Publikováno:
9. dubna 2019

Jak se rekvalifikovat do IT

Ač se všude mluví o tom, že platy rostou, tak vám přidají maximálně pár stovek. Kreativita je na nule a vize na povýšení v nedohlednu. Místo růstu firma bojuje o udržení stávajících zakázek a v případě, že získá přece jen nové, tak většinou za moc nestojí. I to je obraz současného pracovního trhu. Pokud se s tím nechcete smířit a rádi byste dělali v perspektivním oboru, kde není nouze o práci a poptávka po odbornících strmě roste, zkuste IT. Rekvalifikace vám pomůže nastartovat kariéru.

Rekvalifikace ani zdaleka není určena jen těm, kteří jsou bez práce a nemohou jinou sehnat. Zapomeňte na předsudky, že se týká jen lidí na úřadu práce. Ba naopak, je stále častější a mnohdy je východiskem pro ty, kteří touží změnit směřování své profesní dráhy. Důvody přitom mohou být různé. Od vyhoření, přes pochybnosti o smyslu stávající profese až pokles zájmu firem. Poptávka se totiž mění a některé obory postupně zanikají.

Je pro vás IT ten správný obor?

Ať je váš důvod jakýkoliv, měli byste si nejdřív položit otázku, zda IT je opravdu to, co chcete dělat. Žádný jiný obor vám v současnosti nemůže nabídnout tolik, jako právě tento. Jedny z nejvyšších platů, nejširší nabídka benefitů, vysoká poptávka po expertech a jistota budoucnosti znějí velmi lákavě. Jenže abyste v něm, stejně jako v jakémkoliv jiném odvětví, uspěli, chce to víc. Musí vás počítače bavit a musíte si tam najít to své. Potřeba je také talent, analytické myšlení a trpělivost. Pokud chcete jít do IT jen kvůli financím, připravte se na tvrdý náraz a brzké vystřízlivění. Nic totiž není zadarmo ani vysoké odměny a platy „ajťáků“.

Dlouhá cesta s nejasným výsledkem

Zda máte vše potřebné, se dá zjistit poměrně snadno. Můžete zkusit testy logického uvažování a také kurzy online. Ty vám v začátcích pomohou se zorientovat a taky si pár věcí vyzkoušet. Pokud nejste typ, který by se doma po večer něco učil, zkuste workshop. Jeho velkou výhodou je, že zde máte mentora, jenž vám v začátcích poradí, a také můžete nasát atmosféru. Navíc se zde potkáte s lidmi, kteří jsou na tom podobně jako vy. V týmu se můžete hecovat, padnou zábrany a rozhodně si užijete více zábavy než doma o samotě u notebooku.

Online kurzy vám mohou pomoci v začátku, ale na rekvalifikaci nestačí. O moc lépe na tom nejsou ani další školení, a to i přesto že se chlubí certifikáty od ministerstva školství.Vždycky totiž narazíte na problém stropu. Dostanete se na určitou úroveň, nejste začátečník, ale živit se tím ještě nemůžete. Navíc mnohdy je to na opravdu dlouhou dobu.

Intenzivní příprava pro ty, co mají jasno

Pokud se přesně v takovém bodě nacházíte nebo naopak nechcete zbytečně ztrácet čas, protože máte jasno, co byste chtěli dělat, pak zkuste bootcamp. Za čtyři měsíce z vás udělají junior programátora. Díky intenzivní výuce, pět dní v týdnu od rána do večera, se budete rychle zlepšovat a vaše znalosti porostou exponenciálně. Navíc budete obklopeni studenty se stejnými zájmy a cíli, což hodně pomůže. Mnohdy tak od rozhodnutí uběhne jen půl rok a můžete nastoupit na nové místo, které vám organizátor kurzu ve spolupráci s partnerskou firmou nabídne. Ovšem vybíráte-li si kurz, dobře zvažte, kde jej absolvujete. Ptejte se organizátora na reference, spolupracující firmy a koncept, který nabízí. Rozdíly v kvalitě výuky totiž mohou být obrovské. Některé bootcampy jako třeba Green Fox Academy si uvědomují, že jen technické znalosti nestačí k profesi v dnešním světě IT. Kladou důraz na to, aby si během kurzu studenti rozvinuli i své prezentační a komunikační dovednosti (tzv. soft skills). Systém výběrového řízení může indikovat, jak moc jde bootcampu o počet pečlivě vybraných kvalitních kandidátů, kteří mají vysokou pravděpodobnost úspěšně ukončit kurz a být tak úspěšně najmuti do firem hned po ukončení kurzu.

Pozor, uzávěrka přihlášek do přijímacího řízení rekvalifikačního kurzu do IT je již 31. května 2019!

Přihlášky můžete zasílat zde.

Pokud se chcete o kurzu dozvědět více osobně, doražte na informační schůzku a nebo si přijďte zkusit programování na bezplatný workshop.

Ne, není konečná

Ovšem zase tak růžové a jednoduché to mnohdy nebývá. Je potřeba si uvědomit, že zájem o kurzy je obrovský, a ne všichni se na ně dostanou.Takže rozhodně nepodceňujte přípravu na výběrové řízení. Síto je zde poměrně velké. Na druhou stranu „ne“ nemusí znamenat konec. Pokud máte potenciál mnohdy stačí jen víc potrénovat a soustředit se na problematickou část, která vám nevyšla. Organizátor vám poradí a doporučí, na co se zaměřit a jak se zlepšit. Příště to pak může vyjít a že si maximálně počkáte pár měsíců zase není tak zlé. Pokud do kurzu opravdu chcete, jen vás to utvrdí a svého cíle dosáhnete.

Touha, talent a úsilí – bez nich to nejde

Právě odhodlání budete opravdu potřebovat, ať přihláška vyjde na poprvé či najakýkoliv další pokus. Na bootcampu vás čekají čtyři měsíce opravdu intenzivní výuky. Většinou se jedná o praktická cvičení a teorii. Budete s kódem vstávat i usínat. V hlavě budete pořád přemýšlet, proč něco nefungovalo a jak to změnit a zlepšit. K tomu budete pilovat měkké dovednosti a učit seprezentovat. To vše zvládne, jen někdo, kdo to opravdu chce.

Bez talentu kódování nepochopíte, ale bez motivace a vůle kurz nedokončíte. Zvlášť pokud vás programování nechytne a nebude bavit. Ač vize K+K (kila + káry – tedy měsíčního platu 100tisíc a služebního vozu) je hodně lákavá, tohle vám vydržet sama o sobě nepomůže. Rekvalifikaci primárně děláte pro sebe, pro změnu, jež chcete, a budoucnost. Nikoliv pro peníze.

Příští kurzy na plný úvazek: 31. srpna 2020
Uzávěrka přihlášek: 14. června 2020

Příští online kurz na zkrácený úvazek: 7. července 2020
Uzávěrka přihlášek: 14. června 2020

Upozornění!
Přijímací řízení a přijímací pohovory probíhají průběžně. Volná místa se postupně zaplňují. Chceš-li tedy mít jistotu, že se do kurzu dostaneš, přihlas se co nejdříve!

Pokračuj a nauč se nejžádanější dovednosti současnosti!

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR