Publikováno:
6. října 2021

Chcete, aby vám plat rychle rostl? Jděte do IT!

Nikde jinde vám nedají tolik a tak rychle. I jako začátečník, tedy junior, v oboru dostanete průměrně 40 tisíc korun hrubého měsíčně. Za dva až tři roky na pásce budete mít o dvacet víc a po pěti letech budete minimálně na dvojnásobku, tedy na 80 tisících. Budete-li opravdu dobří, pak vám firmy ochotně dají i čtvrt milionu!

Není žádným tajemstvím, že jsou platy v IT extrémně vysoké. Mnozí odborníci a personalisté už několikrát prorokovali, že mzdy dosáhly svého vrcholu a dál neporostou, ale pokaždé se ukázalo, že se spletli. Přidávání stále pokračuje. A právě vysoké platové ohodnocení je jedním z hlavních lákadel pro ty, kteří uvažují o rekvalifikaci.

V oboru chybí obrovské množství odborníků. Odhady, jež se drží při zemi, hovoří o 14 tisících. Ty realističtější pak uvádějí minimálně 30 tisíc. To je důvod, proč může uspět i úplný začátečník. Firmy mu dají rády šanci, ale musí umět aspoň základy. K jejich získání přitom postačí dobrý rekvalifikační kurz nebo bootcamp.

Rekvalifikacni kurz na junior programatora

Junior průměrně za 40 tisíc

To potvrzují i absolventi kurzu Junior programátor, který pořádá Green Fox Academy. „Máme 100% úspěšnost. Každý, kdo prošel našim kurzem programování, našel práci,“ říká Barbora Wachtlová, provozní ředitelka GFA, a doplňuje: „88 % studentů stálo o to, abychom jim s hledáním zaměstnání pomohli. V takovém případě jim dáváme garanci nástupní mzdy minimálně 35 tisíc korun hrubého. Pokud se však podíváme na realitu, průměrně dostanou 42 tisíc.“ Tedy dosáhnou na stejné peníze, jaké jsou obvyklé u všech juniorů v oboru. Je tak zcela jedno, zda nováček právě dokončil střední či vysokou školu se zaměřením na IT nebo bootcamp. Startovací čáru mají všichni stejnou.

2 programátorky
Ke snovému platu nepotřebujete vysokou školu, stačí bootcamp.

Medior za 60 tisíc

Pak už je to jen na vás a vašich dovednostech, jak rychle budete šplhat po žebříčku vzhůru. Někteří personalisté připouštějí, že v tomto ohledu můžete být i extrémně výkonní. Po dvou letech v oboru se průměr pohybuje kolem 60 tisíc korun. To, že jde o měsíční hrubou mzdu už asi ani připomínat nemusíme. Ovšem už tady se začínají objevovat nůžky mezi těmi skutečně dobrými a průměrnými. Budete-li dobří, můžete se těšit, že na výplatnici uvidíte o nějakých 10 až 30 tisíc víc. „Například jeden z našich studentů, který bootcamp absolvoval před 2,5 roky, dnes coby programátor vydělává dvojnásobek toho, za co nastupoval,“ potvrzuje Barbora Wachtlová.

Senior minimálně za 80 tisíc

Pomyslně se tak dostává do kategorie seniorních expertů, kde je celkový průměr 80 tisíc měsíčně, ale je tu velké ALE. U seniorních pozic totiž nejde jen o zkušenosti a dovednosti. Výslednou sumu hodně ovlivňuje také to, čemu se přesně v IT budete věnovat. Jsou totiž profese, kde neplatí žádná omezení a firmy jsou ochotné s vámi jednat i o částkách vysoce převyšující 100 tisíc.

garance rekvalifikacni kurz na junior programatora

Expert klidně i 250 tisíc

Do této kategorie patří právě programátoři. Velmi zkušený programátor, který je špičkou v oboru, si klidně bez mrknutí oka může říct o 200 tisíc. Experti na machine learning a umělou inteligenci ráno nevstávají za méně než 200 či 250 tisíc měsíčně. Otázkou je, zda vlastně vůbec vstávat musejí, když většina z nich má home office a volnou pracovní dobu.  

Závěr je tedy prostý, pokud se nechcete každoročně se zaměstnavatelem dohadovat o tom, zda vám přidá, jděte do IT. Přechod do tohoto oboru není nikterak složitý a k úspěšnému startu vám budou stačit čtyři měsíce intenzivního studia. Zní to lákavě, že? Zjistěte, zda máte na to, abyste se stali software developerem a jednou měli královský plat.

-AŠ-

I ty máš zelenou pro kariéru v IT.

Přihlas se

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM