Publikováno:
24. března 2021

Co zvážit, než se pustíte do rekvalifikace?

Víc peněz, větší uznání, flexibilní pracovní doba, nová výzva a hlavně jistá perspektiva do budoucnosti. To jsou nejčastější důvody, proč se lidé hlásí do rekvalifikačních kurzů. Ovšem nic z toho nepřijde samo o sobě. Musíte pro to něco udělat. Na samém začátku tedy dobře zvažte, do jakého oboru chcete jít a zda pro něj máte předpoklady.

Pokud přemýšlíte kam se „vrtnout“, nebojte se požádat o pomoc psychologa či osobního kouče. Rozhovor s ním vám pomůže si řadu věcí ujasnit. Mezi ně patří třeba vaše silné stránky a potenciál, jenž můžete v nové profesi uplatnit. Rekvalifikace je změna, která vyžaduje odvahu a hlavně odhodlání skutečně změnit nejen profesní život. Odborník vám pomůže si stanovit cíl i jednotlivé kroky, jež vás k němu dovedou.

Obor, ve kterém si polepšíte

Volba nové profese je základem a určuje vše ostatní, včetně podmínek rekvalifikace. Jde-li o manuální práci, musíte počítat s tím, že rekvalifikační kurzy budou prezenční, kde vám školitelé budou ukazovat jednotlivé úkony. Zvolíte-li si zaměstnání, kde budete „používat hlavu“, můžete zvolit i online výuku. Myslete na to, že právě prezenční výuka v době pandemie neprobíhá. Takže si příliš nepomůžete a budete muset počkat, než bude opět možná, a to může trvat řadu měsíců.

Rekvalifikační kurz junior programátora green fox academy

Profese s vysokou poptávkou

Když už přemýšlíte nad novou kariérou, pak berte v potaz stabilitu oboru, aktuální situaci, poptávku po daných odbornících a také budoucnost. Zvolíte-li např. profesi kadeřníka, kosmetičky či kuchaře, budete mít dvojnásobnou smůlu. Jednak rekvalifikační kurzy vyžadují osobní účast a navíc tyto profese jsou na tom aktuálně velmi špatně. Takže byste šli „z bláta do louže“. Chcete-li se mít lépe, pak jděte jinam. Třeba do IT, kde jen v Česku v loňském roce chybělo téměř 30 tisíc specialistů. Navíc díky digitalizaci má obor nejlepší léta stále před sebou a i platově na tom budete dobře. Toto odvětví nabízí jedny z nejštědřejších platů a benefitů vůbec. Rekvalifikační kurz programování zvládnete online a v novém oboru třeba jako junior programátor můžete začít už za čtyři měsíce.

studenti programování v učebně green fox academy
Účastníci rekvalifikačního kurzu Junior programátora v Green Fox Academy, kurz je možné studovat prezenčně i online

Kurz s praxí nebo rovnou s místem pro absolventy

Máte-li jasno o oboru i profesi, pak vám zbývá vybrat si ten správný rekvalifikační kurz. A tady pozor! Pokud zvolíte špatně, můžete pořádně narazit. Základním kritériem při výběru by neměla být cena ani délka školení, nýbrž to, zda organizátor zajišťuje praxi. Bez ní vám totiž žádný zaměstnavatel nedá šanci. Úplně nejlepší variantou v případě kurzu programování je pak bootcamp, kde coby absolvent budete mít dokonce 100% garanci umístění v oboru. Tedy organizátor vám rovnou zajistí práci programátora a vy se nebudete muset trápit s rozesíláním životopisů a čekáním, zda a kdy uspějete.

I když to může znít velmi jednoduše, rekvalifikace nikdy není procházka růžovým sadem. Počítejte s tím, že se budete muset naučit spoustu nových věcí, což vyžaduje nejen spoustu času a energie, ale i peněz. Ovšem tato investice se vám stokrát vrátí, pokud vydržíte a dosáhnete svého cíle. Začít totiž někde jinde od nuly, může být obrovská výhoda a nejste ničím limitováni.

Garance kurz junior programátora green fox academy

-AŠ-

I ty máš zelenou pro kariéru v IT.

Přihlas se

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM