Publikováno:
22. května 2020

Bez práce a bez nabídek? Přichází čas na rekvalifikaci!

Černé scénáře s osmiprocentní nezaměstnaností jsou sice ještě daleko, ale realita už není růžová. Ekonomika se propadá. Polovina firem má problémy se splacením svých závazků. Zakázky jim klesly i o více než 40 %. Začínají proto propouštět a na hledání nových lidí nemají pomyšlení. Personální agentury hlásí propady v počtu nabídek práce. Gastro a cestovní ruch jsou téměř na nule. Jedno z mála odvětví, které krize nezasáhla je IT. Pokud nemáte práci a máte potíže sehnat jinou, je na čase uvažovat o rekvalifikaci.

Důvod je prostý. Tak špatná čísla za první čtvrtletí viděli ekonomové naposledy v roce 2009, kdy vrcholila finanční krize. A to bylo nejhlubší dno, kam ekonomika klesla, nyní jde o začátek. Česká národní banka připouští, že nejtěžší měsíce teprve přijdou. Roční propad odhaduje na 8 až 13,5 %. Realita je taková, že přes polovině firem klesly zakázky. Nemají hotovost a mají problémy splácet své závazky, odběratelé totiž nehledí na splatnost faktur. Strašák druhotné platební neschopnosti a s ním spojený krach začínají nabírat reálné obrysy.

Firmy se bojí přijímat lidi

Výsledkem je, že společnosti pozastavily nábor nových zaměstnanců, které ještě v lednu a únoru sháněly, a začaly propouštět. Zatímco nezaměstnanost stoupá pomalu, v dubnu jen o 0,4 % na 3,4 %, inzerovaných volných míst radikálně ubylo, a to o 40 %. Třeba v gastronomických službách či cestovním ruchu se aktuálně sehnat práce téměř nedá. Navíc zde přijdou další vlny masivního propouštění. Podle některých odhadů totiž pandemii koronaviru nepřežije až třetina restaurací.

V Green Fox Academy umíme studenty nejen rekvalifikovat, ale rovnou jim najít práci.

IT se krize nedotkla

Zatímco hospody, kavárny či vinárny doslova bojují o svou budoucnost a zbavují se lidí, v IT je klid. Před propuknutím pandemie podniky sháněly zhruba 30 tisíc ajťáků, a ačkoliv i v tomto oboru došlo k poklesu nabídky volných míst, tak jde o pouhopouhých devět procent. Nabídka práce stále o něco převyšuje poptávku. IT tak dlouhodobě patří k nejstabilnějším a nejlukrativnějším odvětví a nic na tom nezměnil ani příchod COVID-19.

Dokonce důležitost odborníků na výpočetní techniku vzrostla. Mnohé firmy, které se do té doby bránily digitalizaci a oddalovaly ji, nyní neměly na výběr a musely přejít, pokud se chtěly udržet v chodu, částečně či zcela do online režimu. Podniky začaly využívat nejmodernější technologie a o ty se musí někdo starat.

Víme, co firmy chtějí a to naše studenty učíme.

Čas na změnu profese

Ač se názory expertů v prognózách toho, jaké dopady bude mít koronavirus na Česko a Evropu liší, v jedné věci se shodnou. Svět, jak jsme ho znali, se zásadně změnil. Nic nebude jako dříve. Bude trvat roky, než se nejvíce zasažená odvětví vzpamatují. Proto ekonomové lidem radí nedoufat v to, že se vše brzy vrátí do starých kolejí. Pokud přišli o práci a mají problém najít uplatnění v oboru, kde dříve působili, měli by se rekvalifikovat a přejít do odvětví, kde je stabilně vysoká poptávka a dobrá perspektiva do budoucna.

Právě IT splňuje obě kritéria, a navíc jde o obor s nejvyššími platy. Obavy tak nejsou na místě. Při zvolení správné cesty lze kariéru změnit už za 4,5 měsíce, stát se junior programátorem a mít 100% garanci nalezení práce v nové profesi. Čekat na zázrak a věřit, že krize rychle odezní, je marné. Lepší je vsadit na jistotu a profesi, které bude patřit budoucnost.

Zvolit můžete rekvalifikační kurz na junior programátora v prezenční nebo online formě, a to buď na plný nebo zkrácený úvazek.

Zelená pro všechny s motivací.

Poznej naše kurzy Junior programátora: