Publikováno:
19. prosince 2020

Nejlépe placené profese v ČR v roce 2020: IT stále na špici

Letošní rok jasně ukázal, která práce je nad zlato. Z nejlépe oceňované pětice si mohli mnout ruce zejména krizoví manažeři a IT specialisté. První, jejichž služeb letos využil nejeden podnik, se radovali z měsíčního výdělku 200 tisíc. Ti druzí, kterých je ale o poznání více, si měsíčně přišli na 60 až 150 tisíc korun. Ovšem jsou to právě ajťáci, jimž se během pěti let nástupní plat téměř zdvojnásobil.

Personalisté v posledních letech sledují jasný trend, kdy poptávka po expertech na výpočetní techniku neustále roste. Jenže jejich počty stagnují. Obor tak stále bojuje s nedostatkem kvalifikovaných lidí. Nejrůznější statistiky uvádějí, že na trhu práce chybí až 30 tisíc ajťáků. Stále se zvyšující potřeba firem posilovat IT týmy přímo souvisí s postupující digitalizací, která probíhá napříč všemi sektory české ekonomiky. V době koronaviru se navíc tato potřeba ještě prohloubila.


Skokový růst platů v IT

To vše mělo za následek raketový nárůst platů. Nikde jinde se za pět let tolik nepřidávalo. Jestliže v roce 2015 se nástupní plat programátora s pětiletou praxí pohyboval mezi 50 a 90 tisíci korun, letos se dostal na úroveň 90 až 150 tisíc Kč. Personální agentury evidují u 8 z 53 pozic v IT, které dlouhodobě rozlišují, nabídky s měsíčním ohodnocením nad 100 tisíc. Ajťáci jsou na tom dobře také z pohledu hodinové sazby. Průměr je 374,3 Kč/h. Více už mají jen vrcholoví manažeři a ředitelé firem.


Když se podíváme na jednotlivé regiony, tak nikoho asi nepřekvapí, že nejštědřejší jsou firmy v Praze. Ovšem i v ostatních regionech je výdělek v tomto odvětví vysoko nad průměrnou měsíční mzdou, která byla v letošním třetím čtvrtletí 35 402 Kč. V IT byl totiž průměr ve stejném období 66 000 Kč. Je tedy o více jak 30 tisíc korun vyšší.


Největší poptávka je po programátorech

Pokud se konkrétně zaměříme na to, koho firmy hledají, tak jasně vedou datoví analytici a programátoři. Největší meziroční nárůst poptávky je pak u software developerů, kdy jde především o pozice Java a C# kodérů. Za nimi pak následují backend a databázoví vývojáři. Nakolik si jednotlivé profese přijdou v konkrétních krajích, najdete v tabulce, která je níže.


Do IT už za čtyři měsíce

Nejen platové ohodnocení a dlouhodobá perspektiva je to, co láká nováčky do oboru. Velkou výhodou IT a konkrétně pozic programátorů je to, že až na výjimky nevyžadují vysokoškolské vzdělání a kvůli dlouhodobému podstavu specialistů jsou firmy ochotny dát šanci i začínajícím a motivovaným lidem. Pro start v lukrativním oboru tak může stačit rekvalifikace. Zvolíte-li Super intenzivní kurz pro junior programátory, který pořádá Green Fox Academy, budete připraveni na novou profesi za jediný semestr. A co víc si přát než mít práci v odvětví, které pandemie nepostihla, ba naopak dodala mu na důležitosti?

platy programatoru green fox academy
Klikněte pro zvětšení, Měsíční plat programátorů v jednotlivých krajích (v tis. Kč), zdroj: Grafton Recruitment

-AŠ-

Zelená pro všechny s motivací.