Publikováno:
5. října 2021

Počet žen v IT roste, firmy se o ně perou

Preferujete-li mužský kolektiv, pak se budete mezi ajťáky cítit jako doma. Na devět pánů tam připadá jedna žena. Ovšem poměr se může brzy změnit. Univerzity i bootcampy hlásí nárůst studentek a v některých třídách už jich je rovná čtvrtina. Může za to nejen perspektivní budoucnost oboru, akce organizátorů rekvalifikací, ale i zájem zaměstnavatelů.

Než se však poměr v kancelářích výrazně změní, čeká nás ještě dlouhá cesta. Aktuálně je totiž v IT v Česku pouze 10 % žen a jsme tak na úplném konci žebříčku zemí EU spolu s Maltou (11 %) a Maďarskem (12 %). Naopak na špici je Bulharsko, Řecko či Rumunsko s 25 %. Alespoň pětinu žen mezi ajťáky mají severské státy – Švédsko, Finsko a Dánsko, ale třeba také Lotyšsko či Portugalsko. Celkový průměr za sedmadvacítku je 19 %.

Nejmenší diskriminace v platech

Právě tento obor může ženám nabídnout opravdu hodně. Kromě široké škály benefitů, pružné pracovní doby či možnosti plného home officu, je to hlavně vysoký plat, který je daleko nad celorepublikovým průměrem. Ženy si v IT v roce 2020 průměrně vydělaly 55 tisíc Kč hrubého měsíčně. Jejich mužští kolegové pak dostávali „jen“ o osm tisíc víc. Celkový průměr platů byl daleko nižší. U žen šlo o 34 756 Kč, zatímco muži si průměrně na výplatní pásce přečetli částku 41 616 Kč měsíčně. Ženy tak dosáhly sotva 84 % platu svých kolegů. To v IT tak diskriminovány nejsou, rozdíl je „pouhých“ 13 %. Záleží však na konkrétní pozici. Ženy coby techničky si přišly měsíčně na téměř 46 tisíc Kč, specialistky na necelých 60 tisíc a zkušené programátorky i na více než 100 tisíc korun.

graf Porovnání průměrná hrubá měsíční mzdy ICT odborníku podle zaměstnání a pohlaví
Graf: Porovnání průměrná hrubá měsíční mzdy ICT odborníku podle zaměstnání a pohlaví (v Kč), 2020, zdroj: Český statistický úřad

Více žen v IT chtějí zaměstnavatelé i organizátoři kurzů

Ač může být plat pro mnohé velkým lákadlem, ukazuje se, že jen ten nestačí. Ženy totiž o sobě často pochybují, zda mají potřebné dovednosti, aby v IT uspěly. Svou roli sehrává také výchova a stereotypy ve společnosti, které dívkám od malička vštěpují, že patří spíše na humanitní studia. Tyto předsudky se snaží zbořit mnozí organizátoři rekvalifikačních kurzů. Třeba Green Fox Academy, jež nabízí bootcampy pro programátory, už tři roky pořádá nejrůznější akce pro ženy. K těm nejoblíbenějším a nejúspěšnějším patří Ladies' Coding Night. Během těchto večerů se snaží úspěšné software developerky, mentorky, personalisté i zástupci firem namotivovat zájemkyně o obor, aby se do rekvalifikace pustily. Kromě toho si účastnice akce mohou i kódování vyzkoušet, aby pochopily, že nejde o nic složitého a tajemného.  

ženy při ladies coding night

Právě zaměstnavatele žene i další důvod, proč se do těchto akcí stále častěji zapojují. Tím je, že se mnohdy zoufale snaží do svých IT týmů získat nové tváře. Programátorů je obecně velký nedostatek a pokud ještě mají interní kvóty na poměr mužů a žen, ocitají se ve velmi prekérní situaci. To potvrzuje i provozní ředitelka GFA Barbora Wachtlová: „S několika firmami vedeme dlouhodobá jednání o tom, že by měly rády čistě ženské třídy, v nichž by studentky podporovaly a absolventky takovéhoto bootcampu následně zaměstnaly.“

Počet studentek roste nejen v kurzech

Aktivity přinášejí výsledky, čísla začínají pomalu stoupat. „Před třemi roky se nám hlásilo do rekvalifikačních kurzů tak 15 % žen. Nyní už je to čtvrtina,“ pochvaluje si Barbora Wachtlová a dodává: „Ovšem pořád je to málo, poptávka ze strany zaměstnavatelů je mnohem vyšší.“ Právě GFA totiž absolventům nabízí nejen rekvalifikaci do IT, ale hlavně práci v oboru a o ženy s certifikátem je vždy největší „rvačka“.

Nárůst počtu dívek v posledních letech zaznamenávají i vysoké školy. Před dvaceti lety jich bylo v ročních IT oborech 13 % a nyní je to procent sedmnáct. Pomalu se tak začínáme přibližovat průměru EU, který je jen o dvě procenta vyšší. Takže se snad brzy vrátíme k hodnotám z konce 90. let, kdy byla žena každý třetí ajťák.

diskuze žen při ladies coding night
Část akce Ladies Coding Night je věnována diskuzi, druhá část samotnému programování

Pokud, dámy, přemýšlíte o změně oboru, pak rozhodně zkuste IT. Dveře tam máte otevřené, snadno najdete pomoc a podporu při rekvalifikaci. Stejně tak pokud je vám ještě -náct a přemýšlíte, kam po střední škole. Netroufáte-li si na univerzitu, zvolte bootcamp. I dobrý rekvalifikační kurz programování vám totiž může pomoci odstartovat kariéru programátorky.

Související články:

Bootcampy jsou budoucností vzdělávání a rekvalifikací

Co se skutečně skrývá za prací programátora

Co zvážit, než se pustíte do rekvalifikace?

Bootcamp nebo vysoká škola? Velký rádce, jak do IT

7 důvodů, proč jít do IT

-AŠ-

Staň se i ty programátorem/kou!

Poznej naše kurzy programování:

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM