Publikováno:
26. října 2020

Jak najít první práci v IT a přitom se vyhnout trapasům

Je to zlatý důl. Nejsou lidi a firmy vezmou kohokoliv. Často i úplného začátečníka bez vysokoškolského vzdělání či praxe. Stačí se jen chtít učit a mít dostatečné odhodlání. S tímto přesvědčením mnozí posílají své životopisy společnostem, které shánějí ajťáky. Jenže pak přijde kruté vystřízlivění a náraz reality často doprovázený trapnými chvilkami na pohovoru.

Je pravda, že poptávka po odbornících v IT je mnohem vyšší než v ostatních odvětvích. Chybí zde kolem 30 tisíc specialistů a mnohé podniky si opravdu zoufají. Občas tak ochotně přijmou i úplné nováčky. Ačkoliv je IT opravdu velmi otevřený obor a vysokoškolský diplom není potřeba, i zde má nábor určitá pravidla. Pokud chcete sehnat místo bez praxe, pořádně se při jeho hledání nadřete.

Chybějící základní znalosti

To, nad čím se personalisté nejčastěji pozastavují, je, že uchazečům chybějí často úplně základní znalosti. V případě programování se dá sice mnoho věcí naučit online samostudiem, ovšem jen málokterý samouk se bez pomoci dostane na takovou úroveň, aby při přezkoušení technických dovedností uspěl. Ono je vlastně velkým úspěchem se vůbec dostat až tam. Pokud totiž v životopise není jakákoliv zmínka o absolvovaných kurzech a je uveden pouze výčet předchozích zaměstnání, které nikterak s IT nesouvisí, obvykle putuje CV rovnou do koše.

Příprava na pracovní pohovor v kurzu junior programátora
V kurzu Junior programátora vás připravíme i na pracovní pohovory.

Nereálná očekávání a přemrštěné ambice

Další častou překážkou jsou nereálná očekávání začátečníků v oboru. To, že je nedostatek lidí, vůbec neznamená, že firmy nadšeně vítají každého. Pro zaměstnavatele totiž úplní nováčci představují velkou časovou i finanční investici s nejistou návratností. Nově příchozí musí projít zaškolením a zkušenější kolegové se mu musí věnovat a vychovat ho. Jenže to málokdo vidí. Navíc bývají požadavky uchazečů přemrštěné. Mají nereálné představy o platu i samostatnosti.  

Dobré základy a pomoc v začátcích

Výsledkem pak je obrovské rozčarování a zklamání na obou stranách. Chcete-li v IT uspět, musíte být realisté. Počítejte také s tím, že tomu budete muset něco obětovat. Tím něčím je zejména čas a energie. Hlavně se ale nenechte odradit počátečními neúspěchy. Začít můžete buď na nejnižší pozici, třeba testera, a postupně stoupat v žebříčku výš a učit se, nebo místo samostudia investujte do opravdu kvalitního kurzu, kde získáte kvalitní základy, na kterých můžete dále stavět. Školení sice obvykle vyjde dráze, ale cestu k pozici programátora vám značně urychlí.

studium programování v green fox academy
Programátorem se můžete stát díky kvalitnímu kurzu už za 4,5 měsíce.

Další velkou výhodou kurzu Junior programátor, který pořádá Green Fox Academy, je to, že vám organizátor pomůže najít místo v oboru. Už v průběhu studia budete dělat na reálném projektu, díky čemuž získáte vhled do odvětví a potřebné zkušenosti. Domluví vám také pohovory a zajistí uplatnění. Start nové kariéry tak budete mít o mnoho lehčí a vyhnete se nejednomu přešlapu či přímo trapasu. A za tři roky, budete-li dostatečně cílevědomí, můžete patřit k těm zkušeným software developerům, kteří mají na výplatní pásce i šestimístnou cifru.

-AŠ-

Staň se i ty programátorem/kou!

Poznej naše kurzy programování:

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM