Publikováno:
5. ledna 2021

Jakým programovacím jazykem začít?

Ve svém životě člověk udělá jen pár opravdu zásadních rozhodnutí, jež určí jeho budoucnost. Mezi ta klíčová u začínajících programátorů patří výběr prvního jazyka. Ten totiž rozhodne o všem, co bude následovat. Buď si start ulehčíte a budete dělat rychlé pokroky nebo naopak můžete zvolit náročnější cestu, na níž se vám veškerý investovaný čas i energie mnohonásobně vrátí později.

Do určité míry by toto rozhodnutí mělo souviset i s tím, zda na učení budete sami nebo budete mít pomoc. Tou může být kurz, komunita či někdo vám blízký, který daný jazyk ovládá. Patříte-li do první skupiny samouků, pak je dobré začít s něčím jednodušším. Nebudete se trápit a pravděpodobnost, že se nad něčím zaseknete natolik, že se na vše vykašlete, je mnohem menší.

Python a kotlin pro samouky

K těm snazším programovacím jazykům patří Python a Kotlin. První z nich velmi připomíná psanou angličtinu a je poměrně intuitivní. I díky tomu si získal velkou popularitu a je celosvětově druhý v počtu uživatelů. Navíc má velmi živou komunitu, k níž se můžete přidat a čerpat zde tipy. Její členové vám také ochotně poradí a pomohou v případě, že si s něčím nebudete vědět rady.

Ovšem pokud to chcete v kódování někam dotáhnout a stát se profesionálem, pak vám tyto jazyky stačit nebudou. Většina firem a technologií je bohužel postavena na zcela jiných základech. Abyste v oboru uspěli a dostali se nahoru, musíte k nim přidat další jazyk.

green fox academy počítač programování Java
Komplexnějšími a na trhu práce žádanějšími jazyky jsou především Java a C#

Java a C# pro experty

Tím by měla být Java, která je celosvětovou jedničkou, případně C#. Jedná se o komplexní jazyky, které jsou však mnohem náročnější a komplikovanější. Ovšem není důvod se jich bát. Pokud to s programováním myslíte vážně a chcete se jím v budoucnosti živit, je jen otázkou času, kdy by na ně stejně došlo. Proto je lepší, začít právě s nimi. Start budete mít sice o mnoho těžší, ale jakmile do nich proniknete, snáze pak zvládnete další jazyky. Navíc poptávka po software developerech s Javou či C# je mnohem vyšší než s těmi s Pythonem a tomu odpovídají i jejich platy.

Nicméně v případě, že si vyberete Javu či C# jako úplně první programovací jazyk, pak se do nich určitě nepouštějte na vlastní pěst. Uděláte-li to, je vystavujete se riziku, že se v určité chvíli zaseknete a ze zoufalství, že se nikam neposouváte, učení vzdáte. Raději investujte do dobrého kurzu, třeba rovnou i toho rekvalifikačního, kde vám pomohou a vysvětlí základy. Navíc přítomnost mentora a spolužáků vám dodá elán se s náročnou látkou poprat a uvidíte, že pokroky budete dělat extrémně rychle.

student programátor v Green Fox Academy
Programátor se učí celý život

Problém neznamená konec

Ať se rozhodnete pro jakýkoliv programovací jazyk, uvědomte si, že kódování je hodně o trpělivosti. Nenechte se odradit prvními neúspěchy. Ať se budete učit sami, nebo budete mít spolužáky, vždy se najde něco, co nebude fungovat a vy budete muset najít důvod, proč je tomu tak. Frustruje-li vás to, pak kódování není pro vás a umět můžete jakýkoliv jazyk, ale v tomto oboru šanci nemáte. Musíte si totiž uvědomit, že programátor, začátečník nebo expert s 10letou praxí, je totiž pořád řešitel problémů. Luštění záhad, hledání chyb v kódu je jeho denním chlebem a náplní práce. Pokud vás přesně tohle baví, pak jste našli svou práci snů a určitě zvládnete i ty nejsložitější jazyky.

-AŠ-

Staň se i ty programátorem/kou!

Poznej naše kurzy programování:

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM