Publikováno:
4. dubna 2020

Jak smysluplně využít dobu koronavirovou

Svět, jak ho známe, ze dne na den skončil. Zastavil se. Čím déle koronavirus decimuje populaci, tím více chřadne i ekonomika. Podniky propouštějí, podnikatelé si zoufají. Nepropadejte beznaději, využijte aktuální vynucené volno naplno. Máme pro vás několik tipů, jak se můžete připravit na restart a v nové době pokoronavirové uspět.

Složitou situaci aktuálně řeší mnoho lidí a nejistota panuje ve většině odvětví. Nejde jen o délku nucené pauzy či odstávky, ale také ztráty, které každým dnem narůstají. Po letech blahobytu jsou opět fronty před úřady práce. Podle odhadů tam zamíří až 550 tisíc lidí. Nezaměstnanost stoupne minimálně o pět procent. Negativní zprávy se valí ze všech stran jako lavina. Jak si zachovat pozitivní přístup a nezbláznit se z toho? Připravte se na to, abyste co nejrychleji naskočili zpátky do hry a práce. Nechte se inspirovat těmito tipy.

Zprávy s ručením omezeným

Určitě je dobré vědět, co se děje a sledovat vývoj situace. Nicméně budete-li mít puštěné zpravodajství od rána do večera, nejspíše se velmi negativně podepíše na vaší psychice. Přece jen neustálý příval nářků, počty nakažených a mrtvých nejen u nás, ale i ve světě, k optimismu moc nepřispívají. Místo toho sledujte jen nejdůležitější zprávy a také si zjistěte, jaké případné úlevy a pomoc pro vás stát připravil. Může to být sice málo, ale i to může významně pomoci. Také si dobře propočítejte cash flow a případně omezte zbytečné výdaje.

Odpočívejte a relaxujte

Možná to zní paradoxně, ale čas, který nyní musíte trávit doma, ať už na home office, či s poníženým platem, můžete využít k odpočinku.Věnujte se rodině. Partner nebo partnerka a děti (případně mazlíčkové) si vaši pozornost zaslouží a ocení ji. Volno berte jako takovou malou dovolenou. Choďte na procházky a sportujte. Relaxujte a nabírejte síly, při návratu do práce se vám budou hodit.

Udělejte si pořádek doma i v hlavě

Kdy jindy udělat věci a činnosti, které jste dlouho odkládali? Teď na ně máte dostatek času a takový jarní úklid může být dobrou zbraní proti nudě. Ovšem kromě zútulnění domova si můžete i v hlavě srovnat a zhodnotit aktuální životní situaci. Pokud jste před koronavirem přemýšleli o změně profese či oboru, teď máte jedinečnou příležitost vše zvážit a udělat případně první kroky.

Vzdělávejte se a rozvíjejte

Ač volno může svádět k lenošení, tak určitě byste ho neměli takto promarnit celé. Udělejte si plán aktivit, nezapomínejte v něm na vzdělávání a seberozvoj. I mysl byste totiž měli udržovat v kondici. Pokud aktuální situace přinesla něco dobrého, pak je to fakt, že spousta organizátorů nejrůznějších kurzů je nyní nabízí zdarma a vy máte čas se do nich pustit. Aniž byste zaplatili jedinou korunu, můžete se naučit cizí jazyk či programovat.  

Připravte se na restart

Právě tyto nové dovednosti vám mohou následně velmi pomoc při návratu do práce. Být připravený se totiž vyplatí. Třeba právě kurz programování zdarma, kde se můžete naučit kódovat webové stránky a appky, vám může pomoci zlepšit svou prezentaci v onlinu. Pokud jste třeba uvažovali o změně kariéry, může být skvělou příležitostí zjistit, zda by další milník ve vašem životopise mohl nést název pozice junior programátor. Zatím to totiž vypadá, že IT bude ze všech oborů ten nejbezpečnější a nejperspektivnější. To už stojí za vyzkoušení, co říkáte?

-AŠ-

Zelená pro všechny s motivací.