu a během pěti let, co obvykle vysokoškolské studium zabere, se trh práce razantně promění. Čeští odborníci očekávají, že za devět let u nás zanikne vlivem automatizace 3,9 milionu pracovních míst.

Náskok díky bootcampu

Nejen čerství absolventi, ale i mnozí další lidé budou muset změnit obor, aby našli uplatnění. Zatímco Česko zaostává a čeká co přijde, v zahraničí už je nový trend ve vzdělávání jasný. Zvláště v zámoří se těší obrovské oblibě bootcampy. V těchto několikaměsíčních intenzivních kurzech získají účastníci základní dovednosti a znalosti v oboru, v němž po přeškolení najdou uplatnění. Nemusí roky studovat vyšší odbornou školu či univerzitu. Stačí pár měsíců a jsou zpět na trhu práce.

Nejefektivnější způsob učení

Oblíbenost bootcampů tkví v jejich praktické výuce a její úspěšnosti. Platí zde totiž známý fakt, že pokud člověk něco aktivně dělá, zapamatuje si 60 až 70 % učené dovednosti. Naopak z přednášky udrží student v hlavě jen 20 až 30 % látky. Při samostudiu a čtení pak jde o pouhopouhých 10 maximálně 20 % materiálu. Organizátoři bootcampu si toho jsou dobře vědomi, účinně proto kombinují praktickou výuku s teorií, aby dosáhli maximálního efektu a zájemce na změnu profese dobře připravili.

Mentor programování Lukáš

Mezi nejžádanější obory,v nichž bootcampy fungují, patří IT. Například v Česku nabízí Green Fox Academy čtyřměsíční intenzivní kurz Junior programátora. Čísla pak jednoznačně dokazují, že jde o dobrou příležitost změnit obor. Všichni absolventi posledních kurzů našli uplatnění. Většina z nich dokonce ještě před dokončením rekvalifikace. Organizátor si je natolik jistý úspěchem, že nabízí 100% garanci umístění a k tomu nástupní měsíční plat 40 000 Kč, což je mnohem výše, než je průměrná mzda v Česku.

Budoucnost bude patřit rekvalifikacím

Jestli se lidé do nedávna dívali na rekvalifikace trochu přes prsty, tak i tento přístup se bude rychle měnit. V budoucnu se totiž bez ní nikdo neobejde. Prognostici a personalisté očekávají, že se stane běžnou součástí profesní kariéry a průměrně jí projde každý třikrát. Takže pokud již nyní bojujete s tím, že se podmínky ve vašem oboru zhoršují a propouští se, přesuňte se tam, kde je dobře a poptávka po lidech roste.

-AŠ-

Zelená pro všechny s motivací.

Poznej naše kurzy Junior programátora: