Publikováno:
20. ledna 2021

Známe nejžádanější profese současnosti! Je mezi nimi ta vaše?

Každoročně se sestavují žebříčky povolání, o které bude ten rok největší zájem. Roku 2020 měly vládnout pozice správců nemovitostí, full stack software developerů a marketingových ředitelů. Příchod koronaviru ale téměř vše postavil na hlavu. Pronajímané domy, byty či kanceláře zejí dodnes prázdnotou a marketing zažívá místo výsluní jedno z nejhorších období od finanční krize. Jediná jistota, která zůstává, je tak IT.

Od jara 2020, kdy se ve světě a posléze i v Česku objevily první případy COVID-19, uteklo už hodně času. Jenže během něho jedna vlna pandemie střídala druhou a i největší optimisté po třetím celoplošném lockdownu svůj optimismus ztratili.. Omezení těžce dolehla na ekonomiku a mnohá odvětví se dodnes nemohou vzpamatovat z následků.

Rekvalifikační kurz junior programátora green fox academy

Dopady se také znatelně podepsaly na náboru a uplatnění jednotlivých profesí. Mezi nejzasaženější patřili knihkupci. O ně klesl zájem o 87 %. V gastronomii byl propad o 83 %. Ačkoliv si aktuálně mnoho restauratérů a hoteliérů stěžuje, že má problém najít personál, tak pravdou je, že dodnes v lokalitách závislých na zahraničních turistech část podniků neotevřela či stále fungují v omezeném režimu a ztráty se kumulují. Špatně na tom byli také optici, vychovatelé či třeba prodavači lahůdek.

Pokud by se měli vybrat skokani roku, pak to jsou jednoznačně hygienici a další odborníci na oblast veřejného zdraví. Tedy obor, který byl do jara roku 2020 na tolik opomíjený, že najít v něm experty, kteří by doplnili profesní stavy, bylo skoro nemožné. Ovšem nyní v roce 2021 jsou nově zřízená místa na krajských hygienických stanicích obsazena a ta desítka „statečných“ se nakonec přece jen našla. Zda posil je dostatek, se ukáže v případné další vlně. Pandemie také vyvolala zvýšenou potřebu lidí v retailu a skladech.

IT roste rok co rok o stovky procent  

Jediným odvětvím, které příchod COVID-u nepoznamenal a zůstalo stabilní, je IT. Poptávka po odbornících byla před ním a je i nyní. Podle některých statistik dokonce stoupla celosvětově o 33 % a volné pozice inzerovaly jedny z nejvyšších platů vůbec. Nelze se divit, byli to právě ajťáci a programátoři, kteří udrželi mnoho firem v chodu a pomohli jim zvládnout přechod do online režimu. Některé personální agentury nyní dokonce hlásí největší počet nabízených pracovních pozic ve své historii.

Ač se předpokládaný žebříček nejžhavějších profesí doslova otřásl, tak minimálně IT pozice se udržely. Full stack developerům byl přisuzován meziroční růst o 176 % a UX designérům o 150 %. Mimochodem předloni poptávka po programátorech vyskočila o 572 % a nad 100 % bude i v dalších letech. Největší zájem by měl být o software developery, oborníky na umělou inteligenci, big data, kyberbezpečnost a virtuální realitu.

studenti rekvalifikačního kurzu programování Maggie a Marek
Studenti v rekvalifikačním kurzu na junior programátora

Urychlená digitalizace

Tato zvýšená poptávka souvisí s nástupem automatizace a digitalizace. Změny, které probíhaly na trhu práce, koronavirus jen urychlil. Útlum některých odvětví přišel tak o něco dříve. Mnohým lidem proto nezbyde nic jiného, než začít hledat uplatnění v novém oboru. Rekvalifikace tak nemine mnoho lidí a jednou z dovedností, bez níž se většina zaměstnanců v budoucnu neobejde, je podle expertů právě programování.

Obecně je při výběru nové profese dobré zvažovat právě onu perspektivu do budoucna a stabilitu. Obojí nabízí IT. Navíc rekvalifikace a kurz programování se dá zvládnout i během současného zaměstnání, takže obavy o výpadek příjmů nejsou na místě. Rekvalifikační kurzy či bootcampy nabízejí i možnost výuky po večerech a víkendech a také online z pohodlí a hlavně bezpečí domova. Pokud chcete do nového oboru co nejdříve, pak zvolte bootcamp, kde jsou schopni vás přeškolit na programátora za čtyři měsíce. Navíc Green Fox Academy v rámci rekvalifikačního kurzu programování poskytuje garanci pracovního umístění, jinak vrací školné.

10 nejžádanějších profesí v době pandemie (nárůst poptávky)*

1. Manažer v potravinářství 648 %

2. Pracovník pro zpracování objednávek 177 %

3. Vedoucí skladu 145 %

4. Prodejce služeb zákazníkům 89 %

5. Řidič vysokozdvižného vozíku 73 %

6. Odborník v oblasti veřejného zdraví 59 %

7. IT specialista 33 %

8. Skladník 30 %

9. Pokladní v obchodě 24 %

10. Další pracovníci ve skladech 19 %

10 profesí, o které nebyl v době pandemie zájem (pokles poptávky)*

1. Knihkupec -87 %

2. Vychovatel -84 %

3. Pomocná síla v kuchyni -83 %

4. Optik -82 %

5. Specialista produktového školení -80 %

6. Brand Manager -80 %

7. Specialista/prodejce náhradních dílů -80 %

8. Prodavač pultového prodeje -79 %

9. Akustický inženýr -78 %

10. Manažer marketingové komunikace -71 %

*zdroj: Jobs Surging in Demand During COVID-19 Crisis, červen 2020

Garance kurz junior programátora green fox academy

-AŠ-

I ty máš zelenou pro kariéru v IT.

Přihlas se

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM