Publikováno:
16. října 2018

Zlatý český mozeček anebo naše úspěchy ve světě IT

Často slýcháváme kritiku, že jsme jen takovou velkou montovnou uprostřed Evropy, ale že Češi mají nadání i v jiných než manuálních oborech, jakoby se opomíjelo. Důkazem budiž úspěchy českých IT projektů a firem, které přesáhly hranice našeho malého státu. Avast, AVG, Sonet, Safetika, SSLmarket, Webnode, Kiwi, Jablotron, Zoner…

Nedávno se náš bývalý prezident Klaus proslavil výrokem, že : „Nejmylnější a nejchybnější investice jsou do IT. Je to největší plýtvání penězi.“ Zvykli jsme si již na řadu jeho kontroverzních výroků, ve kterých zlehčuje problematiku globálního oteplování nebo fungování EU přirovnává k socialismu, ale toto? Vraťme se proto o pár let zpátky, abychom si něco z oné nelehké dehonestované doby připomněli.

Už ve Slušovicích to tušili

Mluvilo se o něm jako o „socialistickém zázraku“. Jednotné zemědělské družstvo Slušovice pod vedením Františka Čuby dosáhlo nebývalých úspěchů na poli pěstování zemědělských plodin i chování skotu. Slušovická zelenina byla proslulá v širokém okolí. To ale Čubovi nestačilo a činnost družstva rozvíjel v mnoha dalších oborech. Za zmínku stojí výroba biochemických prostředků, provozování vlastní letecké společnosti Air Moravia nebo vybudování testovacího polygonu pro západoněmeckou automobilku Audi. Zaváděly se moderní pracovní i zemědělské postupy a začaly se využívat i počítačové technologie.

Protože na trhu neexistovala jiná československá alternativa, ve Slušovicích si, jak jinak, poradili sami. Osobní počítač řady NTS („Ten náš systém“) byl v JZD Slušovice vyráběn v letech 1985 –1989, tedy v době, kdy se Rusové snažili odvrátit hospodářský kolaps i konec komunistické diktatury svojí „perestrojkou“. V době vrcholné slávy moravského družstva dosahovaly jeho tržby 7 miliard korun a bylo v zisku téměř jedné miliardy. Ani to nezabránilo, aby většina jeho majetku nakonec skončila po revoluci v likvidaci. Ukázalo se totiž, že naše životní úroveň i struktura československého hospodářství je oproti zbytku západní Evropy mnohem zaostalejší, než jsme všichni tušili, a nic na tom nezměnil ani slušovický zázrak. Přechod ke kapitalismu byl pro mnoho oborů velkou porodní bolestí.

Trvalo nějakou dobu, než jsme se opět se svými výrobky dokázali prosadit. O to víc je potěšitelné, že se jednalo také o progresivní obor IT s vysokou přidanou hodnotou.

Firmy a projekty, které dobily svět:

Avast Software. Nadnárodní společnost se sídlem v Praze, jejíž kořeny sahají až do roku 1988, je výrobcem jednoho z nejlépe hodnocených PC a mobilních bezpečnostních nástrojů na světě. Avast Antivirus chrání dnes více 230 milionů zařízení. V roce 2016 firma odkoupila svého přímého konkurenta, brněnskou AVG Technologies.

Jablotron. Původně malá firma sídlící v nenápadném domku v Jablonci nad Nisou se od roku 1990 giganticky rozrostla. Klade důraz na vlastní vývoj a výrobu. Její elektronické a zabezpečovací systémy vyváží již do 73 zemí světa a dosahuje miliardových obratů.

Kiwi. Oblíbený vyhledávač levných letenek díky unikátnímu algoritmu denně zodpoví přes 90 000000 dotazů a prodá na 25 000 sedadel v letadlech po celém světě.  Jedna z nejrychleji se rozšiřujících společností, mezi roky 2015 a 2018 několikanásobně zvýšila počet zaměstnanců i celkový obrat.  

SafetikaTechnologies. Software pražské technologické společnosti chránící citlivá firemní data před konkurencí se již podařilo prodat do padesátky zemí.

Sonet. Firma založená v roce 1991 nabízí kompletní řešení bezhotovostních služeb a postupně svou činnost rozšiřuje za hranice. Vstoupila na trh platebních terminálů na Mauriciu, působí také na Slovenku, Maďarsku a Rumunsku.

SSLmarket. Divize společnosti Zoner software je průkopníkem SSL/TLS certifikátů na českém trhu. Před několika lety firma zahájila expanzi také na zahraniční trhy, ve které jí pomáhá partnerství se Symantec – největší certifikační autoritou na světě.

Webnode. Oceňovaný on-line nástroj pro tvorbu a správu webových stránek brněnské firmy Westcom. V lednu 2008 byla spuštěna nejprve česká verze systému, o pár měsíců později také slovenská. V současné době používá Webnode přes 30 milionů uživatelů a existuje ve 20 jazykových mutacích.

Zoner Photo Studio. Grafický software sloužící k třídění, úpravě a sdílení fotografií si nejprve získal oblibu díky českému prostředí u nás doma, následně byl přeložen do celé řady světových jazyků. V roce 2015 překročil Zoner Photo Studio magickou hranici deseti miliónů instalací.

ZS

 

Příští kurzy na plný úvazek: 31. srpna 2020
Uzávěrka přihlášek: 14. června 2020

Příští online kurz na zkrácený úvazek: 7. července 2020
Uzávěrka přihlášek: 14. června 2020

Upozornění!
Přijímací řízení a přijímací pohovory probíhají průběžně. Volná místa se postupně zaplňují. Chceš-li tedy mít jistotu, že se do kurzu dostaneš, přihlas se co nejdříve!

Pokračuj a nauč se nejžádanější dovednosti současnosti!

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR