Podle odhadů poroste trh s low code vývojovými platformami o 31,3 % ročně, a to až do roku 2030. V tu chvíli dosáhne podle společnosti P&S Intelligence hodnoty téměř 191 miliard dolarů. Tento boom s sebou nese obrovskou poptávku po low code vývojářích a zásadně tak mění trh práce. O tomto fenoménu a příležitostech, jež nabízí, diskutovali odborníci a zde jsou jejich nejzásadnější postřehy.
Máš už jasno v tom, že se chceš prosadit v IT, ale váháš nad konkrétní specializací? Vybrat tu správnou není zrovna jednoduché, protože jich existuje několik desítek. Rozlišují se nejen podle technologií, ale i zkušeností. Uspět však můžeš také v případě, že si nevěříš na programování. Možností je zkrátka spousta. Přečti si následující rady, udělej si kvíz a hned budeš vědět, kterým směrem se máš vydat.
Aktuálně je v Česku 210 tisíc ajťáků. Ti představují pouhá čtyři procenta ze všech pracujících. Ovšem to by se mělo v nejbližších letech radikálně změnit. Odborníci odhadují, že do pár let jich bude desetkrát tolik. Číslo raketově vzroste díky tomu, že se z lidí pracujících s počítači stanou „programátoři“ využívající low code či no code nástroje. Právě oni by podle Gartneru měli jednou vyvíjet až 80 % softwaru.
Poptávka po softwarech na míru extrémně roste. Dnes už v podstatě na všechno existuje nějaká aplikace, ať už se týká osobního nebo pracovního života. Jenže to nestačí. Firmy i uživatelé chtějí stále víc. Roste tak tlak na zkrácení času, aby se nápad co nejrychleji zrealizoval.
Jak roste trh low-code, tak se množí i fámy, které se s ním spojují. Mnozí tomuto fenoménu vůbec nerozumějí, a proto snadno uvěří nesmyslům. Tady je pět těch největších omylů a mýtů, které se ve spojitosti s low-code objevují. Zjistěte, kde se vzaly a co za nimi stojí!
U toho jsme nemohli chybět. A to nejen jako partneři. Zapojili jsme se i aktivně do děje! Role záchranářů jsme raději přenechali profesionálům, tedy České hasičské jednotě a Hasičskému sboru Příbram, ale jako figuranti jsme šli do letošního ročníku dobrovolnicko-záchranářského cvičení „Search and Rescue 2021 – Špindl Challenge“ naplno.
Vysoký plat, štědré benefity, jistota zaměstnání a dobrá perspektiva do budoucna jsou hlavní lákadla, která táhnou stále více lidí do IT. Začít v tomto oboru však není úplně jednoduché. Mnohdy jen rekvalifikace a osvědčení nestačí. Chcete-li mít jistotu, že uspějete, pak volte takového organizátora kurzu programování, který vám zajistí kromě znalostí i místo.
Bylo potřeba doložit mnoho dokumentů a podkladů, ale dokázali jsme to! Všechny naše kurzy Junior programátor se nyní pyšní akreditací od ministerstva školství. Jsme tak první bootcamp v Česku, na který můžete získat příspěvek až 50 tisíc Kč od úřadu práce, ale hlavně nebudete muset platit 21% sazbu DPH. Díky tomu ušetříte nemalou částku. Teď už je to jen na vás, zda si zvolíte kurz intenzivní či při zaměstnání a výuku prezenční nebo online. Další kurzy programování Green Fox Academy s akreditací začnou v polovině listopadu.
Na trhu práce je o „ajťáky“ rvačka. Jenže vysokoškolské ročníky tomu úplně neodpovídají. Ač se zájem o studium IT oborů za posledních 20 let zdvojnásobil a počet studentů stabilně roste, absolventů nepřibývá. Každý pátý student VŠ nedokončí vůbec a 72 % se spokojí „jen“ s bakalářským titulem. Tady jsou nejčastější důvody, proč stoupá úmrtnost na univerzitách.
Nikde jinde vám nedají tolik a tak rychle. I jako začátečník, tedy úplný junior, v oboru dostanete průměrně 47 tisíc korun hrubého měsíčně. Za dva až tři roky na pásce budete mít o třicet víc a po pěti letech budete minimálně 100 tisíc. Budete-li opravdu dobří, pak vám firmy ochotně dají i čtvrt milionu!
Preferujete-li mužský kolektiv, pak se budete mezi ajťáky cítit jako doma. Na devět pánů tam připadá jedna žena. Ovšem poměr se může brzy změnit. Univerzity i bootcampy hlásí nárůst studentek a v některých třídách už jich je rovná čtvrtina. Může za to nejen perspektivní budoucnost oboru, akce organizátorů rekvalifikací, ale i zájem zaměstnavatelů. „Naším cílem je, aby byl u nás poměr žen a mužů do roku 2025 vyrovnaný,“ říká Šárka ze společnosti Accenture.
Leccos! Aktuálně třetí nejpopulárnější programovací jazyk světa se využívá zejména k tvorbě mobilních aplikací a serverových backendů. Javu využívají velké nadnárodní korporáty, střední podniky, ale i malé firmy. Pokud si zvolíte právě tento jazyk, rozhodně neprohloupíte. Uplatnění budete mít široké a práce se pro vás vždycky najde.
Už jste se rozhodli. Naučíte se programovat a stane se z vás software developer! Jenže najednou si uvědomíte, že vám k tomu něco chybí. A odhodlání to rozhodně není. Trhlina je ve vašem hardwaru. Současný notebook totiž ještě pamatuje éru cédéček a zamrzává se stejnou pravidelností, s jakou vy potřebujete kafe. V tom případě se s ním rozlučte a pořiďte si nový. Možná vás překvapí, že nepotřebujete žádné „dělo“, abyste na něm dokázali kódovat.
Možností, kde se můžete naučit programovat, je nespočet. Existují krátkodobé kurzy, intenzivní několikaměsíční bootcampy i mnoholeté obory na vysokých školách. Abyste si vybrali přesně to, co vám bude sedět, musíte si dobře rozmyslet, co vlastně chcete. Tím se pak řiďte při výběru.
Software development je náročná a hlavně velmi specifická disciplína. Není jen o psaní kódu a vytváření aplikací. Pokud chcete v oboru uspět, musíte toho umět mnohem víc. Pouhý diplom a certifikát vám stačit nebudou. Měli byste zvládat práci v týmu, dobře zformulovat zadání a hodit se vám budou i základy projektového řízení.
O 67 % poklesla letecká doprava v loňském roce kvůli pandemii. Byly týdny, kdy zůstala uzemněná všechna letadla. Přes 40 velkých leteckých společností zcela skončilo či pozastavilo činnost. O existenci bojují i ČSA, které oznámily radikální propouštění. Podle posledních údajů výpověď dostanou všichni zaměstnanci. Přes 700 lidí si tak bude muset hledat novou práci a řešit rekvalifikaci.
V životě každého přijde okamžik, který vás přiměje se zamyslet nad tím, co děláte. Může to být ztráta zaměstnání, nerozhodnost v rámci nadcházejícího studia, profesní stagnace, mizerné ohodnocení či vyhoření spojené s pocitem, že vaše práce nemá smysl. Ať je to cokoliv, nepropadejte depresi. Vezměte to jako příležitost pro změnu. Ideálně k lepšímu, protože přesně to vám obor IT nabízí. Zde je sedm dobrých důvodů, proč právě programování je vaše budoucnost!
Až 200 tisíc lidí, kteří dělají v cestovním ruchu, se ze dne na den kvůli pandemii ocitlo v nejistotě. Někteří dostali výpověď hned, jiní po několika měsících a zbylí jsou doma. Čekají na chvíli, kdy se budou moci vrátit do hotelů. Jenže tento okamžik se neustále odsouvá a ukazuje se, že i po rozvolnění nic nebude jako dřív. Chybějící zahraniční hosty ti tuzemští nahradit nedokážou. Další vlna propouštění tak nemine ani tento sektor.
Je to jedno z nejvíce postižených odvětví vůbec. Koronavirus českému gastru zasadil tvrdou ránu. Ztráty dosahují 414 milionů korun denně. V součtu jde za týden podle expertů o tři miliardy. Situace je dále neudržitelná. 43 % restaurací zůstalo během pandemie zcela uzavřených a část z nich propustila zaměstnance. Ti tak hledají práci, kde se dá. Někteří zamířili do továren, jiní se rozhodli pro rekvalifikační kurzy a přešli do jiných oborů. Návrat zpět bude obtížný pro všechny.
Je nás zase o dva víc! Z tohoto krasavce a krásky budou paf úplně všichni. Do smečky Green Fox Academy zapadli skvěle, a to i díky své zvědavosti a inteligenci. V naší učebně je však nepotkáte, mají totiž plný home office v Zoo Hluboká a my jsme se jim ho rozhodli co nejvíce zpříjemnit. Adoptovali jsme je a podpořili jsme tak zoo v této složité době.
Víc peněz, větší uznání, flexibilní pracovní doba, nová výzva a hlavně jistá perspektiva do budoucnosti. To jsou nejčastější důvody, proč se lidé hlásí do rekvalifikačních kurzů. Ovšem nic z toho nepřijde samo o sobě. Musíte pro to něco udělat. Na samém začátku tedy dobře zvažte, do jakého oboru chcete jít a zda pro něj máte předpoklady.
Úspěch! Pár úderů do klávesnice a milion na účtu. Přesně těmito slovy většina lidí shrne profesi programátora. Aby také ne, vždyť kolem sebe vidí, jaké ústupky dělá vedení firem oddělením IT a jak jejich osazenstvo všichni rozmazlují. Nelze se tak divit, že tento zkreslený pohled na profesi a programování vede k jednomu jedinému, a to závisti. Ovšem realita je docela jiná. Jaká?
Nedaří se vám sehnat práci ve vašem oboru? Problémy se kupí, stejně jako složenky a platební příkazy. Nic nenasvědčuje tomu, že by se měla situace brzy zlepšit. Pokud tohle dobře znáte, pusťte se do rekvalifikace. Možností, jak změnit obor, je několik. Můžete zkusit své štěstí sami, požádat o pomoc úřad práce nebo se spolehnout na organizátora kurzů, který vám může najít i novou práci.
Burzy se od počátku pandemie nejednou otřásly v základech, spořicí účty hlásí nulové úroky a do nákupu nemovitostí či drahých kovů se leckomu nechce. Pokud také zvažujete, jak nejlépe zhodnotit naspořené peníze, pak vězte, že nejlepší investicí je vzdělání. A to takové, které vás posune dál a dá vám náskok před ostatními. Zkuste třeba kvalitní rekvalifikační kurzy programování.
Je to už přes rok, co se v Česku objevily první případy COVID-19. Zpočátku vše vypadalo nadějně a všichni jsme věřili, že za pár týdnů bude konec. Jenže to se nestalo. Spíše se dostavily pocity, že jsme v nekončícím tunelu a chybí ono pomyslné světlo na jeho konci. Na druhou stranu během doby strávené v nouzovém stavu jsme se přece jen lecčemu naučili. Připomeňme si alespoň ty základní věci, které jsme během pandemie pochopili.
Slovo, které slyšel téměř každý. V poslední době se skloňuje stále častěji. V cizině jde o fenomén, v Česku je zatím v plenkách. Ale i u nás tento druh vzdělávání čeká velká budoucnost. Jde totiž o jednu z nejúčinnějších forem rekvalifikace, při níž si osvojíte nové dovednosti a znalosti v extrémně krátkém čase. Bootcamp odstartuje vaši kariéru. Díky němu uspějete v novém oboru a stát se můžete i programátorem.
S nadsázkou by se dalo odpovědět, že žádné. Jenže tak snadné to není. Záleží totiž na tom, jakou cestu si zvolíte. Pokud se rozhodnete pro absolvování rekvalifikačního kurzu, pak je to o požadavcích konkrétního organizátora. Někdo nemá žádné omezení, jiný chce minimálně výuční list. Abyste získali příspěvek od úřadu práce, musíte mít maturitu. Bez ní se neobejdete ani v případě, že se rozhodnete pro studium na vysoké škole.
Dostat se do lukrativního a perspektivního oboru, jakým je IT, může být složité. Pokud si nezvolíte správnou cestu, ztratíte spoustu času, peněz i samotnou motivaci. Když si ale vyberete chytře, můžete získat mnohem víc než jen potřebné znalosti. Třeba i jistotu uplatnění a práci u zajímavé firmy. Důvodů, proč absolvovat kurz Junior programátora v Green Fox Academy, je však mnohem víc. Tady je těch hlavních osm.
Ještě před deseti lety stačilo sepsat kód a byli jste machři. Teď však už jen technické znalosti nestačí. Pokud máte problémy s komunikací, týmovou prací či nejste dost flexibilní, na výsluní se nikdy nedostane. Ti nejlepší a nejoceňovanější programátoři totiž musí mít brilantní i měkké dovednosti. Ale nezoufejte, pomoci vám může školení se zkušeným koučem či psychologem.
Pandemie postihla miliony lidí a také pracovní trh. Podle profesní sítě LinkedIn hospodářská krize související s koronavirem přiměla podniky propouštět a nábor nových zaměstnanců se výrazně zpomalil. Přesto jsou profese, kterých se to nedotklo. Pokud přemýšlíte o rekvalifikaci, pak zvolte práci z následující desítky, nepotřebujete k ní vysokoškolský titul a poptávka po specialistech je vysoká.
Každoročně se sestavují žebříčky povolání, o které bude ten rok největší zájem. Roku 2020 měly vládnout pozice správců nemovitostí, full stack software developerů a marketingových ředitelů. Příchod koronaviru ale téměř vše postavil na hlavu. Pronajímané domy, byty či kanceláře zejí dodnes prázdnotou a marketing zažívá místo výsluní jedno z nejhorších období od finanční krize. Jediná jistota, která zůstává, je tak IT.
Ač se všude mluví o tom, že platy rostou, tak vám přidají maximálně pár stovek. Kreativita je na nule a vize na povýšení v nedohlednu. Místo růstu firma bojuje o udržení stávajících zakázek a v případě, že získá přece jen nové, tak většinou za moc nestojí. I to je obraz současného pracovního trhu. Pokud se s tím nechcete smířit a rádi byste dělali v perspektivním oboru, kde není nouze o práci a poptávka po odbornících strmě roste, zkuste IT. Rekvalifikace vám v něm pomůže nastartovat kariéru.
Víte, která profese patří do TOP 5 nejlépe placených v Česku a chybí v ní 30 tisíc odborníků? Je to IT specialista. Ač epidemie koronaviru na pracovní trh těžce dolehla, tak tomuto oboru paradoxně pomohla. Urychlila digitalizaci a s ní vzrostl zájem o znalce problematiky. Pokud cítíte, že stagnujete nebo jste přímo ohroženi ztrátou práce, je pro vás východiskem rekvalifikace. Do IT se můžete dostat už za čtyři měsíce coby junior programátor, navíc z bezpečí a pohodlí domova, chaty či chalupy.
Ve svém životě člověk udělá jen pár opravdu zásadních rozhodnutí, jež určí jeho budoucnost. Mezi ta klíčová u začínajících programátorů patří výběr prvního jazyka. Ten totiž rozhodne o všem, co bude následovat. Buď si start ulehčíte a budete dělat rychlé pokroky nebo naopak můžete zvolit náročnější cestu, na níž se vám veškerý investovaný čas i energie mnohonásobně vrátí později.
Už dávno neplatí, že tahle profese se hodí jen pro pár vyvolených jedinců, kteří společně obývají stísněné suterénní prostory plné kabelů a zběsile buší do umaštěných klávesnic. Zapomeňte na všechno, co jste viděli v seriálu Ajťáci. Od dob počítačového pravěku se toho hodně změnilo.
Schválně, co si dáváte za cíl každý rok? Zhubnout. Přestat kouřit. Míň pít a víc sportovat. A co z toho se vám kdy podařilo splnit? Pravděpodobně vaše odhodlání zmizelo hned pár dní po Novém roce. Proto se zkuste tentokrát zaměřit na jiné cíle. Mezi častá novoroční předsevzetí patří totiž i taková, jako je najít si lepší práci, naučit se něco nového a mít víc peněz. Budete-li chytří, zvládnete splnit všechny najednou.
Uplynulý rok jasně ukázal, která práce je nad zlato. V TOP pětce si mohli mnout ruce zejména krizoví manažeři a IT specialisté. První, jejichž služeb letos využil nejeden podnik, se radovali z měsíčního výdělku 200 tisíc. Ti druzí, kterých je ale o poznání více, si měsíčně přišli na 60 až 150 tisíc korun. Ovšem jsou to právě ajťáci, jimž se během pěti let nástupní plat téměř zdvojnásobil a pandemie poptávku po nich ještě zvýšila.
Pandemie koronaviru uvěznila mnohé lidi doma a téměř zastavila ekonomiku. Až odezní, svět bude jiný. Nezaměstnanost bude šplhat k 10 procentům a najít práci bude složité. Nečekejte, jaký osud vás potká. Změňte jej! Už dnes můžete z pohodlí, a hlavně bezpečí svého domova udělat krok ke kariéře, který se vám vyplatí. Naučte se kódovat a staňte se junior programátorem. Význam IT poroste a jestli něco COVID-19 spustil, pak to je obrovská vlna digitalizace a s ní spojený nástup technologií.
Na konci každého měsíce se objevují obavy. Přijde výpověď? Bude se opět propouštět? Padne volba na mě nebo někoho jiného z kolegů? Lépe vám často není ani o několik dní později při pohledu na výplatní pásku, přestože víte, že jinde u konkurence by to lepší nebylo. Pokud tyto pocity důvěrně znáte, pak začněte co nejdříve přemýšlet o rekvalifikaci. Zvládnout ji můžete i při zaměstnání. Je to sice časově náročnější, ale nebudete mít výpadek příjmu.
Plat! Samozřejmě, ten je až na prvním místě. Nicméně jen o něm to už dávno není. Zajímá vás, co na pohovorech řeší ti nejlepší software developeři? Pak vězte, že před touto otázkou padne jiná. Ta se týká projektů, kterým by se v novém působišti věnovali. Chcete-li zanechat ten nejlepší dojem, pak se řiďte následujícími kroky.