Publikováno:
10. března 2021

Rekvalifikace, aneb jaké máte možnosti, když chcete změnit profesi

Nedaří se vám sehnat práci ve vašem oboru? Problémy se kupí, stejně jako složenky a platební příkazy. Nic nenasvědčuje tomu, že by se měla situace brzy zlepšit. Pokud tohle dobře znáte, pusťte se do rekvalifikace. Možností, jak změnit obor, je několik. Můžete zkusit své štěstí sami, požádat o pomoc úřad práce nebo se spolehnout na organizátora kurzů, který vám může najít i novou práci.

Všechny tři možnosti vás mohou dovést k cíli, ale také nemusí. Záleží na tom, kolik času, peněz a energie jste ochotní rekvalifikaci obětovat a také do jakého oboru chcete jít. Už dávno přeškolení není nutně svázané s úřadem práce a nezaměstnaností. Každý si může vybrat svou cestu, která mu bude vyhovovat.

Rekvalifikační kurz junior programátora green fox academy

1. Rekvalifikační kurzy s příspěvkem úřadu práce

Přesně tato školení se většině vybaví, pokud se slovo rekvalifikace vysloví. Obecně se týkají profesí, které vyžadují nižší vzdělání. Abyste na příspěvek od úřadu práce dosáhli, musíte být vedeni v jeho evidenci delší dobu a být bez práce. Po vyplnění žádosti a jejím schválení získáte nárok na příspěvek. Tím však celá procedura nekončí. Musíte najít takového organizátora rekvalifikačních kurzů, který příspěvek akceptuje a sníží vám o něj školné, nebo využít někoho ze seznamu, který vám dají na úřadu práce.

2. Na vlastní pěst

Pokud se vám nechce tohle vše podstupovat, můžete se pustit do učení sami. Ovšem připravte se na to, že vám to zabere dost času, jelikož vám bude chybět vedení profesionála v oboru a jeho rady. Často ztratíte hodiny, možná i dny, než vyřešíte a překonáte překážku. I proto musíte mít opravdu velkou motivaci, odhodlání a sebekázeň, abyste to zvládli. Pokud se vám to zadaří a základy si osvojíte, můžete pak narazit na nedůvěru zaměstnavatelů, kteří vám nebudou ochotni dát bez osvědčení či diplomu šanci.

Studenti rekvalifikačního kurzu v Green Fox Academy
Studenti rekvalifikačního kurzu na junior programátora v Green Fox Academy

3. Bootcampy s garancí práce

Poslední možností jsou rekvalifikační kurzy, kde vás naučí vše potřebné. Nabízejí různou délku i intenzitu studia a výjimkou není ani zcela online výuka. V poslední době se do popředí dostávají zejména bootcampy, což jsou specifické kurzy zaměřené nejen na teorii, ale hlavně praxi. Díky tomu budete dělat pokroky mnohem rychleji a více si z probírané látky zapamatujete. Díky nim se můžete dostat i do tak prestižního oboru, jakým je IT, a stát se třeba programátorem. Pokud si vyberete opravdu dobře, získáte rovnou i garanci pracovního umístění. Stačit vám k tomu jen dokončit rekvalifikační kurz programování a jeho organizátor vám pak pomůže najít uplatnění.  

Bootcampy sice stojí víc než běžné kurzy programování, ale díky tomu, jak mají našlapané sylaby, zvládnete rekvalifikaci extrémně rychle. Třeba junior programátorem se v nich můžete stát už za čtyři měsíce. Při samostudiu by vám to trvalo roky a od školení dotovaných úřadem práce byste se toho nejspíš nedočkali nikdy. Takže dobře zvažte, kterou cestou se vydáte, ať už to bude programování či jiná dovednost, jež chcete získat, abyste byli na trhu práce opět žádaní.

-AŠ-

Další články na blogu:

IT je stabilní obor, rekvalifikace se vyplatí

Jak se rekvalifikovat do IT

Zaměstnanci s nejlepšími benefity? TI z IT!

Pavel dříve navrhoval domy, teď vytváří kód

I ty máš zelenou pro kariéru v IT.

Přihlas se

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM