Publikováno:
20. ledna 2021

Známe nejžádanější profese současnosti! Je mezi nimi ta vaše?

Každoročně se sestavují žebříčky povolání, o které ten rok bude největší zájem. Roku 2020 měly vládnout pozice správců nemovitostí, full stack software developerů a marketingových ředitelů. Příchod koronaviru vše změnil. Realita je naprosto jiná, než jaké byly předpoklady. Marketing místo výsluní zažívá jedno z nejhorších období od finanční krize. Jedinou jistotou zůstává IT.

K dalším nejzasaženějším profesím patří knihkupci. O ně klesl zájem o 87 %. V gastronomii je propad o 83 %. Stejně špatně jsou na tom optici, vychovatelé či třeba prodavači lahůdek. Pokud by se měli vybrat skokani roku, pak to jsou jednoznačně hygienici a další odborníci na oblast veřejného zdraví. Tedy obor, který byl do jara roku 2020 na tolik opomíjený, že najít v něm experty, kteří by doplnili profesní stavy, bylo a je skoro nadlidský úkol. Pandemie však také vyvolala zvýšenou potřebu lidí v retailu a skladech.

IT roste rok co rok o stovky procent  

Jediným odvětvím, které příchod COVID-u nepoznamenal, je IT. Poptávka po odbornících byla před ním a je i nyní. Podle některých statistik dokonce stoupla celosvětově o 33 % a volné pozice inzerovaly jedny z nejvyšších platů vůbec. Nelze se divit, byli to právě ajťáci a programátoři, kteří udrželi mnoho firem v chodu a pomohli jim zvládnout přechod do online režimu.

Ač se předpokládaný žebříček nejžhavějších profesí doslova otřásl, tak minimálně IT pozice se udržely. Full stack developerům byl přisuzován meziroční růst o 176 % a UX designérům o 150 %. Mimochodem předloni poptávka po programátorech vyskočila o 572 % a nad 100 % bude i v dalších letech. Největší zájem by měl být o software developery, oborníky na umělou inteligenci, big data, kyberbezpečnost a virtuální realitu.

Studenti v rekvalifikačním kurzu na junior programátora

Urychlená digitalizace

Tato zvýšená poptávka souvisí s nástupem automatizace a digitalizace. Změny, které probíhaly na trhu práce, koronavirus jen urychlil. Útlum některých odvětví přišel tak o něco dříve. Mnohým lidem proto nezbyde nic jiného než začít hledat uplatnění v novém oboru. Rekvalifikace tak nemine mnoho lidí a jednou z dovedností, bez níž se většina zaměstnanců v budoucnu neobejde, je podle expertů právě programování.

Obecně je při výběru nové profese dobré zvažovat právě onu perspektivu do budoucna a stabilitu. Obojí nabízí IT. Navíc rekvalifikace a kurz programování se dá zvládnout i během současného zaměstnání, takže obavy o výpadek příjmů nejsou na místě. Rekvalifikační kurzy či bootcampy nabízejí i možnost výuky po večerech a víkendech, a to také online z pohodlí a hlavně bezpečí domova. Pokud chcete do nového oboru co nejdříve, pak zvolte bootcamp, kde jsou schopni vás přeškolit na programátora za čtyři měsíce. Navíc Green Fox Academy v rámci rekvalifikačního kurzu programování poskytuje garanci pracovního umístění jinak vrací školné.

10 nejžádanějších profesí v době pandemie (nárůst poptávky)*

1. Manažer v potravinářství 648 %

2. Pracovník pro zpracování objednávek 177 %

3. Vedoucí skladu 145 %

4. Prodejce služeb zákazníkům 89 %

5. Řidič vysokozdvižného vozíku 73 %

6. Odborník v oblasti veřejného zdraví 59 %

7. IT specialista 33 %

8. Skladník 30 %

9. Pokladní v obchodě 24 %

10. Další pracovníci ve skladech 19 %

10 profesí, o které nebyl v době pandemie zájem (pokles poptávky)*

1. Knihkupec -87 %

2. Vychovatel -84 %

3. Pomocná síla v kuchyni -83 %

4. Optik -82 %

5. Specialista produktového školení -80 %

6. Brand Manager -80 %

7. Specialista/prodejce náhradních dílů -80 %

8. Prodavač pultového prodeje -79 %

9. Akustický inženýr -78 %

10. Manažer marketingové komunikace -71 %

Online rekvalifikační kurzy

*zdroj: Jobs Surging in Demand During COVID-19 Crisis, červen 2020


Zelená pro všechny s motivací.