Publikováno:
26. října 2018

Home Office: Jak zefektivnit práci u PC

Programátor je vlastně takový umělec. Vytváří dílo, které dosud nikdo neviděl, jehož ambicí je splnit do puntíku zadání a ještě patřičně zaujmout. Zaměstnavatelé proto svým kreativním zaměstnancům často poskytují výhody, mezi které patří i možnost práce z domova a určitou časovou flexibilitu. Jenže každá svoboda musí mít i svůj řád a vyžaduje i nemalou sebekázeň.

Malíři mají své podkrovní ateliéry, ve kterých vzývají neviditelnou múzu, na střešních terasách krmí holuby a se svými modely zkoušejí pro své akty různé polohy, my ostatní se musíme při práci „z domova“ spokojit se skromnějšími podmínkami i zážitky. Odměnou nám budiž jistý a pravidelný plat. Nebyla by ale svoboda svobodou, kdyby neměla své mantinely a pravidla. Musíme hlídat termíny, průběžně podávat nadřízeným zprávy a pravidelně se účastnit teamových meetingů. Při dodržování nastavených pravidel a v případě, že odoláte určitým „svodům“, však může být „Home Office“ mnohem efektivnější než běžné dojíždění do kanceláře.

Nastavte si plán a priority

Základem efektivní práce z domova je plánování. Každý projekt má jinou časovou náročnost, ale rozplánování na měsíční a týdenní intervaly, v jakých je člověk v moderní společnosti zvyklý fungovat, patří mezi základní elementy. Z týdenních se pak odvíjí denní plány. A je jedno, jestli si „víkend“ prodloužíte o pátek nebo budete finišovat s projektem v neděli. Každý večer, než ulehnete, byste měli přesně vědět, co budete a co musíte udělat následující den. Pro potřeby plánování existuje řada užitečných aplikací, ať už mobilních nebo na PC. Někomu však bude stačit jen vlastní hlava, jiný si vystačí s Excelem a jsou mezi námi i tací, kteří při tom používají obyčejnou propisku a papír. Občas není na škodu si připomenout, že ještě umíte psát.

Buďte důslední

Nechce se vám vstávat a začít pracovat? Neexistuje. Prostě to udělejte! Sebekázeň je jednou ze základních předpokladů pro práci z domova. Pokud to nezvládáte, radši se vraťte do kanceláře. Není to nic opovrženíhodného, někdo prostě potřebuje mít pragmatický důvod vstát, vylepšit se před zrcadlem, chytnout na zastávce autobus, koupit si v pekařství oblíbený kelímek kávy a koblihu, přihlásit se do systému ve stanoveném limitu a „hodit“ pokec s kolegy. Je to takový malý ranní adrenalin i rituál. Ale že bez něj ušetříte spoustu času, asi netřeba dodávat.  

Nenechte se vyrušovat

Vyhraďte si svůj intimní pracovní prostor, který budou ostatní členové rodiny respektovat. A je jedno, jestli to bude samostatná místnost ve vaší zděděné vile, předělaný kumbál v bytové jednotce, vyhřívaný sklepní prostor v činžáku nebo prosklená veranda na chatě. Máte výhodu, že se nemusíte rozptylovat ruchy otevřených kanceláří ani manýry vašich kolegů, tak si to nekažte. Odložte mobilní telefon, vypněte sociální sítě, a pokud to vaše práce přímo nevyžaduje, také internet. Existují i šikovné aplikace, které zamezí používání sociálních sítí. Na většinu zpráv ani mailů nepotřebujete odpovídat hned, stačí si na ně vyhradit určitý čas několikrát v průběhu dne a pak na všechny doručené zprávy odpovědět pokud možno najednou. Je to mnohem efektivnější.  

Udržujte pořádek

Ve firemních kancelářích za vás spoustu práce udělá uklízečka, ale doma je to na vás. Přesto úklid nepodceňujte. Srovnaný a od prachu utřený stůl, počítač a monitor by měl být váš startovací bod. Ale ještě důležitější je udržovat pořádek na pracovní ploše počítače, mít vytvořenou přehlednou a praktickou strukturu souborů a složek, zástupce na ploše. Každé kliknutí navíc vás zdržuje, rozptyluje a ukusuje část vaší energie.

Odměňte se

Teď ta hezčí část. Nezapomeňte se patřičně odměňovat. Během dne si udělejte spoustu malých pauz a naplánujte i ty delší po úspěšném vykonání nějakého většího celku. Rozhodně je ale nevyplňujte brouzdáním po internetu. Uvařte si kávu a přičichněte její vůni, vylezte na balkón nebo na zahradu a nadechněte se čerstvého vzduchu, pohrajte si se svými domácími mazlíčky, udělejte pár cviků, skočte si do protějšího bistra na oběd nebo prostě jen zajděte do obchodu či pokliďte myčku. I to je činnost, při které relaxujete a dobíjíte baterky. A kdo by si nechtěl dát po obědě krátkého šlofíka, že? V obyčejné kanceláři to není tak jednoduché aplikovat, vy však můžete!

Nepropadejte skepsi

Když něco nejde, tak to prostě nejde. Na každého přichází jednou za čas krize. Stejně jako je zbytečné se v posteli nutit do spánku, když se tělo brání, je zbytečné zabřednout do řešení něčeho komplikovaného. Dejte si pořádnou pauzu. Třeba klidně na celý zbytek dne. Zajděte k přátelům, stáhněte si bezva seriál, překvapte svého partnera dobrou večeří nebo dejte zabrat tělu v tělocvičně, na kole nebo na bruslích.Anebo udělejte rovnou úplně všechno. A ono řešení vás pak často napadne jen tak z ničeho nic.

Jděte spát s čistou hlavou

Odpočinutý organismus a čistá mysl jsou dobrým předpokladem úspěšného dne. Rozhodně nechoďte spát hned po zaklapnutí notebooku nebo vypnutí počítače. Vaše unavené oči a jednostranně namáhaná mysl vám to ani nedovolí.Dopřejte oběma čas. Teplá sprcha, pár minut příjemné hudby, jedna sklenička brandy a trocha toho mazlení rozhodně nikomu neuškodí.

Udělejte si to podle sebe

A konečně to nejdůležitější. Díky práci z domova máte možnost vytvořit si pracovní režim takový, jaký vám nejlépe vyhovuje. Někomu to„pálí“ nejvíc po ránu, někomu zase večer. Je důležité si to uvědomit a maximálně využít pro kreativní práci. V méně produktivní část dne je možné se věnovat podpůrným činnostem jako je vyřizování mailů, telefonáty nebo nutná administrativa. Při respektování určitých pravidel toho za mnohem méně času zvládnete doma mnohem více. A tomu se říká efektivita.

ZS

 

 

 

 

Příští kurzy na plný úvazek: 31. srpna 2020
Uzávěrka přihlášek: 14. června 2020

Příští online kurz na zkrácený úvazek: 7. července 2020
Uzávěrka přihlášek: 14. června 2020

Upozornění!
Přijímací řízení a přijímací pohovory probíhají průběžně. Volná místa se postupně zaplňují. Chceš-li tedy mít jistotu, že se do kurzu dostaneš, přihlas se co nejdříve!

Pokračuj a nauč se nejžádanější dovednosti současnosti!

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR