Publikováno:
4. února 2021

Jaké vzdělání potřebujete, abyste se mohli rekvalifikovat do IT

S nadsázkou by se dalo odpovědět, že žádné. Jenže tak snadné to zase není. Záleží totiž na tom, jakou cestu si zvolíte. Pokud se rozhodnete pro absolvování rekvalifikačního kurzu, pak je to o požadavcích konkrétního organizátora. Někdo nemá žádné omezení, jiný chce minimálně výuční list. V případě, že se rozhodnete pro studium na vysoké škole, počítejte, že bez maturity to nepůjde.

Dobrá zpráva v úvodu je ta, že jakékoliv dosažené vzdělání vám dává šanci dostat se do IT. Tento obor je otevřený a nováčci zde mají velkou šanci uspět, ale přesto to není zcela snadné. Firmy očekávají, že budete mít aspoň základní znalosti a dokážete se v problematice orientovat. V tom vám pomohou nejrůznější kurzy. A tady se skrývá ten háček.

Rekvalifikační kurz junior programátora green fox academy

Kurzy s příspěvkem úřadu práce

Není stanovené pravidlo, jaké musíte mít dosažené vzdělání, abyste mohli absolvovat kurz zaměřený na rozvoj počítačových dovedností, který je podpořen příspěvkem od úřadu práce. Nicméně to má několik podmínek. Ty základní jsou, že musíte být evidováni jako nezaměstnaní a zároveň musíte být z oboru, kde je problém s uplatněním. Případně být v evidenci dostatečně dlouho, abyste na příspěvek měli nárok. Další výraznou „překážkou“ může být to, že jde opravdu jen o základní kurzy, typu základy obsluhy PC či obsluha PC apod. Nemůžete proto počítat s tím, že by vám právě takové školení otevřelo dveře k vysněné profesi v IT.

Základní kurzy pro všechny s omezením i bez

Pokud vám tohle stačit nebude a chcete víc, můžete si vybrat ze široké nabídky kurzů na internetu. K dispozici jsou různé stupně obtížnosti a nejrůznější jazyky. Školení se liší nejen v obsahu probrané látky, ceně, ale i požadavcích na vzdělání. Někde postačí výuční list, jinde chtějí maturitu. Vyznat se v nich a vybrat si správně není vůbec lehké. Navíc hodně kolísá i jejich kvalita. Nedá se říct, že by tudy cesta do IT nevedla, ale počítejte s tím, že bude hodně dlouhá a trnitá. Rozhodně je více lidí, kteří to vzdají, než těch, co dojdou až ke svému cíli. O celkových nákladech ani nemluvě. Navíc musíte mít na školné našetřeno. Vše platíte dopředu.

Bootcamp, kde z vás udělají programátora

Pokud to myslíte s rekvalifikací opravdu vážně, jděte do bootcampu. Tam získáte vše, co pro start v oboru IT potřebujete. Na dosažené vzdělání se přitom nehledí. Důležitá je touha se učit a změnit svůj profesní život. Bootcamp vám nabídne velmi propracovaný systém výuky, díky kterému budete rychle dělat pokroky. Pokud na přechod do nového oboru spěcháte, pak v super intenzivním kurzu budete přeškoleni za čtyři měsíce. Při práci vám to bude trvat o půl roku déle, tady 10 měsíců.  V obou případech se naučíte nejžádanější programovací jazyky, budete mít dostatečné technické znalosti na to, aby vás jako absolventa někdo zaměstnal a bonusem je zlepšení měkkých dovedností. Obrovskou výhodou je i to, že většinu školného (varianta @After) můžete začít splácet, až poté co vám organizátor zajistí práci, což mnohým může rozhodování velmi usnadnit.

V IT je to totiž hlavně o schopnostech a udržení kroku s vývojem. Nikdo příliš neřeší, zda máte maturitu či ne. Při rekvalifikaci si jsou totiž všichni na začátku rovni, ani žádný vysokoškolský diplom to nezmění. Pak už je to jen a jen na vás, kam až to dotáhnete a jak dobrý programátor se z vás stane.

garance kurz junior programátora green fox academy

-AŠ-

Zelená pro všechny s motivací.