Publikováno:
2. března 2019

Sehnat programátora je noční můra firem

Mnozí personalisté si zoufají, zkouší leccos a skoro nic nefunguje. Každá čtvrtá společnost v Česku bojuje s potížemi obsadit volné místo ve svém IT oddělení. Aktuálně by bylo potřeba více jak 20 tisíc „ajťáků“, kteří na trhu práce chybí. Lépe na tom nejsou ani v zahraničí. V celé EU dnes schází přes 700 tisíc specialistů na výpočetní techniku.

To je ale ve skutečnosti jen špička ledovce. Jak postupuje digitalizace a automatizace tak potřeba pracovníků s IT dovednostmi roste. V USA stoupla poptávka po software developerech v loňském roce o neuvěřitelných 572 %. Podobné to je i na „starém kontinentě“. Všichni shánějí experty, jenže jejich počet se nezvyšuje ani zdaleka tak závratným tempem.

Shání se milion ajťáků

Za rok bude podle odhadů v Evropské unii chybět už milion odborníků na IT. Jen v Česku by se mělo číslo vyšplhat k 30 tisícům. Nemožnost obsadit volná pracovní místa a zefektivnit výrobu brzdí rozvoj firem a zpomaluje ekonomiku. Mnozí experti tak začínají hovořit o blížící se recesi akrizi, která bude důsledkem dlouhodobě přehřáté ekonomiky.

Jak získat programátora

Ve snaze získat klíčové pracovníky do IT se HR manažeři mnohdy až zoufale snaží uspět. Kromě tradičních cest náboru, jakými jsou personální inzerce a přímé oslovení zaměstnanců konkurence, se ve velkém vrhli také na profesní sociální sítě. A výsledek? Programátoři a další specialisté začali houfně rušit profily. Výsledek je tak opět rozpačitý. Nefungují ani image kampaně na nábor lidí, které ukazují zajímavou náplň práce, úžasné firemní prostředí a zaměstnavatele jako nejlepšího možného. I tady jsou však výsledky nevalné.

Peníze nezabírají

Když neláká ani zářná a růžově vykreslená budoucnost, obvykle dojde na osvědčenou klasiku. Tedy řeč peněz a počet nul na výplatní pásce. Jenže i tady se ukazuje složitost situace a trhu. Pro nabídku s extrémně vyšším platem téměř prostor není. Měsíční příjmy v IT jsou již vyšroubované na maximum. Názorně to ukazují čísla. Ve střední Evropě je rozdíl v platech IT specialistů a ostatních 150 %, v Německu je to jen „pouhých“ 15 procent. Takže pár stovek či tisíc navíc mnohdy experta nezlákají. Pokud se tak přesto stane, jsou právě peníze jediným důvodem, proč do firmy nastoupí. Mnohdy tam setrvá jen tak dlouho, než dostanete odjinud lepší nabídku.

Efektivní je spolupráce s bootcampy

Nelze se tak divit, že i otrlí headhunteři krčí smutně rameny nad potřebami klienta získat nové programátory. V rámci hledání nových a netradičních cest se ukazuje jako efektivní přímá spolupráce firem s bootcampy. Zde si podniky mohou vytipovat své budoucí pracovníky a podílejí se na jejich vyškolení. „Našim partnerům umožňujeme přímé zapojení do učebního plánu kurzu. Díky tomu jim vyškolíme junior programátory tzv. naklíč,“ popisuje Barbora Wachtlová, provozní ředitelka Green Fox Academy, model, který slaví úspěch v celé střední Evropě, a doplňuje: „Firmy pak mohou každých čtrnáct dnů vidět na prezentacích, jak si naši studenti vedou a co umí. Během této doby se dokonale poznají a obě strany vědí, do čeho jdou.“

Nadšení a zápal víc než roky zkušeností

Právě dlouhodobý vztah je velkou výhodou. Společnosti poznají jednotlivce, kteří se rozhodli změnit kariéru a rekvalifikují se v novém oboru. Tito lidé mají velkou motivaci a chtějí změnu. Pokud jim firmy dají šanci, získají do kolektivu nadšené a vděčné nováčky. Navíc s ohledem na náročné výběrové řízení do kurzu jde o lidi, kteří mají potenciál rychlého rozvoje a předpoklady být jednou hvězdami IT.  

Řešení se nabízí i pro podniky, které tolikčasu na výchovu nemají a potřebují člověka na pozici junior programátor ihned. Pro ně připravila Green Fox Academy setkání s absolventy kurzu, kde se společně mohou potkat a prodiskutovat možnosti. Nejbližší takováto akce Tech Talent Speed Date se uskuteční 5. března od 16 hodin. Více o ní se dočtete zde, kde se můžete i registrovat. Zapomeňte tak na složité hledání nových posil do týmu, náborové kampaně a zkuste osvědčenou cestu výchovy vlastního člověka ve spolupráci s předním organizátorem kurzu programování.

AŠ 

Příští kurzy na plný úvazek: 31. srpna 2020
Uzávěrka přihlášek: 14. června 2020

Příští online kurz na zkrácený úvazek: 7. července 2020
Uzávěrka přihlášek: 14. června 2020

Upozornění!
Přijímací řízení a přijímací pohovory probíhají průběžně. Volná místa se postupně zaplňují. Chceš-li tedy mít jistotu, že se do kurzu dostaneš, přihlas se co nejdříve!

Pokračuj a nauč se nejžádanější dovednosti současnosti!

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR