Publikováno:
18. prosince 2018

Motivovaný nováček v týmu je výhra, shodují se firmy

Stále více zaměstnavatelů nemůže sehnat do svých IT oddělení lidi. V loňském roce to bylo 29 % firem. Letos bude toto číslo kvůli nízké nezaměstnanosti ještě vyšší. Problém se prohlubuje. Na trhu práce není kde brát. Náborové kampaně nefungují. Úspěšnost přetáhnutí odborníků od konkurence klesá a v případě, že se volný expert objeví, je do dvou dnů opět zaměstnán. Nejefektivnější řešení je tak dát šanci nováčkům v oboru a vychovat si je.

„Před lety jsme měli obsáhlé inzeráty, a pokud uchazeč nesplňoval jednu z podmínek, hledali jsme dál,“ vzpomíná František Procházka, Technical Director ze společnosti Isobar, a pokračuje: „Dnes je situace zcela jiná. Abychom sehnali programátora, udělali jsme kampaň a za rok dorazilo jen osm životopisů. Jsme rádi téměř za kohokoliv.“

Stejná situace je i v dalších firmách. Podle statistik chybí v Česku 20 tisíc IT odborníků. „Hledání nových zaměstnanců může trvat od dvou dnů po několik měsíců,“ potvrzuje Kateřina Klepková, která zastává pozici IT Recruiter ve společnosti Kiwi. Čím déle jsou volná místa neobsazená, tím roste riziko, že z podniku odejdou i další členové IT oddělení. Dlouhodobé přetížení si začne vybírat svou daň. Problém se může rychle změnit v katastrofu.

Motivace vítězí před znalostmi

Mnohé firmy proto musely změnit přístup. „Pokud k nám přijde na pohovor člověk, který se chce podílet na tom, co děláme, a baví ho to, vezmeme ho všemi deseti, i když nemá moc znalostí,“ líčí František Procházka a vysvětluje: „Ukazuje se, že výchova začátečníka je nejlepší a nejefektivnější. Pokud je nadšený, tak za dva roky bude mnohem dál, než by byl zkušený člověk bez motivace.“

Velmi obdobná kritéria proto má i Green Fox Academy. „Lidí,co se k nám hlásí, se ptáme na jejich motivaci, představu o budoucnosti a proč chtějí změnit obor,“ popisuje výběrový proces psycholožka Magdalena Kujundzic, která je se studenty během kurzu v každodenním kontaktu, a doplňuje: „Osobní motivace, chuť se učit a také samostatnost při práci jsou pro nás stejně důležité jako komunikativnost či schopnost přizpůsobit se a být otevřený novým věcem.“

Přesně to jsou vlastnosti, které dnes zaměstnavatelé hledají. Znalost programovacích jazyků je sice důležitá, ale sama o sobě nestačí. „Nadšení a chuť učit se jsou prioritami,“ potvrzuje Jana Moudrá, spoluzakladatelka společnosti Juicymo, a jedním dechem dodává: „Dalšími důležitými kritérii jsou, zda nám uchazeč zapadne do týmu a jestli je dostatečně komunikativní.“

 

Týmová chemie

Právě tzv. měkké dovednosti se v poslední době dostávají do popředí i v oboru, kde donedávna nebyly potřeba. Obor IT prošel velkou proměnou. Jestliže v začátcích seděli experti odděleně a jedinými jejich společníky byly servery a obrazovky, pak dnes musí být platnými členy týmů. Zapojit se do vývoje a řešit nejrůznější požadavky ostatních. Bez dobré komunikace se zkrátka neobejdou.

„Důležitost soft skills narůstá. Lidé musí být schopni se posouvat a rozvíjet své dovednosti. Technologie se mění a oni nesmějí zaostávat,“ myslí si Zuzana Maderová z Enehano Solutions. Rozvoj měkkých dovedností je proto důležitou součástí kurzu Junior programátor. Kromě programování, které se studenti učí pod vedením zkušených mentorů, si zlepšují pod dohledem psycholožky také prezentaci a spolupráci v týmu.

Seznamování krok za krokem

Koncepce kurzu Green Fox Academy je postavena nejen na teorii ale také praxi. Účastníci řeší nejrůznější úkoly a pracují i na reálných zadáních od klientů. Ti pak mohou průběžně na prezentacích sledovat, jak si studenti vedou a zlepšují se. A to nejen v programování, ale i ve vystupování před spolužáky a možnými budoucími zaměstnavateli. Obě strany tak mají možnost se postupně poznávat a zjišťovat, zda bude fungovat ona pověstná „chemie v týmu“.

Tato opakovaná setkání jsou prospěšná pro obě strany. Firmy se mohou ujistit, že jimi vyhlídnutý kandidát je opravdu ten pravý. Uchazeč se zase může dozvědět mnohem více o příležitosti, jež se mu nabízí. Nejde tedy o půl hodinu či hodinu na pohovoru ale dlouhodobý kontakt. Navíc do těchto „námluv“ vstupuje i poradní hlas psycholožky, jejímž úkolem je sladit očekávání obou stran.  

Nováček se zárukou

Výhodou pro zaměstnavatele je také garance. Vybraný student s nimi podepíše roční kontrakt a díky předchozí znalosti a spolupráci ví, do čeho jde. Tím se snižuje na minimum riziko, že kandidát bude rozčarovaný a z pozice brzo odejde. Stejně je to i s tím, že je jen malá pravděpodobnost, že by firma „sáhla“ vedle. Pokud by se to přesto stalo, dohoda s organizátorem kurzu jí poskytuje záruku, jíž je opakovaný výběr.

Ovšem hlavní výhodou je, že společnosti nemusí složitě vypisovat dlouhá výběrová řízení a hledat motivované uchazeče a ty pak následně učit úplně všechno. Předvýběr už udělá Green Fox Academy, jež do svého kurzu přijímá jen ty nejlepší a nejmotivovanější kandidáty. Navíc tyto nováčky v oboru čtyři měsíce intenzivně připravuje na jejich novou profesi. Stačí si z nich tedy jen vybrat toho, kdo nejlépe zapadne do kolektivu. Že je tento model úspěšný, dokazují čísla z Maďarska. Zde je již více než 500 absolventů kurzu a úspěšnost umístění dosahuje 91 %.

 

 

 

 

 

Zelená pro všechny s motivací.

Poznej naše kurzy Junior programátora: