Publikováno:
18. ledna 2019

Výběrové řízení je síto, přes které projdou jen ti nejlepší

Touha změnit svůj profesní život a rekvalifikovat se do jednoho z nejperspektivnějších oborů – IT, je nejčastějším důvodem, proč se uchazeči hlásí do kurzu Junior programátor. Jenže přihláškou výběrové řízení teprve začíná. Na zájemce čekají čtyři zatěžkávací zkoušky a na jejich konci zůstane jen 40 % těch nejlepších, nejmotivovanějších a nejperspektivnějších. Kódovat se může naučit opravdu každý, ale jen někteří mají na to stát se programátorem.

Na vlastní kůži, inteligenci a prsty na klávesnici si vyzkouším, co obnáší výběrové řízení do kurzu Junior programátora, který pořádá Green Fox Academy. Přece jen čísla o nedostatku lidí v IT, několikařádkové seznamy benefitů pro zaměstnance a budoucnost profese znějí lákavě. Minimálně stojí za zamyšlení, zda nevyměnit stávající obor za nový a lepší. Takže vyplňuji online přihlášku a čekám, co se bude dít.

Za pár dní mě kontaktuje Magdalena Kujundžić, psycholožka pracující v pražské kanceláři Green Fox Academy, která má celé výběrové řízení na starost. Probíráme spolu, co mě čeká a jak celý proces vlastně probíhá. Pak následují pokyny k prvnímu kolu.

green fox academy rekvalifikační kurz

Diagramatický test ukáže potenciál

U první zkoušky je na místě podotknout, že v ní neuspěje více než polovina zájemců. Tento test je velice podobný inteligenčnímu nebo tomu zkoumajícímu všeobecné studijní předpoklady, který většina z nás absolvovala na střední škole. Zkrátka jde o doplnění posloupnosti různě označených čtverečků či jiných symbolů. Ovšem co se týká obtížnosti, tak je na mnohem vyšší úrovni. Test mi zabere cca 20 minut a během tohoto času jej nesmím přerušit. Výběr doby je tedy klíčový.

Rada pro uchazeče: Myslíte-li to opravdu vážně, pak nepodceňte přípravu a trénink. Čím více budete mít testy vyzkoušené, tím snadněji se v nich budete orientovat. Také pokud si v testu nevíte rady s otázkou, pokračujte dál. Lze se k ní totiž vrátit. Jinak se může stát, že vám vyprší časový limit a vy zůstanete „zaseknutí“ hned na začátku.

Simulace s mentory odhalí chování v týmu

Po absolvování prvního kola a úleku nad výsledkem naštěstí postupuji dál. Čeká mě setkání s mentorem. Vyzkouším si, zda své analytické myšlení dokážu převést do praxe. Výhodou simulace je, že na ní nejsem sama. Se mnou tu jsou dva příjemní mladíci. Takže jsme všichni na jedné lodi. To nejhorší, diagramatický test, máme za sebou a vidina, že bychom se mohli stát spolužáky, nás stmeluje. Mentor nám zadává úkoly a pouštíme se do práce. Krátce na to se ozývám, přece jen potřebuji ještě něco dovysvětlit. Mentor mi ochotně radí a já se začínám nořit do tajů kódu.

green fox academy kurz programování
Programování v průběhu kurzu

Jestli je něco na simulaci opravdu super, pak to, že konverzace mezi uchazeči je povolena. Využíváme jí naplno. Nakukujeme k sobě a diskutujeme, co funguje. Když si všimnu, jak nás mentor sleduje, dochází mi, že vlastně tato zkouška není jen o schopnosti držet se pokynů v úkolech, ale také o fungování v týmu. Zda se uchazeč ptá, hledá řešení a je ochotný druhému pomoci. Líbí se mi i přístup. Po ukončení simulace si navzájem sdělujeme dojmy a pocity.

Rada pro uchazeče: Ač to není nutné, určitě je dobré si předem kódování vyzkoušet. Třeba nějaký online kurz či několikadenní soustředění s programováním pomůže. Nejde ani tak o znalosti ale o zjištění, zda vás programování bude bavit.

Psycholožka ověří motivaci a vnitřní rozpoložení

Překvapivě mentor ve mně spatřuje potenciál. Asi jsem se dostatečně ptala a úkoly nakonec i obstojně splnila, i když v některých chvílích jsem pány bavila. Ale fakt je, že za tu hodinu a půl jsme vytvořili docela sehranou trojici uchazečů. Takže s radostí jdu výběrovým řízením dál. Čeká mě osobní pohovor s Magdalenou. Na ten se těším nejvíc. Tady totiž půjde leccos „ukecat“.

Zdání klame. Psycholožka Green Fox Academy je ve své profesi opravdu dobrá. Je příjemná a během chvilky si získává důvěru. Vyptává se na moji profesní dráhu, zájmy a představy o budoucnosti. Chce vědět, co se mi opravdu povedlo. I jestli mám za sebou průšvihy a nezdary. Tady trochu váhám. Nakonec jdu s pravou ven. Nikdo se nechce chlubit chybami, ale zase mnohdy to byly právě ony, co mě posunuly o velký kus dopředu. Hodina je pryč a já mám vše za sebou. Teď budu čekat na rozhodnutí.

Rada pro uchazeče: Buďte upřímní, zapírání či výmluvy nemají smysl. Různí lidí mohou mít odlišnou motivaci. Navíc setkání s Magdou vám pomůže ujasnit si spoustu věcí. A to i očekávání od kurzu a případné nové kariéry.

Poslední instance – buď a nebo

Možná vás to překvapí, ale právě Magdalena nakonec vyřadí téměř další třetinu uchazečů. Z původního počtu zbyde maximálně 40 %. Poslední čtvrté kolo je trochu o vás bez vás. Dojde na poradu mentorů s psycholožkou, kde probírají všechny aspekty vaší osobnosti i dovednosti. Zvažují, zda patříte mezi ty vyvolené. Pokud si nejsou jisti, pak vás pozvou ještě na jedno setkání. Pokud dostanete zelenou a zazní ano, čeká vás intenzivní učení v kurzu a nová budoucnost v perspektivním odvětví.

Jak ale stálo v úvodu, každý se může naučit kódovat, ale ne všichni se mohou stát programátory. Proto Green Fox Academy řeší nejen analytické předpoklady kandidátů, ale také jejich měkké dovednosti. Mezi uchazeči vybírá ty, kteří mají potenciál, že jednou budou špičkami v oboru IT. Stejné je to v mnoha dalších profesích. Každý se umíme podepsat, ale jen vyvolení jsou schopni napsat článek do novin a jen ti nejvýjimečnější se stanou Shakespearem současnosti. A co vy? Už jste našli svoje super schopnosti?  

Staň se i ty programátorem/kou!

Poznej naše kurzy programování:

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM