Publikováno:
12. května 2021

Krize v letecké dopravě přiměla letušky a piloty k rekvalifikacím

O 67 % poklesla letecká doprava v loňském roce kvůli pandemii. Byly týdny, kdy zůstala uzemněná všechna letadla. Přes 40 velkých leteckých společností zcela skončilo či pozastavilo činnost. O existenci bojují i ČSA, které oznámily radikální propouštění. Podle posledních údajů výpověď dostanou všichni zaměstnanci. Přes 700 lidí si tak bude muset hledat novou práci a řešit rekvalifikaci.

Rekvalifikacni kurz na junior programatora

Ovšem to je jen špička ledovce. Kromě ČSA další propouštění oznámila i celá letecká skupina Smartwings, kam národní dopravce patří. Zde už přišlo o práci minimálně 600 lidí. Zaměstnanci, kteří obdrželi výpověď, mají často i vysoké kvalifikace. Jen z ČSA odešlo v první vlně přes 126 pilotů a stevardů.

Piloti bez možnosti uplatnění

Donedávna prestižní profese se v pandemii dostala na okraj zájmu. Obrovský propad v počtu letů udělal z dříve hýčkaných a královsky placených pilotů nepotřebné zaměstnance. Ti se tak ocitli v nezáviděníhodné situaci, protože najít práci u jiného dopravce je téměř nemožné. Propouští totiž všichni. Nejvíce pak Lufthansa. Ta seškrtá 22 tisíc míst, další tisíce lidí odejdou z Air France či EasyJetu. Plány na zeštíhlení personálu už chystá i KLM či American Airlines. Moc optimismu nepřidává ani výhled ekonomů a expertů. Ti předpokládají, že se doprava na předkoronavirová čísla vrátí nejdříve v roce 2025.

Z pozice stevarda do skladu

Jestliže ze začátku propuštění brali jakoukoliv práci, aby se uživili, postupně začínají přemýšlet o skutečné rekvalifikaci a změně oboru. Touto fází si prošel i Martin, který dříve dělal stevarda u Smartwings. „Strávil jsem tam dva roky a na tu dobu vzpomínám rád,“ vrací se k době, kdy na palubě letadla roznášel občerstvení a staral se o cestující. V sezoně lítal nejčastěji linky z Ostravy do dovolenkových destinací v Řecku, Turecku, Bulharsku či Itálii.

Martin, absolvent kurzu Green Fox Academy
Martin se úspěšně rekvalifikoval na programátora

Aby se Martin po odchodu ze Smartwings uživil, dělal vedoucího skladu. Jenže měl tu smůlu, že firma, v níž pracoval, myla kelímky pro festivaly. Když nebyly koncerty, nebyla ani práce. O moc úspěšnější nebyl ani coby recepční ve fitness centru, protože i to pandemie uzavřela. Nezbývalo mu tak nic jiného, než uvažovat o rekvalifikaci. Zvolil si rekvalifikační kurz programování a za čtyři měsíce se přeškolil na junior programátora. Sotva převzal v bootcampu diplom o absolvování, měl už organizátorem bootcampu domluvené místo a začal v novém oboru pracovat.

Rekvalifikace může být řešením i pro vás

Odkládat nevyhnutelné nemá smysl. Pandemie není islandská sopka, která uzemnila evropská letadla na šest dnů a po rozptýlení prachu se vše vrátilo okamžitě do normálu. Koronavirová krize trvá už rok a její dopady budou dlouhodobé. Takže neváhejte a pusťte se do rekvalifikace. Změnit profesi můžete během několika měsíců a sektor IT vám má hodně co nabídnout. Přinejmenším jistota a perspektiva do budoucnosti jsou hodně důležité věci. Souhlasíte?

Přečtěte si a inspirujte se příběhem Martina, stevarda, jenž se stal junior programátorem. Článek najdete zde.

-AŠ-

garance rekvalifikacni kurz na junior programatora

Relevantní články:

Bootcampy jsou budoucností vzdělávání a rekvalifikací

8 důvodů, proč se stát programátorem s Green Fox Academy

TOP 10 profesí, na které nepotřebujete diplom

Ze stevarda Martina se stal programátor

Přemýšlíte o rekvalifikaci? Toto byste měli zvážit, než se do ní pustíte!

I ty máš zelenou pro kariéru v IT.

Přihlas se

Číst dále

No items found.
 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM