Publikováno:
27. července 2020

Investice do rekvalifikačního kurzu programování má smysl

Láká vás naučit se kódovat a změnit profesi, ale přijde vám částka přes sto tisíc příliš? Pak se na to díváte ze špatného úhlu. Investice do vlastního vzdělání dává smysl a rozhodně nejde o vyhozené peníze. Nástupní plat junior programátorů je minimálně 35 000 Kč. Navíc se pak můžete těšit, že vám plat poroste dvakrát rychleji než ten současný.

Ne nadarmo se říká, že peníze jsou až na prvním místě. I proto je v současné době IT tak lákavý obor. Těch 250 000 zaměstnanců a freelancerů, kteří v něm pracují, má každý měsíc na účtu pěknou částku, a kromě ní je firmy rozmazlují i bohatou škálou benefitů. Platy jsou v tomto odvětví v průměru 56 800 Kč. Pokud to trochu rozklíčujeme podle pozic a zkušeností, dostaneme se na 35 tisíc u úplných junior programátorů a vývojáři se čtyř až pětiletou praxí pak mají v průměru 95 tisíc. Zde platí úměra, čím déle a lepší v oboru jste, tím máte vyšší plat. 

IT jako zlatý důl

Ovšem nejde jen o to, že platy jsou zde aktuálně na takové výši. Ony stále stoupají. Zatímco průměrně se platy v Česku v loňském roce zvedly o 4,1 %, pak vývojářům poskočily o procent 10. Když k tomu přičtete, že na trhu práce chybí 30 tisíc IT odborníků a 79 % firem má potíže obsadit svá volná místa. Takže pokud o změně oboru uvažujete a pomýšlíte na IT, neváhejte.

Programovat se můžete naučit odkudkoliv

Jak se stát programátorem

Jednou z nejrychlejších cest, jak se vydat do světa kódu, je čtyřměsíční intenzivní kurz programování. Pokud se v první chvíli leknete jeho ceny, pak se na to podívejme zblízka. Nic není zadarmo a pokud je, tak ne vždy vás to dostane na takovou úroveň, aby vás někdo zaměstnal. V případě bootcampu Green Fox Academy máte o místo postaráno a mnohdy víte, kam půjdete ještě před dokončením rekvalifikace. Spolu se 100% garancí umístění máte také jistotu minimálního měsíčního nástupního platu 35 tisíc Kč hrubého.

Do dvou let se investice vrátí

Pokud vše spočítáme, pak při platbě za (online) kurz předem a tedy částce 99 000 Kč bez DPH (119 790 Kč vč. DPH) tuto částku vyděláte za 3 měsíce (v případě bez DPH) a za 4 se započtením DPH. Pokud bychom uvažovali že by vám mělo zbýt 20 000 čistého každý měsíc, vrátí se vám částka za školné za necelých 17, popř. 20 měsíců. Zde také stojí za zmínku fakt, že dvě třetiny zaměstnanců nedosáhnou ani na průměrnou mzdu v Česku, která v roce 2019 činila 34 125 Kč měsíčně. Nicméně je důležité si uvědomit, že tento začátečnický juniorní plat se vás bude týkat jen několik měsíců. Ze zkušenosti našich absolventů se plat zvyšuje už po zkušební době nebo nejpozději do půl roku od nástupu. Investice se vám tedy navrátí ještě dříve.

Učíme se v jazycích Java a C#

Když nemáte potřebné peníze

Platba předem samozřejmě vyžaduje určitou rezervu. Nejde jen o školné, ale také finanční prostředky, ze kterých budete po dobu trvání kurzu platit potřebné výdaje. Není-li zůstatek vašeho účtu dostatečně vysoký, můžete zvolit platbu zpětně. Tedy školné si rozložíte buď do 18 splátek a začnete jej hradit po nástupu do zaměstnání nebo budete splácet 20 % ze svého čistého příjmu dokud celou částku nezaplatíte. V tomto případě je cena kurzu stanovena na 195 000 Kč bez DPH (235 950 Kč vč. DPH). Zaplatíte sice o něco více, ale přesto se vám i tato investice vyplatí. Jen si budete muset o trochu déle počkat.

Není to jen o penězích

I když by se mohlo zdát, že IT a zvláště programování, jsou jen o penězích a benefitech, není to tak. Jelikož ani první ani to druhé vás v oboru neudrží. Předně vás nová profese musí bavit. Pokud v ní nenajdete zalíbení, tak z dlouhodobého hlediska nemůžete uspět. Takže ano, peníze jsou hezká věc, ale nejsou ani zdaleka všechno. Jako hlavní důvod pro změnu profese by měl být zájem o nové odvětví. Mělo by vás chytnout řešení problémů, uplatnění kreativity a měli byste v sobě objevit skrytého génia, pro něhož je tvoření kódu výzva a hlavně zábava. Teprve pak po dlouhé dřině přijdou ty peníze, ale mnohdy pak už o ně ani zase až tak nepůjde. A abychom nezapomněli, tak budoucnost odvětví je už jen takový bonus.

-AŠ-


Zelená pro všechny s motivací.