Publikováno:
11. října 2019

Nástup robotů je tu a s ním i čas na změnu profese

Předpovědi expertů se začínají naplňovat. Nasazování robotů do výroby začalo a bude masivně pokračovat v dalších letech. Výsledkem bude podle prognóz ekonomů z Oxfordu celosvětově 20 milionů nezaměstnaných, a to už v roce 2030. Nejpostiženější budou regiony s nekvalifikovanou pracovní sílou. Lidé by tedy již nyní měli myslet na svou budoucnost.

Postupující robotizace a automatizace zcela změní pracovní trh, tak jak jej známe. V EU bude během 11 let propuštěno dva miliony pracovníků z výroby. To se bude týkat i Česka, jelikož právě u nás v posledních letech hojně vznikaly tzv. montovny, které v některých místech představují téměř jedinou možnost práce. Ale i ta je pouze dočasná, jak ukazují čísla ze zámoří. Tam již nyní 38 % firem, které rychle rostou, zavádí řešení na bázi umělé inteligence do praxe. Do tří let ve Spojených státech převezmou počítače strategické rozhodování u všech podniků.

 

Pět robotů za osm lidí

Důvody jsou nasnadě zvláště ve výrobě. V současnosti se mnoho firem potýká s problémem obsadit volná místa, zájemců o takovou práci moc není. Nezaměstnanost je rekordně nízká, tak se nabízí jiná pracovní síla. Nemarodí, nepožaduje dovolenou ani osobní volno. Navíc je mnohem efektivnější a rychlejší než lidé. Průmysloví roboti!

Vědci dokonce spočítali, že jeden stroj zastane práci za 1,6 člověka. Vývoj je tak zřejmý. Jen v posledních letech se celosvětově počet robotů ztrojnásobil, a to na 2,25 milionu. Nyní začal růst exponenciální. Za jedenáct let jich bude nasazených po celém světě ve výrobě 20 milionů. Z toho rovných 14 milionů v Číně.

Kdo se nepřizpůsobí, bude na okraji společnosti

Na jedné straně tento vývoj přinese zánik milionů míst v průmyslu, ale na té druhé vytvoří nová. Jenže ta budou vyžadovat mnohem více dovedností. Bez znalostí IT se lidé v budoucnu neobejdou. Digitalizace a automatizace totiž nepostihne jen výrobu, ale všechna odvětví bez výjimky. Ti, kteří se pokusí tomuto trendu vzdorovat, se budou postupně dostávat na okraj společnosti a jejich uplatnění na trhu práce bude stále těžší a složitější.

"Na jedné straně tento vývoj přinese zánik milionů míst v průmyslu, ale na té druhé vytvoří nová."

Již nyní je tento trend patrný. Absolventi humanitních studií mají potíže sehnat dobré zaměstnání. Na druhé straně jsou IT odborníci, o které je rvačka. Vloni jich v Česku chybělo 20 tisíc, letos už je to 30 tisíc. Za vše mluví čísla z USA, kde se meziročně poptávka po software developerech zvýšila o neuvěřitelných 572 %. Programátoři si mohou nejen z nabídek vybírat, ale i si diktovat podmínky. Zoufalé firmy jim téměř ve všem vyjdou vstříc. 

Většina z nás, kromě programátorů a dalších IT expertů, tak bude stát dříve či později před rozhodnutím, zda změní profesi či se v rámci té své stávající naučí kódovat, aby v budoucnu zadávala rutinní práci robotům a mohla se věnovat kreativnější činnosti. 

Není už náhodou čas udělat ten první krok?


Zelená pro všechny s motivací.

Poznej naše kurzy Junior programátora: