Publikováno:
19. února 2021

Bootcampy jsou budoucností vzdělávání a rekvalifikací

Slovo, které slyšel téměř každý. V poslední době se skloňuje stále častěji. V cizině jde o fenomén, v Česku je zatím v plenkách. Ale i u nás tento druh vzdělávání čeká velká budoucnost. Jde totiž o jednu z nejúčinnějších forem rekvalifikace, při níž si osvojíte nové dovednosti a znalosti v extrémně krátkém čase. Bootcamp odstartuje vaši kariéru. Díky němu uspějete v novém oboru a stát se můžete i programátorem.

Nový trend ve vzdělávání boří zažité pořádky. Nudnou teorii z velké části nahrazuje praxí a studenti se často učí na reálných projektech. Díky tomu získají nejen potřebné znalosti a dovednosti, ale i konkrétní představu, jak to v novém oboru funguje. Tento přístup se těší v zámoří velké oblibě a stále častěji se prosazuje také v západní Evropě. Česko zatím odolává, ale přesto tu první vlaštovky najdete, a to i v oboru IT se zaměřením na programování.

Ve škole za roky, v bootcampu za pár měsíců

Rozdílná mentalita národů je vidět i k přístupu ke vzdělání. Pokud přemýšlíte o změně profese, nejspíše budete hledat rekvalifikační kurzy, případně kouknete na obory na vysokých školách, zda se nějaký nedá dělat dálkově. Jenže zpravidla ani jedna z těchto cest vás k vysněnému místu nedovede. Běžné kurzy programování mají často pochybnou kvalitu a naučíte se v nich sotva základy. Na VŠ vás pak čeká jen a jen teorie a mnohdy ještě hodně okleštěná. Přitom zaměstnavatelé chtějí především praxi. Pokud toužíte po tom, aby se z vás stal programátor, jděte do bootcampu. Při intenzivním studiu vám budou stačit čtyři měsíce, při zaměstnání pak rekvalifikaci zvládnete za měsíců deset. Docházet můžete do učebny, případně celý rekvalifikační kurz zvládnete online.

Nejefektivnější způsob učení

V případě tohoto typu školení nejde jen o rychlost. Jeho oblíbenost tkví zejména v praktické výuce a její úspěšnosti. Platí zde totiž známý fakt, že pokud člověk něco aktivně dělá, zapamatuje si 60 až 70 % učené dovednosti. Naopak z teoretické přednášky udrží student v hlavě jen 20 až 30 % látky. Při samostudiu a čtení pak jde o pouhopouhých 10 maximálně 20 % materiálu. Proto bootcamp účinně kombinuje praktickou výuku s teorií, aby dosáhl maximálního efektu a aby své absolventy co nejlépe připravil na práci v novém oboru.

Diplom i nové místo

Někteří organizátoři jdou ještě dál. Díky úzké spolupráci s firmami jejich učební osnovy reflektují to, co je nyní na trhu práce nejvíce žádané a svým absolventům dávají dokonce 100 % garanci uplatnění. Přemýšlíte-li o změně profese, láká-li vás IT a práce programátora, pak je bootcamp pro vás ideálním řešením. Nejenže se zde naučíte vše potřebné, ale získáte rovnou i své vysněné místo. Navíc ani možnost postupného splácení většiny školného až po nástupu do zaměstnání není v dnešní době od věci.

Mentor programování Lukáš

Budoucnost bude patřit rekvalifikacím

Pokud cítíte, že odvětví, ve kterém pracujete, skomírá či máte problém s uplatněním, nebojte se změny Přestože se mnozí na rekvalifikaci dívají trochu přes prsty, postoj většiny i zaměstnavatelů se rychle mění. V budoucnu se totiž bez ní nikdo neobejde. Prognostici a personalisté očekávají, že se stane běžnou součástí kariéry a průměrně jí projde každý člověk třikrát za svůj profesní život. Takže dále nečekejte a tento krok udělejte co nejdříve.

-AŠ-

Zelená pro všechny s motivací.