Publikováno:
25. dubna 2020

7 rad, jak zvládnout home office chytře

Vzít si notebook do postele, udělat si pohodlí a strávit tak den, zní sice pěkně, ale efektivita je téměř na nule. Chcete-li si při práci z domova udržet výkonnost, pak na sebe musíte být přísní. Bez sebekázně, plánů a řádu to nepůjde. Ovšem také nesmíte zapomínat na pauzy. Bez nich by se vám totiž snadno mohlo stát, že se ocitnete v opačné situaci a pracovat budete pořád. Naštěstí existují jednoduchá pravidla, díky kterým home office s přehledem zvládnete. A tady máte těch sedm nejdůležitějších.

1. Nezůstávejte v pyžamu

Převlečte se do pracovního oděvu. Někomu pomáhá to, že se nalíčí a upraví účes, někomu stačí vyměnit tričko. Někdo dokonce rozlišuje pracovní dobu podle toho, které boty nebo hodinky má na sobě – ty určené nosí výhradě v čase, kdy pracuje. Ať už je pro vás pracovní outfit jakýkoliv, nenoste jej ve svém volnu. Nejen vy, ale i vaše okolí bude hned vědět, zda se se soustředíte na své úkoly, či si užíváte volno, podle vašeho oblečení a doplňků.

green fox academy home office lukáš

 

2. Dobíjejte baterky

Abyste měli potřebnou energii, musíte ji vhodně doplňovat. Základem je spánek. Kromě něj je také důležitá relaxace, kdy vypnete a zapomenete na práci. Ideální je třeba meditace nebo sport. Pohyb vám pomůže, abyste se cítili lépe po fyzické i psychické stránce. Stačí pouhých pět minut. Během nich se uvolníte a zlepší se vám nálada. Někdy stačí opravdu málo. Běžte se projít k oknu, pusťte dovnitř čerstvý vzduch a rozhýbejte tělo po času stráveném v sedě. A také myslete na složení svého jídelníčku. Jezte hodně ovoce a zeleniny. Pijte dostatek vody a upřednostňujte lehkou rostlinnou stravu. Pokud se z něčeho cítíte úplně vyčerpaní, zkuste se na chvíli věnovat jinému úkolu a pak se vraťte k tomu původnímu.

3. Vytvořte si dobré návyky

Abyste se opravdu věnovali tomu, čemu potřebujete, je nutné si vytvořit dobré návyky. Máte-li slabou vůli a pořád máte tendenci kontrolovat sociální sítě či zprávy na internetu, pak si k nim znesnadněte přístup. Odinstalujte si aplikace, se kterými zbytečně ztrácíte čas, nebo u nich alespoň vypněte upozornění vč. odznaků. Dnešní chytré telefony vám v tom pomohou režimy „nerušit“, blokováním určitých funkcí v určitých časech apod. Pokud to nepomůže, zkuste třeba aplikaci ColdTurkey, se kterou můžete zablokovat konkrétní stránku, nastavit si možné časy používání, nebo si zablokovat celý internet. Naopak k tomu, co byste měli dělat si zase cestu zkraťte. Ukliďte si prostor, kde si můžete zacvičit nebo se protáhnout a připravte si věci den předem.

green fox academy home office

4. Zapracujte na soustředění.

Věděli jste, že průměrně je člověk vyrušen ze svého soustředění každých 11 minut? Na to, abyste se zase ponořili zpět do práce, potřebujete ale minut 25! Proto eliminujte co nejvíce rušivých elementů a naučte se soustředit na danou činnost. V tom vám pomůže metoda Pomodoro, která spočívá v tom, že se na daný úkol soustředíte 25 minut a pak si dáte krátkou pauzu (3 až 5 minut). Právě časté přestávky pomáhají zlepšit výkonnost. Po čtyřech cyklech soustředění a pauz máte nárok na delší přestávku v rozsahu 10 až 30 minut. Pokud vás v průběhu cyklu vyruší jiná činnost či myšlenka, zapište si ji na papír jako poznámku a vraťte se k původní práci. Věnovat se jí pak můžete později. I zde můžete využít řadu online nástrojů a aplikací, jako např. Increaser, mobilní aplikaci Pomodoro nebo Forest, ale stačit bude i klasická kuchyňská minutka nebo časovač na telefonu s nastavenými časovými bloky.

5. Odpočívejte a dopřejte si chrapučíno

Velká výhoda homeoffice je to, že máte možnost zorganizovat si svůj čas a můžete si tak dovolit pauzy i přes den, např. na oblíbené šlofíky. Ale pozor, i ten po obědě má svá pravidla. Rozhodně by neměl trvat déle než 20 minut. Po delším spánku totiž budete nastartovávat mozek mnohem obtížněji. Nejlepší je dát si tzv. Chrapučíno, což je kombinace kávy a šlofíku. Protože po vypití šálku kafe nějakou dobu trvá, než kofein začne působit, můžete tento mezičas využít k zdřímnutí.

green fox academy home office

6. Vlastní prostor je klíčový

Pohodlné a čisté místo vyhrazené na práci je naprosto zásadní pro vaši produktivitu. Ať už nejraději pracujete z oblíbeného křesla nebo z lehátka na terase, je to vaše území a ostatní členové domácnosti by jej měli respektovat. Pokud máte to štěstí, že máte k dispozici celou místnost, máte téměř vyhráno. Pokud ne, dejte ostatním instrukce, kdy a jak vás mohou vyrušit. Nastavte si pravidla. Dobře může posloužit i cedule v místnosti nebo visačka na dveřích, že máte videohovor, a tak není vhodné, aby se kolem vás pohybovali ostatní členové domácnosti a vyrušovali vás. K lepší pracovní náladě pomohou i drobnosti z kanceláře, které vám ji budou připomínat. Ať už zvolíte jakékoliv místo, mysle ale i na své zdraví a záda.

7. Dělejte si denní plány

Každý den si naplánujte činnosti tak, jako byste byli v kanceláři. Ať už využíváte moderní nástroje, jakými jsou Asana nebo Trello, nebo máte nástěnku s papírky, rozvrhněte si svůj den a jednotlivé úkoly seřaďte podle jejich priority. Doma můžete mít větší problém se soustředěním a jasně daný cíl, který potřebujete ten den (a ideálně v pracovní době) splnit, vám může velmi pomoci. Večer byste pak měli vyhodnotit, nakolik se vám podařilo plán dodržet. Zvládli jste vše, co jste chtěli? Bravo! Pokud ne, zanalyzujte si, kde se stala chyba. Na základě toho můžete zlepšit svou produktivitu a plány na další dny.

A na závěr pro vás máme ještě jednu radu. Nezapomínejte ani na společenskou zábavu. Zahrajte si s kolegy či kamarády počítačovou hru (u nás aktuálně boduje skribbl.io), dejte si spolu oběd nebo odpolední kávu online. Přitom můžete probrat mimopracovní starosti a radosti, stejně jako byste to dělali v práci. Uvidíte známé tváře a zvedne vám to náladu.

-JP ve spolupráci s Barborou Vackovou a www.konec-prokrastinace.cz -

Staň se i ty programátorem/kou!

Poznej naše kurzy programování:

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM