Publikováno:
4. února 2021

Jaké vzdělání potřebujete, abyste se mohli rekvalifikovat do IT

S nadsázkou by se dalo odpovědět, že žádné. Jenže tak snadné to není. Záleží totiž na tom, jakou cestu si zvolíte. Pokud se rozhodnete pro absolvování rekvalifikačního kurzu, pak je to o požadavcích konkrétního organizátora. Někdo nemá žádné omezení, jiný chce minimálně výuční list. Abyste získali příspěvek od úřadu práce, musíte mít maturitu. Bez ní se neobejdete ani v případě, že se rozhodnete pro studium na vysoké škole.

Dobrá zpráva v úvodu je ta, že jakékoliv dosažené vzdělání vám dává šanci dostat se do IT. Tento obor je otevřený a nováčci zde mají velkou šanci uspět, ale přesto to není zcela snadné. Firmy očekávají, že budete mít aspoň základní znalosti a dokážete se v problematice orientovat. Pomoci vám mohou nejrůznější kurzy. A tady se skrývá ten háček.

Rekvalifikační kurz junior programátora green fox academy

Kurzy s příspěvkem úřadu práce

Paradoxně právě při jednání s úřadem práce vás čeká nejedna komplikace. Tím spíše, budete-li od něj chtít příspěvek na rekvalifikaci. Abyste na něj dosáhli, musíte splnit několik podmínek. První je, že musíte být evidováni jako nezaměstnaní delší dobu a zároveň musíte být z oboru, v němž je obecně problém s uplatněním. Tím to však ani zdaleka nekončí. K dalším požadavkům patří vzdělání. Toužíte-li se stát ajťákem, musíte mít aspoň maturitu. Splňujete-li všechna tato kritéria, pak máte štěstí. Už si stačí jen vybrat ze schválených organizátorů. Na tento seznam se dostanou pouze ti, kteří získali akreditaci ministerstva školství. Ač do nedávna šlo primárně o kurzy zaměřené na základní dovednosti, nyní se mezi ně dostal i bootcamp. Takže i zde už je z čeho vybírat.

Základní kurzy pro všechny s omezením i bez

Nechcete-li se dohadovat na úřadu práce, můžete to zkusit na vlastní pěst a vybrat si ze široké nabídky kurzů na internetu. K dispozici jsou různé stupně obtížnosti a nejrůznější jazyky. Školení se liší nejen v obsahu probrané látky, ceně, ale i požadavcích na vzdělání. Někde postačí výuční list, jinde chtějí maturitu. Vyznat se v nich a vybrat si správně není vůbec lehké. Navíc hodně kolísá i jejich kvalita. Nedá se říct, že by tudy cesta do IT nevedla, ale počítejte s tím, že bude hodně dlouhá a trnitá. Rozhodně je více lidí, kteří to vzdají, než těch, co dojdou až ke svému cíli. O celkových nákladech ani nemluvě. Navíc musíte mít na školné našetřeno. Vše platíte dopředu.

Bootcamp, kde z vás udělají programátora

Pokud to myslíte s rekvalifikací opravdu vážně, jděte do bootcampu. Tam získáte vše, co pro start v oboru IT potřebujete. Nestojíte-li o příspěvek od úřadu práce, pak nikdo vaše dosažené vzdělání řešit nebude. Důležitá je touha se učit a změnit svůj profesní život. Bootcamp vám nabídne velmi propracovaný systém výuky, díky kterému budete rychle dělat pokroky. Pokud na přechod do nového oboru spěcháte, pak v super intenzivním kurzu budete přeškoleni za čtyři měsíce. Při práci vám to bude trvat o půl roku déle, tedy 10 měsíců.  V obou případech se naučíte nejžádanější programovací jazyky, budete mít dostatečné technické znalosti na to, aby vás jako absolventa někdo zaměstnal a bonusem je zlepšení měkkých dovedností. Obrovskou výhodou je i to, že většinu školného (varianta @After) můžete začít splácet, až poté co vám organizátor zajistí práci, což mnohým může rozhodování velmi usnadnit.

V IT je to hlavně o schopnostech a udržení kroku s vývojem. Nikdo příliš neřeší, zda máte maturitu či ne. Při rekvalifikaci si jsou totiž všichni na začátku rovni, ani žádný vysokoškolský diplom to nezmění. Pak už je jen a jen na vás, kam až to dotáhnete a jak dobrý programátor se z vás stane.

garance kurz junior programátora green fox academy

-AŠ-

Staň se i ty programátorem/kou!

Poznej naše kurzy programování:

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM