Publikováno:
7. září 2018

Hon na ajťáka po česku!

Je jich málo. Dokonce až tak, že i ostřílení headhunteři už neví, kde je lovit. Kvůli neustálým nabídkám na nové zaměstnání totiž programátoři ruší houfně profily na sociálních sítích. Jedna zpráva ohledně změny působiště potěší, ale několik za týden už je otravných. Pokud ti to naopak zní dobře, změň obor. Šance, že v IT uspěješ, je nyní opravdu vysoká.

Podle dat Českého statistického úřadu u nás chybí dvacet tisíc IT odborníků. Největší zájem je konkrétně o programátory, analytiky či konzultanty. Důvody jsou nasnadě. Postupující digitalizace vyžaduje stále více specialistů na počítače. Jejich počet se za deset let zdvojnásobil. Jestliže v roce 2006 se IT technologiím věnovalo 1,8 procenta pracujících, v roce 2016 již to bylo 3,6 procenta. K tomu přispívá také fakt, že se Česko se stalo vítanou destinací zahraničních firem, které u nás zřídily svá outsourcingová centra, a také mnohé naše podniky uspěly v konkurenci a do ciziny prodávají svá řešení a IT služby. Poptávka po lidech tak každým rokem stoupá.

Kde hledají firmy nové tváře

Zaměstnavatelé shánějí ajťáky, kde se dá. Pracovní portály jsou základem, ale mnohdy už potřebnou odezvu od uchazečů nepřinášejí. Kvalitní kandidáti vydrží volní na trhu týden, maximálně dva. Proto také 29 % procent firem, které zaměstnávají IT odborníky, přiznává, že mělo vloni problémy s obsazením volných míst. Na řadu tak přicházejí nové metody náboru, a to přímé oslovení. Někdy nabídku posílají firemní HR manažeři, jindy najatí headhunteři. Nejoblíbenějším místem vytipování a lovu se stala profesní sociální síť LinkedIn, kde si „lovci“ mohou projít CV vytipovaného kandidáta i jeho síť kontaktů či doporučení od spolupracovníků.

 

Firmy se pokouší přetáhnout klíčové lidi od konkurence či zlanařit freelancery k návratu mezi zaměstnance. Jenže mnohým expertům jejich snahy neimponují a radši si profily ruší. Personalistům tak ubývají možnosti. Vítanou „kořistí“ se tak stávají šikovní studenti, kteří jsou v posledním ročníku školy či dělají odborný kurz a budou mířit do praxe. Pokud za sebou nemáš dlouhou a bohatou kariéru, nemusíš si zoufat, mnozí zaměstnavatelé ochotně přijmou i méně zkušené lidi se základy. Dalším dovednostem tě naučí. Musíš jen chtít a být trpělivý. Sice budeš začínat odspodu, ale během dvou tří let už můžeš být na seniorní pozici s královským platem a důležitým členem jejich IT týmu.

 

Na co loví firmy

Většina zaměstnavatelů si je velmi dobře vědoma, že čím déle má neobsazené místo v IT oddělení, tím větší riziko podstupuje. Ostatní zde mají více práce a jsou po nějaký čas ochotni fungovat v nouzovém režimu. Jenže čím déle provizorium po odchodu jednoho z členů týmu trvá, tím se neustále nabídky od konkurence mohou zdát stávajícím zaměstnancům lákavější, takže i původně loajální člověk může začít přemýšlet o odchodu. To už by byla katastrofa. Vědomi si ji, nabízejí personalisté uchazečům nejen vysoké nástupní platy, ale i širokou škálu benefitů.

 

Pro představu v prvním čtvrtletí tohoto roku přesáhl průměrný plat v IT sektoru 56,8 tisíce korun, celorepublikový průměr ze všech profesí je „jen“ 30 265 Kč. To už stojí za úvahu, zda by přece jen nebylo alespoň chvíli příjemné být loven. Kdy se ti stalo, že by ti během jednoho týdne přišly tři nabídky na nové angažmá s výpisem benefitů na několik řádků?

I ty máš zelenou pro kariéru v IT.

Přihlas se

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM