Publikováno:
19. prosince 2019

Dámy, pokud jste v profesi nedostaly příležitost, vytvořte si ji!

Přesně tak se dá shrnout poselství první Ladies´ Coding Night, která se uskutečnila 11. prosince v Green Fox Academy. Na výjimečnou akci, kam dorazily přední dámy českého IT i ty, které našly odvahu změnit svoji profesi a začít programovat, zaznělo mnoho dobrých rad. A tady jsou pro připomenutí.

1. Jděte si vlastní cestou a za svým snem

Společnost často na dívky pohlíží jako na ty, které nemají s technikou a IT nic společného. Automaticky jim přiřadí role a pozice asistentek či sekretářek, i když mají na víc. To zažila i Lucie Rothman, ač vystudovala střední elektrotechnickou školu, skončila u vaření kávy. Jenže to nebylo to, co chtěla. Změna přišla ve chvíli, kdy se ve firmě, kde pracovala, začal zavádět systém SAP. Po večerech se s ním učila pracovat a pochopila, že IT je její budoucnost. Dala sbohem kávovarům a vrhla se do nového oboru. Podobně to měla i Jana Olšanská. Ta měla taktéž k technice a počítačům od malička blízko. Jenže na střední škole ji hodiny výpočetní techniky a jejich učitel natolik odradili, že dala přednost jazykům. Přesto i ona se „vzepřela“ očekáváním a místo studia na jazykové škole absolvovala čtyřměsíční kurz pro junior programátory a stala se frontend vývojářkou.

2. Změna není snadná, musíte si být jisté, že programování je to, co vás naplňuje

Ovšem, ač se to může zdát idylické, tak realita je docela jiná. Změna profese není snadná a vyžaduje opravdové odhodlání. Musíte si být jisté, že IT a kódování je to, co vás baví a naplňuje. Pokud se pro obor rozhodnete jen kvůli jeho perspektivě do budoucna a vysokým platům, neuspějete. Dřív nebo později to vzdáte. Taková motivace nestačí. Je potřeba tomu propadnout.

3. Věřte si a ukažte zaměstnavateli, že o místo stojíte

Ženy však mají v současnosti jednu obrovskou výhodu. V IT jich je velmi málo, a to konkrétně jen 10 %. V případě programátorů tvoří pouhopouhá tři procenta. Přitom zaměstnavatelé o dámy v kolektivech stojí. Takže pokud budete číst inzerát a váhat, zda odpovědět či nikoliv, nebojte se a na pracovní nabídku zareagujte. Pokud pak při osobním pohovoru dáte jasně najevo, že o práci stojíte a jste pro ni nadšená, máte vyhráno. Právě elán a zápal pomohly dostat se do oboru nejedné dámě, která byla hostem Ladies´ Coding Night.

4. I když něco neumíte, tvařte se, že tomu rozumíte. Vše se dá doučit!

Ač jsou mnohdy inzeráty plné požadavků a při osobním pohovoru se vás HR manažeři budou ptát na vaše znalosti, tvařte se, že vše zvládáte. Vše se totiž můžete následně doučit a díky tomu, jak se obor rychle a dynamicky rozvíjí, se budete učit v podstatě celý život. Hlavně ale nezapomínejte na sebevědomí, radí Valerija Pšenyčna. Pokud si budete věřit vy, můžete přesvědčit i ostatní. Budete-li pochybovat, nemusí jít vždy vše tak hladce, jak by mohlo.

5. Připravte se na kritiku

A hlavně neberte nepříjemné komentáře a poznámky příliš vážně. „Žena je v IT považována za exota, nebo je na ni často pohlíženo jako na omyl s tím, že z firmy brzo stejně odejde, protože na to nemá,“ popisuje časté předsudky Lucie Rothman a doplňuje: „Pokud nezapadne ani do jedné z těchto škatulek a je dobrá, je často podrobena mnohem větší kritice než muži.“ Předností dam je také to, že dokážou mnohem lépe kombinovat hard a soft skills. „Navíc díky naší cílevědomosti se můžeme velmi rychle dostat nahoru a uspět,“ poznamenává Markéta Mikelová. „Pokud něčemu rozumíte, nemlčte,“ doporučuje Valerija Pšenyčna, která se propracovala až na pozici, kdy mužům zadává úkoly, a vysvětluje: „Budete-li dávat srozumitelné zadání, nabízet řešení a mít jasné argumenty, které firmu či projekt posunou dále, získáte si respekt.“  

6. Mateřství jako šance na změnu a příležitost

Také kariérní pauza v podobě mateřské a následné rodičovské dovolené nemusí nutně znamenat nejistotu. Můžete ji využít k dalšímu vzdělávání a osobnímu rozvoji. Existuje mnoho neziskových organizací, například i ta Andrey Bohačíkové, které vám návrat do zaměstnání usnadní a také vám pomohou zlepšit dovednosti. Že je jejich činnost více než potřebná ukazují statistiky, podle kterých ženy po rodičovské dovolené tvoří téměř 39 % ze všech nezaměstnaných v Česku.

7. Dveře do IT jsou otevřené

Jestli se na něčem všechny pozvané dámy shodly, pak to byl fakt, že jim nikdo neřekl, že je tu možnost pracovat v IT. Jak bylo zmíněno na začátku, společnost má silně zažité předsudky a stereotypy, které ženám určují role a směřují je k humanitním studiím. Nikdo jim nedává na výběr a nenabídne možnost jít na technické obory či se věnovat IT. Také panuje mýtus, že profese programátora vyžaduje vysokou školu či hluboké technické znalosti, což také není pravda.

Proto je na čase změnit nastolené pořádky a dát jasný vzkaz: DÁMY, V IT MÁTE DVEŘE OTEVŘENÉ A MNOHO ZAMĚSTNAVATELŮ NA VÁS ČEKÁ! Pokud jste příležitost nedostaly, vytvořte si ji samy a rekvalifikujte se. Předsudky hoďte za hlavu. IT je pro vás. Jak totiž připomněla v závěru besedy Jana Olšanská: „Navrhování a údržba hardwaru byla mužská práce a programování softwaru zase ta ženská.“ To platilo už v době, kdy počítače vznikaly. Proč by to nyní mělo být jinak?

Účastnice diskuze Ladies´ Coding Night (11. prosince 2019) byly:

Valeriia Pshenychna, programátorka a spoluzakladatelka start-upu Daytrip

Lucie Rothman, IT konzultantka a zakladatelka D&O Consulting

Markéta Mikelová, testingová konzultantka v Denevy

Jana Olšanská, absolventka kurzu Junior programátor,, frontend developerka ve společnosti Artinii

Barbora Wachtlová, provozní ředitelka v Green Fox Academy

Andrea Bohačíková, zakladatelka M.arter

Start dalšího prezenčního kurzu na částečný úvazek: 16. listopadu 2020
Start dalšího prezenčního kurzu na plný úvazek: 1. března 2021

Start nadcházejícího online kurzu na zkrácený úvazek: 17. listopadu 2020
Start nadcházejícího online kurzu na plný úvazek: 16. listopadu 2020

Upozornění!
Přijímací řízení a přijímací pohovory probíhají průběžně. Volná místa se postupně zaplňují. Chceš-li tedy mít jistotu, že se do kurzu dostaneš, přihlas se co nejdříve!

Pokračuj a nauč se nejžádanější dovednosti současnosti!